Попри численні дипломатичні зусилля, у Європі дедалі більше скепсису щодо реальної можливості досягнення стійкого припинення вогню в Україні найближчим часом.
Про це пише The Washington Post з посиланням на неназваного високопоставленого європейського чиновника, повідомляє Європейська правда.
У ЄС сумніваються про досягнення тривалого миру в України
За словами джерел, лідери країн ЄС вважають, що президент РФ Володимир Путін навмисно зволікає з перемир’ям, щоб змусити Захід до поступок і посіяти розбрат між європейськими столицями та адміністрацією Дональда Трампа.
У Кремлі, на думку дипломатів, розраховують на напругу у відносинах між Брюсселем і Вашингтоном, аби використати її як інструмент тиску.
Один із ключових важелів Європи — це контроль над санкціями, зокрема тими, що фактично відрізали Росію від глобальної фінансової системи, включно з доступом до SWIFT. Європейські лідери не мають наміру йти на поступки без суттєвих змін з боку Москви.
– Якщо хтось хоче говорити про зняття санкцій, говорити доведеться з нами, — цитує видання одного з європейських чиновників.
Втім, така позиція несе політичні ризики: у ЄС побоюються, що їх звинуватять у гальмуванні мирного процесу. Це створює загрозу нового розламу між союзниками по обидва боки Атлантики, вже й без того навантажених суперечками у сферах торгівлі та оборони.
Президент Франції Емманюель Макрон наголосив, що Європа підтримує мир, але “з позиції сили”, цитуючи улюблену формулу Трампа.
Водночас він чітко заявив: скасування санкцій не буде першим кроком. Європейці, за його словами, продовжуватимуть “доносити своє бачення” до американських партнерів і не відступатимуть від захисту власних інтересів.
Дипломати в ЄС визнають, що в перспективі питання про санкції буде на порядку денному, але лише після досягнення хоча б тимчасового перемир’я. А нинішні сигнали — це спроба підготуватися до майбутніх переговорів і сформувати власні позиції впливу.
Переговори у Саудівській Аравії
Тим часом спільна домовленість США, Росії та України, досягнута на перемовинах у Саудівській Аравії 23–25 березня, щодо заборони ударів по енергооб’єктах, фактично не виконується.
Російські війська продовжують атакувати критичну інфраструктуру України, незважаючи на домовленість.
Президент Володимир Зеленський у відповідь пообіцяв надати США докази порушень, вимагаючи відповідної реакції з боку Вашингтона.