З 2 квітня, мита на імпорт до Сполучених Штатів автомобілів і запчастин до них набирають чинності.
У зв’язку із цим очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що Євросоюз має все необхідне для того, щоб дати відсіч новій політиці США й захистити власні інтереси.
Про це вона заявила під час виступу в Європейському парламенті, коментуючи висновки засідання Європейської ради 20 березня 2025 року.
Європа відповість на мита США
Вона нагадала, що ідея Євросоюзу насамперед була простою – зруйнувати бар’єри та знизити мита всередині європейського блоку. Згодом ця політика розширилась і стосувалась вже й інших партнерів ЄС, зокрема і США.
Президентка Єврокомісії додала, що сьогодні в Євросоюзі розчаровані заявами США щодо запровадження мит.
– Європа не починала цю конфронтацію. Ми вважаємо, що це неправильно. Але моє сьогоднішнє послання до вас також полягає в тому, що у нас є все необхідне для захисту наших людей і нашого процвітання.
Ми маємо найбільший єдиний ринок у світі. У нас є сила для переговорів. Ми маємо силу дати відсіч. Ми завжди будемо просувати і захищати наші інтереси і цінності. І ми завжди будемо захищати Європу, – заявила фон дер Ляєн.
Очільниця ЄК додала, що наразі Білий дім оголосив про підвищення мит на 25% на імпорт сталі, алюмінію, автомобілів та автозапчастин. Втім, вже незабаром адміністрація Дональда Трампа запровадить нові тарифи на напівпровідники, фармацевтику та деревину.
– А завтра ми очікуємо ще одне оголошення — про так звані взаємні тарифи, які одразу ж будуть застосовані до майже всіх товарів і багатьох країн світу, – заявила фон дер Ляєн.
У зв’язку із цим президентка Єврокомісії закликала мешканців США спільно працювати над такими проблемами, як надлишкові потужності, дисбаланси, несправедливі субсидії, відмова у доступі до ринку, крадіжка інтелектуальної власності.
– Я чую американців, коли вони кажуть, що деякі інші скористалися правилами. І я з ними погоджуюсь. Ми теж від цього страждаємо. Тож працюймо над цим разом, – сказала президентка.
Фон дер Ляєн наголосила, що запроваджені тарифи також роблять ситуацію гіршою, а не кращою. Вона наголосила, що мита – це податки для американців на їхні продукти та ліки.
– Мита лише підживлюватимуть інфляцію. Зовсім протилежне тому, чого ми хочемо досягти. Американські заводи будуть платити більше за компоненти, які виробляються в Європі. Це коштуватиме робочих місць. Це створить бюрократичного монстра нових митних процедур. А це сьогодні нікому не потрібно — ні в США, ні в Європі, – сказала очільниця ЄК.
Мита США за Трампа
Наприкінці березня президент США Дональд Трамп заявив, що запровадить 25-відсоткові мита на автомобілі та автозапчастини, які імпортуються до Сполучених Штатів.
Тарифи набудуть чинності 3 квітня і стосуватимуться як готових легкових і вантажних автомобілів, що імпортуються до США, так і імпортних деталей, які збираються в автомобілі на американських автозаводах.
Ці тарифи торкнуться як іноземних брендів, так і американських, таких як Ford Motor і General Motors, які виробляють частину своїх автомобілів у Канаді або Мексиці.
Майже половина всіх автомобілів, що продаються в США, є імпортними, так само як і майже 60% деталей для автомобілів, зібраних у Штатах. Це означає, що тарифи можуть значно підвищити ціни на автомобілі, коли інфляція вже зробила легкові та вантажні автомобілі дорожчими для американських споживачів.
Під час виступу в Білому домі Трамп заявив, що тарифи заохочуватимуть автомобільні компанії та їхніх постачальників відкривати магазини в Сполучених Штатах.
Мексика є найбільшим джерелом імпорту автомобілів до Сполучених Штатів, за нею йдуть Японія, Південна Корея, Канада та Німеччина.