ЄС готує контрзаходи на $28 млрд у відповідь на мита США – Reuters

ЄС

Фото: depositphotos

Країни Євросоюзу у найближчі дні спробують виступити єдиним фронтом проти мит президента США Дональда Трампа.

Ймовірно буде схвалено перший пакет цільових контрзаходів на імпорт зі США обсягом до $28 млрд на різні товари – від зубної щітки до діамантів.

Про це пише Reuters з посиланням на джерела.

Мита ЄС на товари зі США

Такий крок означатиме приєднання ЄС до Китаю та Канади у введенні відповідних мит проти США на ранньому етапі того, що дехто вважає початком глобальної торговельної війни.

Це зробить товари дорожчими для мільярдів споживачів і може штовхнути економіки по всьому світу в рецесію.

Як відомо, Канада застосує 25% мита на автомобілі з США у відповідь Трампу. Китай оголосив про запровадження податку на рівні 34% на всі американські товари як відповідь на мита, які США ввели проти Китаю.

27 країн-членів ЄС зіткнулися з 25% митами на імпорт сталі, алюмінію та автомобілів, а також із “дзеркальними” 20% зборами, які починають діяти з середи майже на всі інші товари.

Мита Трампа охоплюють близько 70% експорту ЄС до США, який минулого року становив загалом €532 млрд ($585 млрд). Очікуються додаткові мита на мідь, фармацевтичні препарати, напівпровідники та деревину.

На які товари можуть накласти мита

Європейська комісія, яка координує торговельну політику ЄС, запропонує членам союзу у понеділок ввечері перелік американських товарів, на які буде накладено додаткові мита у відповідь на податок США на сталь та алюміній, але не на ширші “дзеркальні” тарифи.

До цього переліку, ймовірно, увійдуть м’ясо, злаки, вино, деревина й одяг зі США, а також жувальна гумка, зубна нитка, пилососи і туалетний папір.

Одним із товарів, який привернув більше уваги та виявив суперечності в ЄС, є бурбон. Комісія планує ввести 50% мито на нього, що спричинило погрозу Трампа у відповідь встановити 200% мито на алкогольні напої з ЄС, якщо блок реалізує свій план.

Франція та Італія, як великі експортери вина, висловили стурбованість. ЄС, чия економіка значною мірою залежить від вільної торгівлі, прагне забезпечити широку підтримку будь-якої відповіді, щоб посилити тиск на Трампа для вступу в переговори.

У понеділок у Люксембурзі відбудеться перша загальноєвропейська політична зустріч після оголошення Трампом масштабних мит, на якій міністри торгівлі 27 країн ЄС обговорять вплив нових тарифів та найкращі способи відповіді.

Дипломати країн Євросоюзу зазначили, що основна мета зустрічі – виробити єдине послання про готовність до переговорів з Вашингтоном щодо скасування мит, але з чіткою позицією про готовність до контрзаходів у разі їхньої невдачі.

– Нашим найбільшим страхом після Brexit були двосторонні угоди і розпад єдності, але за три-чотири роки переговорів цього не сталося. Звісно, тут інша історія, але всі бачать сенс у спільній торговельній політиці, – сказав один із дипломатів ЄС.

Різні думки щодо контрзаходів

Серед країн ЄС існує спектр думок щодо того, як реагувати. Франція вважає, що ЄС має підготувати пакет заходів, який виходить далеко за межі самих мит.

Президент Франції Еммануель Макрон запропонував, щоб європейські компанії призупинили інвестиції в США до “з’ясування ситуації”.

Ірландія, майже третина експорту якої припадає на Сполучені Штати, закликала до “виваженої та обдуманої” відповіді, тоді як Італія – третій за обсягами експортер ЄС до США – поставила під сумнів доцільність будь-яких контрзаходів з боку ЄС.

Велика Британія, Італія та Австралія заявили про те, що не поспішатимуть із відповіддю на мита Трампа.

– Це складний баланс. Заходи не можуть бути надто м’якими, щоби змусити Сполучені Штати сісти за стіл переговорів, але й не надто жорсткими, щоб не спричинити ескалації, – зазначив один із дипломатів ЄС.

Переговори з Вашингтоном поки що не дали результату. Єврокомісар з торгівлі Марош Шефчович описав свою двогодинну розмову з американськими колегами в п’ятницю як “відверту”, під час якої він заявив, що мита США є “шкідливими та необґрунтованими”.

Початкові контрзаходи ЄС у будь-якому разі будуть винесені на голосування в середу. Їх буде затверджено, якщо тільки кваліфікована більшість у складі 15 країн-членів, які представляють 65% населення ЄС, не проголосують проти, що малоймовірно.

Заходи набудуть чинності у два етапи: перший, менший пакет – 15 квітня, решта – через місяць.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також проведе окремі зустрічі у понеділок і вівторок із керівниками провідних компаній сталеливарної, автомобільної та фармацевтичної галузей, щоб оцінити наслідки тарифів і визначити подальші кроки.

Читайте також
Нові митні тарифи Трампа: чи загрожує США рецесія та які наслідки для України
Ірина Гамалій редакторка сайту
Категорії: Світ