Міноборони Литви має намір модернізувати та зміцнити другий стратегічний маршрут, який пролягає через Сувальський коридор – ключову ділянку на литовсько-польському кордоні. Регіон вважається потенційно вразливим у випадку можливої агресії РФ проти ЄС та НАТО.
Про це повідомив заступник міністра оборони Литви Томас Годляускас в інтерв’ю Politico.
Що відомо про Сувальський коридор
Сувальський коридор – близько 100 км території, яка пролягає між Калінінградською областю РФ і Білоруссю. Він з’єднує Литву з Польщею, а також із рештою території НАТО.
Питання обороноздатності цього вузького перешийку неодноразово порушувалося у міжнародному безпековому дискурсі. Ще у 2019 році Варшава та Вільнюс досягли згоди щодо його посиленої оборони.
Зараз через Сувальський коридор ідуть два основні шляхи:
- траса Каунас – Варшава, що входить до складу стратегічного маршруту Via Baltica;
- дорога Вільнюс – Августів.
Саме останню Литва планує переобладнати відповідно до стандартів подвійного призначення, що дасть змогу використовувати її як для цивільного транспорту, так і для військових потреб.
– Ці дороги є критично важливими для нас з погляду безпеки і оборони. Вони завжди були частиною нашого цивільно-військового планування як ключові наземні маршрути для підтримки союзників під час кризи, – наголосив Годляускас.
Посадовець зазначив, що спільно з Польщею Литва веде роботу над посиленням оборонних споруд вздовж кордонів із Калінінградською областю РФ та Білоруссю.
Окрім інфраструктурного зміцнення, серйозна увага приділяється електронній безпеці. Розглядаються методи протидії перешкодам і підробці сигналів GPS, які, як підозрюють, створюються з боку РФ.
Ці дії вже спричиняють труднощі для навігаційних систем і цивільної авіації.
Politico наголошує, що у разі масштабної збройної агресії Росія може встановити контроль над Сувальським коридором з метою ізоляції балтійських держав від інших країн НАТО.
Нагадаємо, очільник МЗС Литви Кястутіс Будріс заявив, що розвідувальні служби НАТО вважають РФ країною, що являє собою довгострокову загрозу для НАТО.