Естонія попереджає: блокування санкцій проти Росії може обійтися G7 і ЄС у мільярди євро

Маргус Цахкна

Фото: Depositphotos

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна застеріг, якщо Угорщина заблокує продовження санкцій проти Росії, це призведе до того, що країни G7 та ЄС будуть змушені власним коштом погашати багатомільярдні кредити, надані Україні під гарантії заморожених російських активів.

Про це Цахкна заявив в інтерв’ю Financial Times.

Цахкна закликав Угорщину не блокувати санкції проти РФ

Торік прибутки від заморожених російських активів обсягом близько 260 мільярдів євро по всьому світу використали для надання Україні кредиту на 50 мільярдів євро.

Якщо ці активи будуть розморожені, ЄС та США повинні будуть відшкодувати по 20 мільярдів євро кожен, а решту покриватимуть інші учасники Групи семи.

– Проблема у тому, що ці активи, які гарантують цей кредит, зникнуть, – пояснив Цахкна, коментуючи ризики зняття санкцій.

За інформацією FT, очікується, що прем’єр Угорщини Віктор Орбан може посилити опір під час дискусії щодо санкцій, термін дії яких спливає наприкінці липня.

Оскільки рішення про продовження обмежень має ухвалюватися одноголосно, блокування з боку Будапешта поставить під загрозу весь пакет.

– Якщо вони збираються їх заблокувати, санкції будуть скасовані. І активи центрального банку будуть передані Росії, Путіну, як нагорода. Ми не можемо цього допустити, – наголосив естонський міністр.

Єврокомісія, як зазначає видання, працює над запасним варіантом, однак більшість можливих правових механізмів залишаються ризикованими.

– Нам потрібні якісь правові рамки або якась процедура, – заявив Цахкна, запропонувавши залучити Коаліцію охочих, яка охопить країни G7, Норвегію та інших партнерів за межами ЄС.

Естонія виступає за конфіскацію заморожених активів, а не їх подальше заморожування.

Натомість Бельгія, де у Euroclear зберігається близько 190 мільярдів євро російських активів, залишається противником такого кроку через загрозу судових позовів.

– Наша позиція не змінилася. Наразі конфіскація не є варіантом через усі ризики, які з нею пов’язані. Водночас краще зберегти ці заморожені активи як важіль під час мирних переговорів з Росією, – пояснив міністр фінансів Бельгії Вінсент Ван Петегем.

Цахкна визнав, що ставиться з розумінням до позиції Брюсселя, наголосивши, що таке рішення має ухвалюватися колективно, бажано – усіма країнами G7.

Він також додав, що переговори з Угорщиною потрібно продовжувати, з огляду на залежність Орбана від європейських фондів.

У підсумку ж, за словами Цахкни, доля санкцій і російських активів значною мірою залежить від мирного врегулювання за посередництва США.

Читайте також
ЄС доведеться віддати РФ €240 млрд, якщо Угорщина заблокує санкції – МЗС Естонії
Анастасія Кожушко редакторка стрічки
Категорії: Світ