Україна та США обговорюють драфт угоди про копалини — ЗМІ

видобуток мінералів

ФОто: getty

Україна та Сполучені Штати провели першу предметну розмову щодо драфту угоди про співпрацю у сфері корисних копалин, запропонованої американською стороною.

Як повідомило джерело Суспільного в Офісі президента України на умовах анонімності, консультації між сторонами тривають, у перемовинах задіяні юридичні команди.

– Україна готова продовжувати працювати над нею, — зазначив співрозмовник.

Угода про корисні копалини

На тлі переговорів президент США Дональд Трамп публічно заявив, що Володимир Зеленський, мовляв, хоче відмовитися від угоди. Він пригрозив “проблемами” у разі її непідписання.

Натомість український лідер підтвердив, що Україна отримала проєкт документа, проте висловив низку застережень.

Зокрема, Зеленський наголосив, що не визнає військову допомогу боргом, як це передбачено в проєкті, а також відкинув можливість підписання угоди, якщо вона зашкодить курсу України на вступ до ЄС.

Згідно з витягами з документа, оприлюдненими Bloomberg, американські компанії отримають пріоритет на інвестиції у сфері природних ресурсів України, включно з нафтою, газом, металами та іншими стратегічними матеріалами.

Ключові суперечності

Нардеп Ярослав Железняк, заступник голови податкового комітету Верховної Ради, отримав копію документа з власних джерел.

За його словами, запропонований варіант “є невигідним для України”.

Згідно з проєктом, управління спеціальним фондом контролюватиме п’ятиособовий орган, де три члени представлятимуть США і матимуть право вето. Угода також поширюється на енергетичні ресурси — українську нафту та газ, а вкладом Вашингтона визначається військова та фінансова допомога, надана Україні з 2022 року.

За словами джерел, американська сторона вже зробила кілька поступок порівняно з початковим варіантом рамкової угоди. Проте остаточне погодження ще не відбулося і перемовини тривають.

Київ прагне отримати вигідні умови співпраці без втрати контролю над ключовими ресурсами, зберігаючи стратегічну автономію та курс на євроінтеграцію.

Читайте також
Угода Трампа щодо копалин не може бути гарантією безпеки – Стармер
Анастасія Кожушко редакторка стрічки
Категорії: Україна