З настанням весни українці стикаються зі здорожчанням певних категорій продуктів харчування. Протягом зимових місяців запаси овочів та фруктів у сховищах поступово вичерпуються. Це призводить до зменшення пропозиції на ринку, що, своєю чергою, штовхає ціни вгору. Але тенденція до підвищення цін спостерігається не тільки на овочі та фрукти.
Факти ICTV дізнавалися, як змінилися ціни на продукти у березні та коли очікувати зниження їхньої вартості.
Чи змінилися ціни на продукти у березні 2025 року
За данимии продуктового моніторингу цін від Українського клубу аграрного бізнесу, у березні 2025 року ціни на бакалійні товари в Україні залишаються відносно стабільними за винятком деяких змін у вартості олії та борошна.
Ціни на гречку та цукор можуть змінитися наступного місяця через скорочення внутрішніх запасів, хоча їхнє коливання не має бути значним.
Вартість молочних продуктів зросла у всіх сегментах за останній місяць. Основна причина — сезонний фактор та зміни у температурних і кліматичних умовах. Водночас, за даними УКАБ, закупівельні ціни на молоко знизились на 5-6% порівняно з минулим місяцем, що вказує на позитивні тенденції в галузі.
Протягом наступних тижнів ціни на молочні продукти мають залишитися стабільними, а з підвищенням надоїв молока з початком тепла (кінець квітня) ситуація може змінитися. Прогнозується, що вартість молочних продуктів залежатиме від купівельної спроможності населення.
Ціни на продукти у березні: як зміниться вартість м’яса
Ціни на яловичину й далі зростатимуть через підвищення вартості живця, зменшення поголів’я великої рогатої худоби, здорожчання кормів та зростання собівартості відгодівлі.
Що стосується свинини, ситуація стабільна, але можливе незначне зростання цін ближче до травня.
Курятина подорожчала через високу вартість кормів, а ціни на яйця будуть коливатися в межах 5-8 грн/шт до травня з можливим зниженням на 25-30% за сприятливих погодних умов.
Ціни на продукти у березні 2025: як змінилася вартість овочів
Вартість овочів продовжує зростати, зокрема помідори (+39%) та морква (+30%) подорожчали порівняно з минулим місяцем. Оскільки внутрішня пропозиція від українських виробників почне з’являтися тільки в кінці квітня, зниження цін на овочі не очікується до травня.
Ціни на картоплю, помідори, капусту, огірки, моркву, буряк та інші овочі залежать від імпортних поставок з Польщі, Туреччини, Литви, Єгипту та інших країн. Українські овочі становлять не більше 15-20% пропозиції.
На скільки зросла вартість борщового набору
Приклад для приготування борщу на 3 літри води: капуста – 300 г, буряк – 200 г, картопля – 300 г, морква – 150 г, цибуля – 100 г, томатна паста – 2 ст. ложки, олія – 30 мл, свинячі ребра – 500 г, сіль, перець і лавровий лист до смаку.
Інфографіка ICTV: Індекс борщу у березні 2025 року
За рік ціна капусти зросла на 71%, буряка – на 51%, картоплі – на 26%, моркви – на 271%.
Ціни на соняшникову олію продовжують зростати через високі ціни на насіння соняшника, що викликано обмеженою пропозицією через низький врожай 2024 року.
Пшеничне борошно знизилося в ціні на 16% за останній місяць, до 25,8 грн/кг, що може бути пов’язано зі знижками перед великодніми святами.