У 2025 році в Україні відновлено доплати до пенсії для громадян, які проживали в чорнобильській зоні. Однак багато пенсіонерів зіткнулися з проблемою скасування або зменшення цих виплат.
Факти ICTV розказують, як відновити чорнобильську доплату до пенсії у 2025 році та що для цього необхідно — детальніше читайте в матеріалі.
Хто має право на чорнобильську доплату до пенсії та який її розмір у 2025 році
Пенсійний фонд України (ПФУ) повідомляє, що, згідно зі статтею 45 закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік, протягом дії воєнного стану передбачено щомісячну доплату для пенсіонерів, які не працюють та постійно мешкають у зонах безумовного (обов’язкового) або гарантованого добровільного відселення.
Розмір доплати до пенсії за проживання у чорнобильській зоні у 2025 році становить 2 361 грн. Для отримання такої виплати необхідно мати відповідне посвідчення.
Розраховувати на нарахування доплати можуть особи, які:
- станом на 26 квітня 1986 року або в період із цієї дати до 1 січня 1993 року проживали чи працювали в зазначених зонах;
- мають статус постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи.
Факт постійного проживання в зоні радіаційного забруднення підтверджується відповідно до постанови Кабміну № 1524 від 27 грудня 2024 року, яка регламентує порядок виплати таких доплат на 2025 рік в умовах воєнного стану.
Виплата здійснюється лише у разі, коли інформація про місце проживання громадянина збігається з даними, наданими Державною міграційною службою України. Також має бути підтверджено, що людина не переселялась до зони забруднення після аварії.
Доплата не нараховується або припиняється, якщо громадянин не відповідає критеріям, передбаченим статтею 45 зазначеного закону.
Як відновити чорнобильську доплату до пенсії
Для призначення чорнобильської надбавки необхідно підтвердити, що людина дійсно проживала в зоні безумовного або гарантованого добровільного відселення або на момент аварії на ЧАЕС, або в період до 1 січня 1993 року.
Якщо інформації про місце проживання немає в Єдиному демографічному реєстрі або в базі міграційної служби, тоді пенсіонеру потрібно особисто звернутися до органу реєстрації та подати відповідні документи.
Для внесення інформації про проживання в чорнобильській зоні можна звернутися до ЦНАПу, сільської або селищної ради.
Із собою необхідно мати:
- паспорт громадянина України та дані про реєстрацію;
- будинкову книгу;
- інші документи, що підтверджують місце проживання людини.
Після оновлення інформації в реєстрах необхідно подати заяву до ПФУ щодо нарахування доплати. У разі підтвердження права доплата буде призначена заднім числом. Без підтвердження доплату не нарахують.
Ми розказали, що таке доплата до пенсії за проживання в зоні аварії на ЧАЕС та як її самостійно відновити.
Отже, відновлення чорнобильської доплати до пенсії у 2025 році можливе за умови підтвердження права на неї. Щоб не втратити виплати, важливо своєчасно оновити інформацію в реєстрах та надати необхідні документи до Пенсійного фонду.
Джерело: Пенсійний фонд України