Підвищення рівня адаптації, соціальної активності, професійної реалізації та творчого розвитку 1183 внутрішньо-переміщених осіб Веселівської громади шляхом створення і облаштування до 15.07.2025 на території м.Запоріжжя по вул. Козача, 35, сучасного багатофункціонального простору «Ми Веселівці» за принципом інформаційної і фізичної безбар’єрності та з дотриманням гендерно-орієнтованого підходу, як постійно діючої платформи для комунікації ВПО і місцевої влади, посилення взаємодії між мешканцями, надання їм соціальної, психологічної, юридичної та інформаційної підтримки задля їх соціалізації та інтеграції.
В рамках Проєкту передбачається створення і облаштування для внутрішньо-переміщених осіб, в приміщенні площею 68 кв.м., багатофункціонального сучасного простору «Ми Веселівці», яке знаходиться на першому поверсі будівлі по вул. Козача, 35, м.Запоріжжя. Простір розподілятиметься на зону відпочинку і тренінгову зону обладнаною сучасною технікою та меблями, де проводитимуться різноманітні заходи для навчання і роботи ВПО усіх категорій. Основні заходи проєкту: 1. Створення профілю потреб ВПО : оновлення системи обліку ВПО; проведення періодичного моніторингу їх потреб; удосконалення системи інформаційної допомоги. 2. Забезпечення соціально-психологічної підтримки: гуманітарна та соціальна допомога, зокрема, пільгових категорій; психологічна та юридична допомога, допомога з працевлаштування. 3. Організація дозвілля та фізичної активності: спортивні змагання, квести, творчі заходи, конкурси, перегляд відеоматеріалів, мастер-класи та ін. 4. Придбання вантажо-пасажирського мікроавтобусу для перевезення і доставлення гуманітарних вантажів до пункту видачі та адресно - особам з обмеженими фізичними можливостями, літнім людям; організація підвезення осіб для участі в різноманітних освітніх, спортивних, культурних та ін. заходах.
В результаті повномасштабного російського вторгнення та постійного терору понад 4 тисяч мешканців (30%) Веселівської громади були вимушені евакуюватися з окупованої території. Попри небезпеку найбільша кількість переміщених осіб залишилися в прифронтовому місті Запоріжжя, де їм легше інтегруватися в географічно і культурно близький регіон. Наразі в обласному центрі проживають більше 1183 внутрішньо-переміщених осіб Веселівської громади, з них: 343 чоловіки, 501 жінка та 339 дітей. Керівництво громади, розуміючи потреби переміщеного населення в адаптації до нових життєвих умов та суспільної підтримки, особливо незахищених верств населення, створило гуманітарний пункт, де мешканці отримують соціальну допомогу та мають можливість поспілкуватися і обговорити існуючі проблеми. Діє база даних ВПО та телеграм-канал «Ми Веселівці», де публікується актуальна і корисна інформація. В поточному році проведено ряд опитувань переміщених мешканців Веселівської громади щодо їх ментального здоров’я, оцінки існуючої ситуації і потреб. Понад 80% опитаних потребують психологічної підтримки, особливо діти, що ускладнює процеси адаптації у новому середовищі, в тому числі освітньому. Найбільше соціальної допомоги потребують саме незахищені категорії населення: 41 інвалід, з них 13 дітей, 43 багатодітні родини, 209 людей похилого віку, 196 сімей, що перебувають в складних сімейних обставинах, 569 безробітних (67% від загальної чисельності переселенців). Отже, працевлаштування, матеріальний та стабільний емоційний стан залишаються найгострішими питаннями для ВПО. Важливим аспектом є те, що люди потребують відчуття спільноти Веселівщини, своєї ідентичності та належності до території Веселівської громади, через участь в ініціативах, залучення до різних активностей, інформаційних кампаній та отримання психо-соціальної підтримки. Тому, виникла ідея створення та облаштування сучасного багатофункціонального простору «Ми Веселівці», що залучить більше учасників різного віку і тематики, з урахуванням критеріїв фізичної безбар’єрності і гендерно-орієнтованого підходу, що забезпечить рівний доступ до можливостей: працевлаштування – професійна підготовка і отримання необхідних навичок нових професій, які мають попит у Запорізькій громаді; створення власного бізнесу; самореалізації; творчого розвитку; а також якісного дозвілля і психологічного розвантаження ВПО, що сприятиме їх адаптації, соціалізації у нове життя.
1. Розробка графіку проведення інформаційних заходів, пошук тренерів, консультантів, експертів та ін. – травень 2025 року 2. Закупівля мікроавтобусу, техніки, обладнання, матеріалів, програмного забезпечення бази даних ВПО – травень- червень 2025 року 3. Укладання договорів з тренерами, консультантами, експертами – червень 2025 року 4. Облаштування багатофункціонального простору «Ми Веселівці» - червень-липень 2025 року 5. Наповнення та оновлення інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб – липень 2025 року. 6. Проведення урочистого відкриття багатофункціонального простору - 15.07.2025 7. Організація і проведення заходів в просторі – липень-серпень 2025 року 8. Проведення промоакції Проєкту та інформування про результати в соцмережах – липень-серпень 2025 року
1. Якісні показники: підвищення якості життя 1183 ВПО; посилення спроможностей, соціальної стійкості та згуртованості; покращення психо-емоціонального стану; підвищення адаптації та соціалізації, зокрема: літніх людей, дітей. 2. Кількісні показники: оновлення інформаційної бази даних про 1183 ВПО; проведення - 12 моніторингів та опитувань щодо оцінки потреб ВПО; 12 засідань консультативно-дорадчих органів Веселівської громади; 50 інформаційних заходів та залучення 1183 учасників; надання 200 соціальних послуг 1183 ВПО з урахуванням їх індивідуальних потреб: 43 багатодітні родини; 41 інвалід; 209 пенсіонерів; 196 малозабезпечених сімей, 569 безробітних; придбання 1 вантажо-пасажирського мікроавтобусу; зменшення на 20% кількості безробітних та на 5% - сімей, що знаходяться в складних обставинах.
Проєкт відповідає: Стратегії сталого розвитку Веселівської селищної територіальної громади на 2021-2027 роки, затвердженої рішенням сесії селищної ради від 29.10.2021 №185, а саме : Стратегічна ціль № 3: Якісні послуги, активна громада, змістовне дозвілля та комунікація з мешканцями. Операційна ціль № 3.1. Налагодження комунікації між владою та мешканцями. Завдання 3.1.3. Створення діалогового майданчика. Операційна ціль № 3.4 Змістовне дозвілля для дітей, молоді, дорослих та старших осіб. Завдання 3.4.2. Створення зон відпочинку та креативного простору для культурного дозвілля мешканців і мешканок сіл громади. 3.4.6. Створення умов для проведення змістовного дозвілля для дітей та молоді.