Чимало воїнів з Горохівщини захищає Україну у російсько-українській війні. Десятки з них поклали своє життя за Незалежність і майбутнє нашої держави. Однак, досі громада немає єдиного підходу до вшанування подвигу сучасників. Не облаштований меморіал, який об’єднав би пам’ять про полеглих героїв, не зібрано та не унаочнено інформацію про земляків, які віддали життя за можливість для співгромадян жити на своїй рідній і вільній землі. Немає місця, куди можуть прийти рідні полеглих та бачити повагу громади до воїнів. Куди прийде молодь засвідчити цю повагу. Таким місцем стане Сквер пам’яті героїв, бо громада поважає подвиг полеглих героїв, шанує пам’ять про них, виховує молоде покоління на їх прикладі.
В межах реалізації проєкту в місті Горохові буде облаштовано Сквер пам’яті героїв – місце, де кожен полеглий у війні з російським агресором воїн з теренів Горохівщини буде мати своє особливе місце. В пам’ять кожного героя буде виготовлена індивідуальна стелла з фотографією та короткою інформацією про нього/неї. Біографії героїв відвідувачі зможуть прочитати через QR код на кожній стеллі. Стелли будуть розміщені вздовж вимощених каменем алей в центрі міста поруч з пам’ятним знаком «Борцям за Волю й Незалежність України». Всі алеї сходяться до центральної Стелли слави, на якій в металі викарбувані патріотичні вислови. Вздовж центральної алеї будуть розміщені три інформаційні стенди з історією цього особливого місця, яка розпочалась у 1944 році. Тоді радянська влада жорстоко і показово розправилась із трьома місцевими мешканцями – вояками Української Повстанської Армії. З 1990 року тут збираються жителі громади на спільну молитву в пам’ять тих, хто в різні часи боровся та віддав життя за вільну Українську державу. Буде створена Книга пам’яті Горохівської громади в паперовому та електронному форматах, інформацію до якої готуватиме учнівська молодь. Для молоді попередньо будуть проведені навчальні семінари. Підсумком роботи з облаштування Скверу та формування Книги пам’яті стане конференція, де обговорені питання про ідентичність українців, вплив війни на формування цінностей свідомого громадянина.
Для Горохівської громади це не просто черговий проект. Це проект про цінності, проект, який визначає відношення місцевої влади, її жителів, представників бізнесу та молоді до подій, які відбуваються зараз – до війни за Незалежність проти російського агресора, до воїнів, які жертвують життям чи здоров’ям заради високої загальної мети. Для Горохівської громади реалізація цього проекту є важливою для збереження історичної пам’яті, вшанування подвигу земляків, виховання молоді. У вересні в громаді проведено опитування старшокласників двох Горохівських шкіл. 47 респондентів відповідали на питання про важливість і вчасність проекту, свою готовність долучитись до його реалізації. Для 93 відсотків опитаних молодих людей цей проект є надзвичайно важливим, бо (цитати з опитування) «ми маємо пам’ятати і шанувати людей, які загинули на нас і нашу свободу», «це буде символом вдячності та пам'яті, а рідним і близьким полеглих буде приємно, що їх не забули», «це потрібно було зробити раніше, пам'ять про Героїв має бути у кожному місті». 80% опитаних вважають, що роботи необхідно розпочати негайно, 12 % запропонували зробити проект після закінчення війни, хоч і вважають його актуальним. 79 відсотків опитаних готові долучитись до реалізації проекту та підтримувати його інформаційно. Це опитування зроблено для того, щоб переконатись у важливості проекту, та зрозуміти позицію молоді в цьому питанні.
Термін реалізації проекту 12 місяців 1. Створення робочої групи 2. Виготовлення проектно-кошторисної документації, 2 місяці 3. Вибір підрядника для проведення робіт, укладання договору, 1 місяць 4. Проведення підготовчих робіт з облаштування Скверу пам’яті героїв, 1 місяць 5. Виготовлення та монтування стелл у Сквері пам’яті героїв, 1 місяць. 6. Проведення пошукової роботи учнівською молоддю та вчителями по збору інформації про кожного полеглого воїна, 3 місяці 7. Проведення навчальних семінарів для учнівської молоді, вчителів, які будуть залучені до проведення пошукових робіт 8. Формування Книги пам’яті Горохівської громади, 3 місяці 9. Презентація Скверу пам’яті героїв для жителів громади в онлайн і офлайн форматах, 1 тиждень 10. Презентація Книги пам’яті Горохівської громади для родин полеглих воїнів/молоді/жителів громади, 3 дні. 11. Формування екскурсійного маршруту по місту Горохову із включенням локації «Сквер пам’яті героїв» та його презентація, 1 тиждень 12. Проведення конференції «Вплив російсько-української війни на формування свідомості громадян України», 1 день.
Облаштований Сквер пам’яті героїв у місті Горохів. Сквер відвідуватимуть родини 52 полеглих горохівчан, 540 учнів, жителі міста Горохова та усієї громади. Сквер доступний для людей з інвалідністю. Створена Книга пам’яті Горохівщини з інформацією про полеглих героїв. Електронна версія Книги розміщена на веб-сайті Горохівської громади, адаптована для людей з вадами зору. Паперові видання Книги, 100 примірників, – для шкіл та родин полеглих. Проведено 3 навчальні семінари для учнівської молоді щодо методики збору інформації про полеглих воїнів, 30 учасників. Розроблений екскурсійний маршрут по місту Горохову із включенням локації «Сквер пам’яті героїв». Проведено конференцію «Вплив російсько-української війни на формування свідомості громадян України», 50 учасників.
Реалізація проекту «Сквер пам’яті героїв» відповідає стратегічній цілі 3 «Просторовий розвиток громади» Стратегії розвитку Горохівської громади на 2022-2027 роки. Проєкт є першим в переліку проектів оперативної цілі 3.1. «Підвищення комфортності населених пунктів громади»