Реалізація проєкту сприятиме висвітленню важливих історичних подій, які відбувалися на території Роменщини більше ніж три століття тому, та відновленню історичної справедливості. Проєкт спрямований на: - популяризацію важливих історичних постатей: гетьмана України Івана Мазепи та його військово-політичного союзника - короля Швеції Карла ХІI, які, об’єднавши зусилля, боролися проти спільного ворога - росії; - підняття патріотичного духу українців, відчуття належності до славних козацьких нащадків - видатних українських державотворців; - сприяння економічному зростанню та підвищенню іміджу громади шляхом створення нового продукту туристичної інфраструктури для залучення туристів; - посилення партнерських звʼязків між Україною та Швецією для подальшої співпраці та реалізації спільних проєктів.
Історико - культурний комплекс передбачає розміщення архітектурно-художньої композиції, в якій планується розташувати комплекс малих архітектурних форм та елементів благоустрою, а саме: - пам’ятний знак на честь перебування гетьмана України Івана Мазепи і короля Швеції Карла ХII в Ромнах 1708 року та згадку про українсько-шведський воєнно – політичний союз під час Великої північної війни; - відкритий майданчик зі сценою для проведення заходів та місцями для глядачів; - сцена об’єднана з оглядовими вежами, встановленими на місці втраченої дерев’яної кріпосної стіни з вежами на межі історичного детинця фортеці міста Ромни; - макет будинку, в якому була розміщена штаб-квартира короля Карла ХІІ та гетьмана Івана Мазепи; - благоустрій та озеленення території. Основні елементи проєкту: - Історичні інсталяції з реконструкціями важливих подій. - Віртуальні екскурсії з доповненою реальністю (AR). - Етнофестивалі, присвячені українсько-шведському союзу. - Проведення щорічного міжнародного фестивалю Мазепа-FEST - Розробка туристичних маршрутів з історичними місцями. - Створення освітнього центру для дітей та молоді.
Сучасна і прогресивна Роменська громада - багата на культурний ресурс, який може бути основою для нових соціально-культурних, туристичних, патріотично-виховних, пізнавальних, рекреаційних та інших важливих проєктів для України. На території Роменщини відбувалась велика кількість історичних подій, які відіграли важливу роль в державотворенні та стали вирішальними на шляху до Незалежності України. Надзвичайно символічно, що саме в час, коли український народ героїчно протистоїть агресору, в історичних колах відновлюється історична справедливість нашої країни. І саме зараз, як і сотні років тому, Швеція стала на підтримку України, як незалежної, суверенної і демократичної Держави у боротьбі проти військової агресії. Під час Великої Північної війни 1700-1721 рр. на території нинішньої Сумської області, зокрема на Роменшині, відбулися визначні історичні події, повʼязані з воєнно-політичним виступом гетьмана Війська Запорожського, голови української козацької держави Івана Мазепи проти московії, за підтримки досвідченого полководця короля Швеції Карла ХІІ, та укладанням Українсько-шведського союзу. Однією з важливих подій стало відкриття пам’ятного знаку про перебування гетьмана Івана Мазепи та шведського короля Карла XII в Ромнах. Саме роменська земля 315 років тому зв’язала наші народи міцною братерською дружбою. Ми пишаємося тим, що саме тут були підписані важливі документи, які засвідчили взаємні обов’язки в боротьбі зі спільним ворогом - росією! 4 квітня 2024 року в Роменській громаді приймали поважних гостей із Швеції, серед яких - Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Швеції в Україні Мартін Оберг та перший секретар посольства Йон Рунесон. Метою зустрічі стало відзначення 315-ї річниці перебування під час Великої Північної війни в місті Ромни у 1708 році гетьмана Івана Мазепи та короля Швеції Карла ХІI. Роменшина - це стародавній край зі своїми традиціями, пам’ятками історико-культурної спадщини, визначними діячами. Славетна історія нашого краю не залишила байдужими нікого та закарбувала в пам’яті історичні факти того часу. Реалізація цього Проєкту стане продовженням налагодження міжнародних зв’язків та сприятиме розвитку туристичної привабливості громади.
1. Виконання ескізного проєкту та його затвердження - січень-лютий 2025 р. 2. Виготовлення робочого проєкту благоустрою території - лютий 2025 р. 3. Встановлення камер відеоспостереження та зовнішнє освітлення - березень 2025 р. 4. Підготовчі роботи - березень 2025 р. 5. Придбання і монтаж малих архітектурних форм (у т.ч. підйомника)та елементів благоустрою - травень 2025 р. 6. Благоустрій та озеленення території - червень 2025 р.
Якісні результати: - підвищення статусу громади як культурного, освітнього і наукового центру; - створення умов для проведення міжнародних заходів, залучення учасників та інвесторів; - залучення туристів, створення робочих місць для місцевих жителів; - розвиток туристичної інфраструктури; - підвищення рівня культурного обміну; - залучення місцевих товаровиробників та майстрів народних традиційних ремесел, розвиток культури. Кількісні результати: - проведення понад 500 заходів у рік (фестивалі, ярмарки, акції, екскурсії, виховні години, виставки тощо); - створення туристичного магніту - понад 200 тисяч відвідувачів у рік, враховуючи забезпечення інклюзивності та безбар’єрності.
Проєкт відповідає: - Стратегії відновлення та розвитку Сумської області на 2022-2024 роки (версія 2.0) – Напрям 4. Людський потенціал; - Стратегії розвитку Роменської міської територіальної громади на період до 2027 року - Оперативна ціль 1.4 Розвиток туристичного потенціалу та рекреаційної сфери.