PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТЫ iPad / iPhone ФАКТЫ Android
Автор: Алексей Голобуцкий

Чи можливий третій Майдан в Україні?

П’ять років тому, 21 листопада, розпочалася Революція Гідності. Саме в цей день Україна відзначає День Гідності та Свободи, що об’єднав дві знакові події країни – Помаранчеву революцію 2004 року та Революцію Гідності 2013 року.

На даний момент я не бачу серйозних чинників для того, щоб Майдан відбувся знову. По-перше, є певні цикли, 10 і більше років, принаймні така тенденція склалася по Україні. По-друге, Майдан з’являється коли не має можливості каналізувати протест нормальною інституцією.

Найближчі 2-3 роки, коли будуть відбуватися президентські, парламентські та місцеві вибори – революції не відбудеться, бо немає такого сенсу. Якщо ці реформи, що розпочалися п’ять років назад триватимуть ще 2-3 роки, то будуть існувати інститути, які замінять явища, через котрі з’являється Майдан.

Після Помаранчевої революції можна було б казати про певні зміни українського народу, як поява якогось креативного класу зі своїми інтересами. Революція Гідності наклалася відразу на війну. Сказати, що стало причиною змін: революція чи війна – важкувато.

Звичайно, ми стали нацією. На жаль, але іншого варіанту не було. Саме жертви, які відбулися на Майдані , а зараз на війні, створюють цю єдність. Ми відчуваємо спільність – це найголовніше. Люди повинні розуміти, що тим і відрізняється Майдан від політичного життя в звичайні часи. Я це говорю постійно.

Майдан – це реакція меншості на якісь події. Там не мало активних людей, але меншість. Вони хочуть швидких змін, кращого життя. Потім відбуваються звичайні вибори, куди приходить більшість. А більшості виявляється не потрібними всі ці цінності.

Основна маса є егоїстичною та думає виключно про сьогоднішній день, про виживання та інші питання. Вони не думають про майбутнє, інституцію, корупцію та інше. От тому так і виходить, що спочатку Майдан, а потім вибори.

Читайте: День Достоинства и Свободы: история и традиции праздника День Достоинства и Свободы: истории участников Евромайдана Революция достоинства: Евромайдан, день первый

Це дуже сильно гальмує реформи, бо влада має бачення, чим закінчується діяльність політиків, які проводили швидкі та болісні зміни. Рейтинг падає протягом року в 10 разів чи не більше. Тому бажання політичної еліти, яка планує прийти до влади та внести серйозні зміни – зменшується.

З’явилося більше людей, які хочуть щось змінити, але Майдан не захоплює владу, так би мовити. Він піднімає де-які питання, хвиля звичайно приходить до влади, потім відбуваються вибори і все це розподіляється.

Автор: Олексій Голобуцький, політтехнолог

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Вверх Вверх
Вверх

    Нашли ошибку в тексте?

    Ошибка