Українці є третьою найбільшою групою іммігрантів у Португалії після громадян колишніх колоній: бразилійців та кабовердійців. Офіційно за португальськими даними там проживає 34 тисячі українців.
Історичні дані
Українці почали приїжджати до Португалії наприкінці 1990-х років. Якщо у 1996 році в Португалії було зареєстровано лише 71 громадянин України, то до 2002 року їх кількість зросла до 62 тисяч. У цей період в більшості їхали чоловіки з ціллю працювати. Вони знаходили роботу на будівництві, адже цей сектор активно розвивався і потребував робочих рук.
У Лісабоні навіть відкрився невеликий проспект України (Avenidada Ucrania) у знак вдячності португальського народу за працелюбність українців.
У 2000-х роках характер імміграції з України змінився. Почала зростати кількість жінок, котрі приїжджали з ціллю возз’єднання сім’ї на довгострокове проживання (в період 2009-2011 років жінки становили 58,3% нових іммігрантів з України).
Читайте: Збільшення трудової еміграції в Україні: причини та можливі наслідки
Таким чином, згідно з португальським переписом 2011 року, станом на 21 березня жінки становили 49,2% населення української національності, які проживають у Португалії, тоді як у 2001 році вони становили лише 18,6%.
Як виглядає трудова міграція українців зараз
Опитування Держстату вказує на 20 тисяч українців, що їздять на заробітки до Португалії. При чому ця цифра з 2008 року постійно зменшувалась. Вона враховує легальну і нелегальну міграцію, проте може бути заниженою, адже не включає тих, хто поїхав строком більше ніж на 2 роки.
Європейська статистика говорить про те, що у кінці 2016 року 30 тисяч українців, котрим більше ніж 19 років, мали дозвіл довгострокового перебування у Португалії з різних причин.
Якщо до даних Євростатистики додати оцінку нелегальних мігрантів, можна нарахувати близько 43 тисяч українців, що працюють у Португалії.
Серед сучасних трудових мігрантів до Португалії (мігранти 2015-2017 років, що їздили туди з ціллю роботи, а не переїхали на постійне проживання) абсолютна більшість – чоловіки (90%). Вони знаходять роботу на будівництві. Жінки працюють у готелях та в транспорті.
Лише 14% працюють згідно отриманої кваліфікації. 57% мігрантів зайняті в іншій сфері, ніж потребує кваліфікація; 29% — на роботі, що не потребує кваліфікації.
До Португалії українці не здійснюють сезонних поїздок. 42% мігрантів їдуть туди строком більше ніж на рік, 22% — від півроку до року, інші– від 3 місяців до півроку.
Читайте: Трудова міграція: хто та як заманює українців на роботу за кордоном
Половина мігрантів працює від 40 до 60 годин на тиждень, ще 16% – більше ніж 60 годин. Варто зазначити, що такі умови роботи є кращими, ніж у РФ (там 92% українських мігрантів працюють більше ніж 40 годин) чи Чехії (89%), що також у більшості пропонують мігрантам роботу на будівництві.
Середньомісячний заробіток трудового емігранта становить $950, тоді як у Росії близько $600-700, а у Чехії – $800.
Яке майбутнє міграції українців до Португалії
Рівень народжуваності у Португалії — один із найслабших в Євросоюзі. Якщо поточне падіння продовжуватиметься, країна може втратити 20% свого населення до 2060 року, зменшившись з 10,5 до 8,6 млн жителів, за даними Національного інституту статистики Португалії. Інша причина зниження населення — еміграція.
Щоб залучити іноземців, Португалія полегшує закон про натуралізацію, тобто надання іноземцю громадянства. Закон вступить в дію з липня цього року.
Наприклад, діти, що народилися в Португалії у іноземних батьків, зможуть мати португальське громадянство, якщо їхні батьки були в країні не менше 2 років (зараз потрібно 5 років). Неповнолітні, які народилися за межами Португалії, але проживають там з батьками п’ять років, також можуть подати клопотання про натуралізацію.
Португалія також будує стратегію, щоб стати більш технологічною країною: нова політика залучення буде орієнтована на кваліфікованих робітників, а також на студентів та науковців, щоб вони навчалися чи працювали в університетах та сприяли науковому прогресу. Можливо, Португалія застосовуватиме таку політику і по відношенню до українських науковців.
Читайте: Трудова міграція: куди їдуть та скільки заробляють українці за кордоном
Вже зараз більшість дозволів видаються довгостроково із ціллю возз’єднання родини. Коли буде введений в дію новий закон, батькам буде набагато простіше забирати до Португалії своїх дітей. Проте за відсутності створення великої кількості робочих місць у Португалії, нової хвилі трудової міграції у цю країну не буде.