PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТЫ iPad / iPhone ФАКТЫ Android
Федір Лапій
Автор: Федор Лапий

Менінгіт чи менінгоковий сепсис: чому помирають діти?

Не плутайте і не робіть підміну понять менінгіту та менінгококу. Менінгіт – це запалення мозкових оболонок, яке може бути зумовлене різними мікроорганізмами, частіше — вірусами. Смертельні випадки в Україні за останній рік викликані менінгококом – бактерією, яка викликає запалення мозкових оболонок. І це скоріше не менінгіт, а менінгококовий сепсис.

Бактерія менінгококу має свої підтипи, їх налічується 13. В Україні, як і в Європі, найбільш поширеним менінгококом є менінгокок серотипу В. На нього припадає 50-70% захворювань. На інші 30% припадають підтипи А і С.

Читайте: У Києві спостерігається спалах менінгіту

В Україні зареєстровано дві вакцини, які дозволяють попередити менінгокок підтипів А і С – Менактра (з 9 місяців) та Нименрікс (з 12 місяців). Вони попередять захворювання на серотипи А і С, але не захистять від підтипу В, від якого помирають діти. Проте, існує інша проблема – якщо вакцини зареєстровані це не означає, що вони присутні на ринку.

Бельгійська вакцина Німенрикс давно відсутня, постачальник не завозить її на територію України. Менактра присутня в дуже малій кількості і є у великому дефіциті.

Якщо говорити про європейський досвід, то вакцина від менінгококу серотипу В зареєстрована у 2014 році в ЄС. У Великій Британії, за сприяння громадськості вона внесена до обов’язкового календаря щеплень. Проте медики не були впевнені у використанні цієї вакцини. Існували побоювання на етапах створення вакцини стосовно безпеки. А після реєстрації через відсутність досвіду щодо масового використання, не було гарантій, що вакцина зможе забезпечити контроль над інфекцією.

Трагічний випадок раптової смерті дитини від менінгококової інфекції у Великій Британії викликав значний резонанс, що призвів до підписання петиції в більше ніж 800 тис. голосів про внесення вакцини до календаря щеплень. Інші країни подібну вакцину тільки рекомендують.

Існують особи, що найбільш чутливі і знаходяться в зоні ризику захворіти на менінгококову інфекцію – це особи з відсутністю селезінки, порушенням її функціонування, наприклад. Вони першочергово підлягають вакцинації.

В Україні народжується близько 420 тис. дітей щороку. 50-70% випадків захворювання на менінгококову інфекцію припадає на підтип В. На сьогодні, реальний спосіб запобігання розповсюдження даного захворювання – обстеження всіх оточуючих, хто перебував в контакті з хворими. Це батьки, родичі, діти, вихователі (якщо це садочок), вчителі в школі, медичний персонал. На такому етапі розвитку медицини можливо за допомогою антибіотиків зупинити розповсюдження бактерії та зберегти життя іншим.

Читайте: Менінгіт: перші ознаки і наслідки (ІНФОГРАФІКА)

Якщо ж Уряд вирішить внести подібну вакцину до календаря, то постає питання: скільки відсотків батьків погодяться зробити вакцинацію своїм дітям? Щоб вакцина мала ефект та зменшила рівень захворювання дітей на менінгококову інфекцію, потрібно вакцинувати не менше 95%.

Сьогодні потрібно думати про спалахи захворювання у дітей на кір, коклюш та випадки правця. Цих вакцин, наразі, в Україні вдосталь, проте багато батьків відмовляються від захисту своїх дітей шляхом вакцинації.

Ми не можемо наперед визначити ту дитину, яка постраждає від менінгококової інфекції. 10% вакцинованих за віком від менінгококової інфекції в рамках календаря щеплень не зменшить кількість хворих та померлих від неї.

Це гірко сприймати, але ми не готові до універсальної вакцини проти менінгококової інфекції.

Автор: дитячий імунолог, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П.Л.Шупика.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Вверх Вверх
Вверх

    Нашли ошибку в тексте?

    Ошибка