PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТЫ iPad / iPhone ФАКТЫ Android
Илия Куса
Автор: Илия Куса

Протест жовтих жилетів у Франції: наслідки для ЄС

Рух жовтих жилетів у Франції — масові акції протесту через різке зростання цін на паливо — за останні тижні переріс в масштабний загальнонаціональний бунт.

Я думаю, що вони не заспокояться ще протягом наступних 2-3 тижнів. Оскільки ситуація не вичерпала себе та вчинків, на які пішов французький уряд, не достатньо.

Уряд себе послабив, оскільки продемонстрував слабкість і поступливість в питаннях. 

Щодо наслідків для Європи. По-перше, всі ці протести обвалили рейтинги правлячих сил, особливо у Франції. Рейтинг Еммануеля Макрона практично знищений. По-друге, те що там відбувається — це занепад традиційного, сталого для багатьох укладу, який сформувався після смерті Шарля де Голля.

Коло Франції — це такий м’який соціалізм з ліберальним присмаком у контексті глобально-ліберальної ідеології. Він колапсує і ці протести засвідчили про те, що система має переходити до чогось нового. 

Старі еліти, які у тому числі уособлює Макрон і його партія, скоріш за все, не втримаються при владі до наступних виборів.

На наступні вибори можна очікувати приходу нових політичних сил. Можливо націонал-популісти, як в інших країнах.  Звісно, якщо Макрон та його команда не вигадають, як почати грати на електоральному полі правих і різко не змінять свою політику. Але я сумніваюся, оскільки для них це абсолютно не прийнятно з політичних причин, вони сповідують інші норми, принципи та цінності.

Я очікую, що ці протести призведуть до зміни влади та стануть останнім акордом в цій ідеологічній боротьбі всередині ЄС, яка триває останні кілька років. Між старими традиційними ліберальними елітами та новими політиками, переважно націонал-популіського спрямування, які позиціонують себе, як справжні лідери, що можуть взяти керівництво країни в умовах тих глобальних трансформацій, які ми зараз спостерігаємо.

Чи можливі у нас такі протести, як у Франції? Я думаю, що ні. Оскільки наше суспільство відрізняється від французького. Протест, як такий, не є частиною політичної культури України, як у Франції.

Франція — це інша історія, протести, контексти, а також наслідки. Це традиційна частина їхньої буденності, яку серйозно сприймати, як протест не треба. 

Саме через контекст в якому це відбувається, то дійсно матиме далекоглядні наслідки для Французької Республіки, але це просто в перспективі. Побачимо через деякий час, особливо в міру наближення виборів.

Та ж Марін Ле Плен або Жан-Люк Меланшон не експлуатують ці протести, а навпаки. Те, що жовті жилети у Франції вимагають, щоб їхнім лідером став колишній начальник Генштабу генерал П’єр де Вільє, який дотримується консервативних цінностей — це доволі красномовний факт.

Він свідчить про те, що вони по-перше, локалізуються, а по-друге, більшість протестувальників — це люди з провінцій, маленьких міст та селищ, які приїхали до Парижа протестувати. А це електорат націонал-популістів, в тому числі, Марін Ле Пен і Жан-Люк Меланшона, це їх люди, які їх підтримують. Макрон — це кандидат для інтелігенції, для міст.

Я б не був впевнений, що національний фронт чи ліва партія розчарують протестувальників. Навпаки, на тлі падіння рейтингів Макрона, саме ці дві партії та партія республіканців, будуть максимально використовувати ці протести для розкрутки і набивання політичних бонусів перед наступними виборами.

Вони вже зараз будуть готуватися до передвиборчої кампанії, тому що розуміють, що це їхній шанс змусити французьку владу ще більше піти на поступки, а значить ще більше себе послабити і остаточно зруйнувати рейтинги Макрона і його команди, які зараз є слабкими.

Автор: Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського Інституту Майбутнього. 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Вверх Вверх
Вверх

    Нашли ошибку в тексте?

    Ошибка