PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТЫ iPad / iPhone ФАКТЫ Android
Автор: Виктор Андрусив

Штраф за непристебнуті ремені: чому це рішення беззмістовне

Про штраф і економічну філософію.

Серед речей, які мене в нас вражають – це віра в ефективність штрафів, і покарання загалом. І особливо, що ця віра часто поширена серед лібералів із західними тренінгами.

Вчора проголосували в першому читанні про підвищення штрафу за непристібнутість до 840 грн. Я вважаю, що це рішення є абсолютно беззмістовним. І ось чому.

Читайте:  Рада затвердила нові штрафи за непристебнуті ремені

Я завжди пристібаюсь в машині. І мене не мотивує ні штраф, ні страх це робити. Єдина причина, чому я це роблю – це те, що як тільки я сів за руль – я пристібався. Це ввійшло в мою звичку, і відсутність ременя є дискомфортною для мене. Якщо раптом завтра хтось вирішить скасувати пристібнення – я буду продовжувати це робити. Ця звичка набута ще в момент навчання водіння.

Підвищення штрафу просто підвищує рівень корупції. Коли штраф складає 300 грн, то брати хабар в розмірі 150 грн для поліцейського – замала сума з огляду на ризик.

Але, коли мова йде про 400 грн – це вже більш комфортно і порушнику, і поліцейському. При цьому, беручи до уваги різний рівень фінансової спроможності, для тих, хто має більше грошей, така сума штрафу значення немає.

Значна кількість людей в Україні реагує на штраф як “не повезло”. Вони не реагують в форматі “треба пристібатись”, вони кажуть “наступного разу треба встигнути це зробити перед постом”. Ті, у кого це не в звичці, не робитимуть це через штрафи.

Як тоді це має працювати

Мені часто розказують, що за кордоном працюють штрафи. Я це добре знаю, оскільки на власні очі бачив, як там бояться порушувати. Але дуже наївна логіка думати, що справа в штрафі. Зовсім ні.

Заплатити €50-100 – абсолютно не трагедія для європейця. Справа в іншому, в тому, що інформація про штраф доступна для ринку.

Якщо ви часто порушуєте – для вас в рази стає дорожчим страхування на машину і на здоров’я. Вам з меншою ймовірністю захочуть дати кредит, і навіть менше хотітимуть брати на відповідну роботу. Все це є набагато страшніше, ніж одноразова сплата штрафу.

Тому розмір штрафу значення немає. Має значення його наслідок. А в нас більший штраф буде вести до більшої корупції.

Читайте: Акциз до €300 і вік – чому комітет забракував закони про євробляхи

І взагалі логіка карати, щоб досягнути бажаного – це чисто радянська логіка, яка, зрештою, в самому Союзі, де за все карали і штрафували, не призвела до законослухняності.

Автор: Віктор Андрусів, виконавчий директор аналітичного центру Український інститут майбутнього.

Теги: ,
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Вверх Вверх
Вверх

    Нашли ошибку в тексте?

    Ошибка