PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТЫ iPad / iPhone ФАКТЫ Android
Автор: Ольга Хоменко

Відновлення кредитування: зміни та що варто знати

3 липня 2018 року Верховна Рада України прийняла проект закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування. Мова йде про Цивільний кодекс та наступні закони України:

 • Про банки і банківську діяльність;
 • Про платіжні системи та переказ коштів в Україні;
 • Про заставу;
 • Про іпотеку;
 • Про дорожній рух;
 • Про нотаріат;
 • Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;
 • Про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Мета цього законопроекту – систематизувати та закріпити законодавчо сталу судову та юридичну практику щодо урегулювання питань відновлення кредитування.

Зміни у Цивільному кодексі стосуються визначення відповідальності солідарних боржників унаслідок смерті одного із солідарних боржників (або ліквідації солідарного боржника-юрособи), а саме йдеться про: “Ліквідація солідарного боржника-юридичної особи, смерть солідарного боржника-фізичної особи не припиняють обов’язку решти солідарних боржників перед кредитором та не змінюють його обсягу і умов виконання”.

Солідарний боржник – це боржник, який відповідає за зобов’язання разом з усіма іншими боржниками, які поставили свої підписи на векселі. За солідарним зобов’язанням кредитор вправі вимагати сплати боргу як від усіх боржників разом, так і від кожного з них окремо, причому як усієї суми повністю, так і її частини.

Читайте: Кредит буде взяти простіше – Рада ухвалила закон

Тобто, внаслідок смерті солідарного боржника-фізичної особи (ліквідації боржника-юридичної особи) решта солідарних боржників – особи, які підписали боргове зобов’язанняпогашають борг відповідно до встановлених умов та обсягів.

За чинним Цивільного кодексу України, ст. 608: “зобов’язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов’язаним з його особою і у зв’язку з цим не може бути виконане іншою особою” або ж “зобов’язання припиняється смертю кредитора, якщо воно є нерозривно пов’язаним з особою кредитора”.

У цьому випадку, кредиторську відповідальність спадкоємець буде нести лише, якщо прийме майно/майнові права, які обтяжені боргом.

Кредитор повинен пред’явити свої вимоги до спадкоємця протягом 6 місяців після одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, або з моменту сповіщення кредитора про факт одержання даного свідоцтва.

Згідно з існуючою нормою у Цивільному кодексі ст. 1281, спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Покриття шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.

Читайте: Як нас обманюють при видачі кредиту – топ-3 прийоми

Наприклад, у випадку з іпотечним кредитування. По-перше, іпотечне кредитування передбачає страхування як іпотеки, так і особи.

По-друге, якщо банк не змінює умов кредитування, а спадкоємець приймає спадщину, яка обтяжена, то виплата кредиту продовжується з моменту останньої операції із збереженням строків.

Така практика існує в ряді розвинених країн, зокрема, США, Німеччина, Нідерландах, Данії, Бельгія.

Тож даний законопроект не є дискримінаційним та не порушує прав людини та Конституцію України. Його мета – уточнити існуючи норми та урегулювати відносини між кредитором та спадкоємцем.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Вверх Вверх
Вверх

  Нашли ошибку в тексте?

  Ошибка