PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Псевдонаука: як вас вводять в оману медійні персонажі та міфи

Що таке псевдонаука?

Псевдонаукою можна назвати факти, які видають за наукові, але які не є такими. Деякі називають так світові переконання, які мають статус сучасних істин. Наприклад, що у риб дуже коротка пам’ять. Вченим вдалося довести, що деякі види риб до 12 днів пам’ятають місце, де постійно їдять.

Псевдонаука стала популярною через те, що вона не вимагає від людини будувати важкі логічні ланцюжки або ж розбиратися у фактах. Вона представляє готовий результат, який багато людей готові сприймати як істину.

Лженаука, як і звичайна наука, мотивована тією ж метою – досягти негайного корисного результату. Однак дані, які вона приводить – не підкріплені дослідженнями або ж зроблені на основі неперевірених припущень. Це робить її небезпечною для людей.

Де “живе” псевдонаука?

Псевдонаукові теорії найчастіше висувають дослідники нових наук і навіть люди, у яких є докторська ступінь. Але потрапляє вона на “тарілку” звичайної людини через ЗМІ, оскільки мало хто цікавиться спеціалізованими науковими виданнями.

Проблема в тому, що деякі видання навіть не розбираються в тому, що пишуть. Епідеміологіст Бен Голдакр у 2011 році намагався донести послання про шкоду псевдонауки. Одним з його прикладів стали дві статті у престижному виданні The Daily Mail. В одній з них розповідалося про речі, які викликають рак. Серед них були розлучення, Wi-Fi і кава. В іншій же йшлося про речі, які запобігають появі хвороби. Серед них – кора, червоний перець і кава.

Читайте: Наука і Христос. Що знають вчені?

І постійний читач може побачити подібні помилки, але у більшості немає часу на підтвердження тих чи інших фактів. Якщо ж ми не станемо розрізняти лженауку від справжньої, то можемо опинитися в дуже небезпечній ситуації.

На чому базується псевдонаука?

Псевдонаука не ставить наведені собою факти під сумнів. Будь-яка озвучена думку, в якийсь момент, стає невід’ємною частиною істини у той час, як в справжній науці будь-який факт ставлять під сумнів. І це вважається нормальним, коли хтось намагається довести іншу точку зору, базуючись на фактах та проведених дослідженнях.

Люди досить легко ведуться на псевдонауку, тому що вона підкріплюється відомими іменами. Авторитет часто змушує нас вірити усьому, що говориться з вуст впізнаваного професора або доктора медицини. Найчастіше такі люди отримують свої дипломи, пройшовши які-небудь відеокурси, але стають популярними завдяки своїм телешоу. Там вони розповідають своїм глядачам про неіснуючі дієти і абсолютно непотрібні ліки.

Крім того, якщо псевдонаука і займається дослідженнями, то вони або засновані на неточній інформації (наприклад, в групових дослідженнях немає контрольної групи, аби відстежити зміни), або негативні дані губляться в процесі. Звичайно ж, можна сказати, що ці дані просто не були важливі у даному випадку. Але уявіть, що з 100 кидків монети, ви можете приховати від співрозмовника 50% результатів. Так можна довести, що на вашій монеті два орла або дві решки.

Тоді людина не зможе оцінити користь навіть такої дрібниці, як дієта. Може комусь і вдасться схуднути на 5 кілограм за тиждень, але ціною за це може стати здорова робота одного з органів. Та псевдонаука навряд чи зможе вам про це повідомити.

Популярні помилки

Сахара – найбільша пустеля. Пустелями називаються не тільки території з великою кількістю піску і сильною спекою. Насправді – це будь-яка місцевість, що характеризується рівнинною поверхнею, розрідженістю або відсутністю флори. Тоді можна з упевненістю сказати, що найбільша пустеля – Антарктида.

Блискавка не б’є в одне і те ж місце. Поширений міф про удари блискавки може одного разу коштувати комусь життя. Прихильникам міфу варто звернути увагу на Empire State Building, в який блискавка потрапляє більше 100 разів щороку.

Велику китайську стіну можна побачити з космосу. Цей міф був озвучений ще в 18 столітті і навіть до цього дня його розповідають багато вчителів географії. Однак сучасні вчені довели, що її неможливо побачити з орбіти Землі без спеціальних оптичних приладів. Це пояснюють тим, що стіна усього 9 метрів в ширину і має такий же колір, як і земля на якій вона стоїть.

Монетка може вбити. Навіть якщо монету скинути з даху Empire State Building, вона нікого не вб’є. Максимальна швидкість, яку може розвинути падаючий об’єкт – 80 км/год. Цього не достатньо, аби завдати смертельного удару.

Алкоголь зігріває. Випите спиртне розширює судини та викликає прилив крові до поверхні шкіри. Насправді ж відбувається відтік тепла з судин у повітря.

Биків дратує червоний колір. Насправді бики бачать червоний колір одним з відтінків сірого. Їх дратує не колір, а розмахування предметом перед їхнім носом.

Соняшник повертається до Сонця. Головки соняшника завжди дивляться на схід. Тільки неквітучі рослини слідують за небесним світилом.

Зараз групи учених активно працюють над тим, щоб донести в маси послання про псевдонауки, адже її поширення в інформаційну епоху стало неймовірною проблемою. Якщо люди перестануть розбиратися в наданої ним інформації, ведучись на яскраві заголовки і не підкріплені думки, вони ризикують нашкодити не тільки собі, а й своїм близьким.

Нагадаємо, вчені з США показали якими стануть люди через 100 років.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка