PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLmFkdGVsbGlnZW50LmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjExL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

Нобелівський лауреат: Аби врятувати Землю, треба відмовитися від м’яса, авто та одягу

До 2050 року потрібно зменшити викиди в атмосферу на 50%. Інакше на планету чекає колапс. Можливо, людям доведеться відмовитися від власних автівок, м’яса і постійного оновлення гардеробу.

Факти ICTV поговорили з доктором Раджендром К. Пачаурі про зміни клімату. Під його керівництвом Міжурядова група експертів зі зміни клімату (IPCC) отримала в 2007 році Нобелівську премію миру.

Інтерв’ю з доктором Пачаурі відбулося напередодні його приїзду до нашої країни задля участі у четвертому Київському міжнародному економічному форумі 5-6 жовтня.

– Зміни клімату породжуватимуть конфлікти. У Європі проблема біженців дуже велика. І кліматичні зміни лише її загострять, – розпочинає доктор Пачаурі.

Для всього світу було би краще, якби країни мали більш-менш однаковий рівень, не тільки з точки зору багатства і доходів, але і з точки зору можливостей. Важливо розуміти, що наслідки кліматичних змін не є однаковими для всіх країн. Вони набагато важчі для бідних, ніж для тих, хто багатий і процвітає.

Приміром, у розвинених країнах подача води на віддалені відстані здійснюється за допомогою водопроводу. Бідні громади і жителі країн, що розвиваються, не мають централізованого водопостачання — вони залежать від джерел води, які знаходяться поруч. У разі її нестачі для сільського господарства, доходи людей знижуються. Іноді води не вистачає навіть для пиття.

– Дональд Трамп, який вийшов з міжнародної кліматичної угоди, наче підтверджує, що більшість людей проблеми клімату не турбують.

– Навпаки – на сьогодні маємо досить високий рівень обізнаності суспільства про проблеми, пов’язані зі зміною клімату. Мій досвід підтверджує: ще 10 років тому люди нічого не знали про кліматичні зміни. Зараз люди інформовані набагато краще.

Таке враження, що господар Білого дому або нічого не знає про проблеми, пов’язані зі зміною клімату, або закриває на них очі. Така політика відповідає інтересам Заходу.

Ви знаєте, що на Заході є люди, яким вигідно, аби все виглядало так, ніби нічого не відбувається. І, на мій погляд, президент Трамп є представником тих лобістів, яким на руку ігнорування проблем, пов’язаних з кліматичними змінами.

Є й хороша новина. В інших країнах (та навіть і у США) є губернатори, мери, голови компаній з чіткою позицією щодо кліматичних проблем. Тож вчинок Дональда Трампа навпаки – може принести позитивний результат, оскільки люди, які бачать байдужість президента США до екологічних проблем, почнуть діяти рішучіше. Вчинок Дональда Трампа радше вплине на ситуацію позитивно, аніж негативно.

– Як зміни клімату впливають на людство?

– Наприклад, під час спеки змінюється наша поведінка. Люди стають сердитішими і нетерплячішими.

Зміна клімату впливає на поведінку людей в місцях постійної загрози стихійних лих. Є кілька невеликих острівних країн у південній частині Тихого океану, де люди живуть у стані постійного страху, мовляв, щоразу під час шторму їхні будинки можуть бути поглинуті морем.

Нещодавно у Японії я відвідав зону, зруйновану цунамі в 2011 році. Можете собі уявити, який психологічний вплив чинить на людей цей досвід.

Але саме страх повинен стати поштовхом до дій.

– Що маємо зараз?

– Почалися деякі незворотні процеси. Наприклад, підвищення рівня світового океану. Й ситуація лише погіршуватиметься.

Частина Антарктичного льодовикового покриву і льодовий щит Гренландії може розтанути. Таким чином, рівень океану підвищиться на кілька метрів. Це незворотній процес, який почався в результаті зміни клімату, і його потрібно зупинити.

Арктичний льодовиковий щит також є нестабільним. Якщо не зупинити процес танення льодовиків, то вже у вересні 2050 року арктичного крижаного покриву не стане. Щоб лід не танув, потрібно повернутися до доіндустріального рівня температури.

Проблема підкислення океанів виникла через те, що 50% діоксиду вуглецю, який потрапляє в атмосферу в результаті промислового виробництва, в кінцевому результаті поглинається океаном. Це незворотньо.

Як можна очистити океан від надмірної кількості діоксиду вуглецю? Не так просто. Процес може зайняти сторіччя.

Час діяти! Це наша планета і вона змінюється.

– Раніше ви казали, що замість особистих автомобілів людство має пересісти на громадський транспорт, велосипеди. Але ж це утопія. Корпорації ніколи не допустять такого.

– Урядам і компаніям доведеться піти на зміни. Перехід на використання більшістю суспільства громадського транспорту конче необхідний. Я думаю, що всім буде краще, якщо у вас буде хороший громадський транспорт.

Наприклад, у Цюріху чудово розвинений громадський транспорт, від цього мешканці тільки виграє. Відсутня проблема забруднення навколишнього середовища. Людям не доводиться витрачати надмірні кошти на особистий транспорт. Громадський транспорт набагато дешевший. Це безпрограшний варіант для всіх.

Якщо люди почнуть діяти, уряди та корпорації будуть змушені підкоритися. Зрештою, демократія зараз у більшості частин світу. І навіть в тих країнах, де немає демократії, уряди змушені дослухатися до науковців.

Зміни потрібні і очолити їх повинна молодь. Україна може стати лідером серед інших країн у впровадженні цих змін.

– Чи згодні ви з тим, що корпорації, які є головними каталізаторами забруднення планети, мають величезний вплив на владу?

– Так, це правда. Проте, я думаю, влада народу може зростати. Якщо люди вирішать, скажімо, що якась корпорація забруднює навколишнє середовище та викидає надмірну кількість парникових газів і почнуть бойкотувати її продукцію, корпорація змушена буде змінитися. Суспільство таким чином стане демократичнішим.

– Демократична система країн Заходу є фікцією, вона не працює?

– Абсолютно вірно.

Я думаю, що у деяких країнах, де суспільним устроєм є демократія, влада була фактично захоплена лобістами, які просувають корисливі корпоративні інтереси.

Таким чином, функціонування демократії в цих країнах було порушено. Хорошим прикладом цієї ситуації, на мій погляд, є США.

– Ви спілкуєтеся з лідерами корпорацій, які забруднюють природу?

– Так. Потрібно інформувати корпорації про переваги і можливості, які надає захист навколишнього середовища. Компанія не може досягти успіху в бізнесі, а бізнес не може досягти успіху в суспільстві, яке зазнає невдачі. Якщо існують серйозні екологічні проблеми і загрозливі наслідки зміни клімату, це матиме вплив також на бізнес.

Ми повинні пам’ятати, що якщо станемо на шлях вирішення кліматичних проблем, це дасть нові можливості для бізнесу. Наприклад, будуватимуться енергоефективні будівлі. В такому випадку, ймовірно, виникне потреба у вікнах нової конструкції, з кращою термоізоляцією. Тобто буде організовано виробництво нового продукту.

Це спровокує виробництво й інших речей, які зроблять використання енергії ефективнішими. З’являться нові технології виробництва енергії на місцях. Тобто, можна сказати, що для бізнесу створяться нові можливості, пов’язані з подоланням негативних наслідків зміни клімату та адаптації до них.

Інформувати корпорації повинні уряди, неурядові організації та, можливо, деякі обізнані представники бізнесу. В бізнес-секторі задіяно багато людей. Якщо у вас є хороші приклади відповідальної поведінки, вони надихатимуть інші компанії.

Німеччина попереду інших країн щодо протидії змінам клімату. Подивіться на її економіку, вона набагато ефективніша, ніж в інших країнах Європи. Німці підтверджують власним прикладом, що вживання заходів протидії змінам клімату позитивно впливає на економіку.

– Ви говорили лідерам корпорацій, скільки лишилось часу до початку незворотних процесів?

– У нас його не надто багато. Вважаю, що до 2020 року ми повинні зробити так, аби кількість викидів парникових газів почала знижуватись, причому різко. Ми не можемо відкладати цей момент далі 2020-го. Це повинно стати метою для всіх країн світу.

Корпорації цілком розуміють, що саме вони повинні змінити, але, повторюся, поштовхи до змін повинні надати уряди країн. Уряд, у співробітництві з політичними партіями, повинен наголошувати на тому, що зниження кількості викидів діоксиду вуглецю потрібно починати вже зараз.

Авжеж, країнам, що розвиваються і країнам з перехідною економікою, може знадобитися більше часу на скорочення кількості викидів парникових газів, однак всі вони повинні знизити кількість викидів до вказаного терміну.

– Хто повинен надати чіткий план дій?

– Молодь, вона має скласти “дорожню карту” змін. Наприклад, необхідно знизити особистий “вуглецевий слід”, тобто кожна молода людина повинна порахувати свій власний “вуглецевий слід” і подумати над тим, як його зменшити.

Одним з важливих способів зменшення цього сліду є зниження кількості м’яса у харчуванні. Виробництво м’яса супроводжується викидами парникових газів, тому я часто раджу:

Їжте менше м’яса, будете здоровішими і врятуєте планету.

Потрібно користуватися велосипедом, їздити громадським транспортом і перестати марно витрачати речі. Ви купуєте новий одяг, вдягаєте його 4-5 разів, а потім викидаєте. Потрібно змінювати поведінку і цінності!

У мене є одяг, якому вже 40 років і я його не викидаю. На щастя, мода, яка існувала 40 років тому, повернулася, й мій одяг виглядає дуже сучасно (сміється).

Люди стали вкрай марнотратні, час зупинитися. Так ми допоможемо планеті, економіці та зможемо набагато краще використовувати особистий бюджет.

– До 2050 року Велика Британія збирається заборонити двигуни внутрішнього  згоряння. Ви вважаєте це перемогою?

– Двигуни внутрішнього згоряння повинні вийти з ужитку ще до 2030 року, а не 2050-го.

Це теж має стати метою для людства.

– Скільки таких перемог повинно статися, щоб планета відчула позитивний поштовх?

– Перемагати треба щодня. Людина повинна брати участь у вирішені проблеми, а не створювати її. Кожен з нас, прокидаючись вранці, має запитати себе: “Що я можу зробити на благо планети?”, адже ми всі несемо відповідальність за її забруднення.

– Приміром, в країнах ЄС впроваджується альтернативна енергетика. Який вплив це має на екосистему?

– Європейський союз робить великий внесок у збереження екосистеми, але він може зробити набагато більше. Скажімо, допомагати іншим країнам впроваджувати альтернативні енергетичні технології.

ЄС дуже пристойно фінансує дослідження розвитку та розробки нових систем. Важливо, щоб Брюссель поширював інформацію про результати досліджень, про власний досвід, і розповсюджував нові технології. В рамках ЄС можна було б робити набагато більше.

Не подумайте, що я критикую. В Німеччині, наприклад, немає обмеження швидкості на автобанах, і на мій погляд, це дуже нерозумно. Швидкість повинна обмежуватися, і якби в Німеччині ввели таке правило, це суттєво знизило б споживання ресурсів. На високих швидкостях автомобілі не працюють ефективно.

– Ви говорили, що необхідно знизити викиди в атмосферу на 40% до 2050 року. По суті, це означає економічну революцію. Чи спілкувалися ви з економістами з приводу реальності перебудувати промвиробництво за такий короткий час?

– В минулому уже відбувалися подібні зміни. Я не бачу підстав, чому б їм не відбуватися зараз. Це те, до чого потрібно прагнути. Людське суспільство велике й активне. Впроваджувати зміни сьогодні набагато простіше, оскільки інформація поширюється значно швидше, ніж раніше, тож перебудувати інфраструктуру стало простіше. Я не розумію, чому це вважають проблемою. Чим швидше відбуватимуться необхідні зміни, тим стабільнішим, прийнятнішим буде майбутнє цієї планети.

– Якою стане планета до 2050 року, якщо нічого не робити?

– У нас буде багато серйозних проблем. Я наводив приклад Північного Льодовитого океану без льодовиків. Руйнування Антарктичного і Гренландського льодовикових щитів призведе до значного підвищення рівня моря, що в свою чергу стане причиною географічних змін планети.

– Що вирішують такі країни, як Україна? Наш вплив на світовий ВВП мінімальний.

– Світу потрібні моделі успіху. Перед вами стояли серйозні виклики, пов’язані з проблемою енергетичної безпеки, тому Україна потребує стійких, надійних і безпечних джерел енергії, які до того ж мають мінімальний вплив на навколишнє середовище.

Якщо Україна зможе розвинути безпечну енергетику, яка відповідатиме вимогам стійкого розвитку, вона зможе стати прикладом для інших країн і надихатиме їх на роботу в цьому напрямку. Сучасному світу відчайдушно потрібні історії успіху. Україна може створити таку історію успіху. Навіть з невеликим ВВП, якщо ви досягнете успіху, ваш вплив на інші країни буде величезним.

– Що робите конкретно ви?

– Я запустив рух Protect Our Planet (Захисти нашу планету). Його рушійною силою є молодь з усього світу, тому що ми не зможемо нічого змінити, якщо кермо не візьмуть в руки молоді люди. Не можна очікувати від людей, яким 50-60 років, що вони змінять цінності, світогляд та звички.

Реалізувати проект буде нелегко, але вибору немає, у людства є тільки одна Земля. У нас немає планети “Б”. І чим раніше ми визнаємо, що у нас немає вибору, тим краще.

Ростислав Буняк.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка