PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Справа Moonwalk — що вб’є піратський бізнес

Антипіратські асоціації Європи та Америки об’єдналися та перекрили кисень багатьом російськомовним піратським сайтам.

Справа Moonwalk — що вб’є піратський бізнес

Нещодавно прихильники нелегально розміщеного контенту в інтернеті зіткнулися з проблемою: вони не змогли подивитись відео на своїх піратських сайтах. І на сусідніх також.  

А тих, хто стоїть за кермом цього бізнесу, сколихнула новина: ліквідували піратський відеоплеєр Moonwalk CDN (Content Delivery Network), який був одним з найбільших провайдерів російськомовного відеоконтенту. 

Читайте: Чому не працює онлайн-плеєр Moonwalk

Спецоперація закриття Moonwalk була проведена 18 жовтня 2019 року трьома міжнародними антипіратськими організаціями BREIN (Нідерландський фонд захисту авторських прав), ACE (Альянс креативності та розваг) і MPAA (Американська асоціація кінокомпаній). Це був удар по технічній інфраструктурі сервісу, внаслідок чого система, яка нелегально зберігала 28 258 фільмів та 14 549 телесеріалів (за даними Group-IB) припинила свою роботу назавжди.

Що таке Moonwalk і як довго на нього полювали?

Сервіс Moonwalk зараховують до масштабних світових мереж, що зберігають та доставляють контент (Content Delivery Network — CDN). Система запрацювала у 2013 році і стала знахідкою для піратів, тому що вирішувала одразу багато питань, з якими вони стикалися раніше. Піратам більше не треба було хвилюватися за якість і швидкість трансляції контенту, про закриття доменів та DoS-атаки (відмови в обслуговуванні). 

Крім того, користувачі відеоплеєру отримували по $0,6 за тисячу переглядів. Монетизація відбувалася завдяки рекламі, яка йшла в комплекті з краденими фільмами. 

Не дивно, що цей сервіс забезпечував контентом близько 80% російськомовних стрімінгових порталів, серед яких і найпопулярніші в українському інтернеті KinoGo, HDrezka, BasKino та ГідОнлайн.  

Ще на початку 2019 року Group-IB висловила своє занепокоєння тим, що CDN-провайдери стрімко розвиваються і  збільшують свою аудиторію. Про Moonwalk вперше заговорили в лютому 2019, тоді спеціалісти Group-IB Anti-Piracy зазначили, що на піку своєї активності Moonwalk зібрав 42 807 фільмів і мав приблизно 400 млн відвідувачів на місяць. Вартість щомісячного утримання такої CDN-інфраструктури складала близько $100 тис.

Силами трьох організацій ера Moonwalk закінчилася

Минулого місяця силами трьох організацій ера Moonwalk закінчилася. 

Інтернет бізнес влаштований так, що хоча користувачі серверів — власники піратських сайтів — можуть знаходитися в одній країні, самі сервери часто перебувають за її межами. У випадку Moonwalk сайти організовувались російськими “підприємцями”, а сервери знаходилися в Нідерландах. Тому нідерландська антипіратська асоціація BREIN активізувала свої зусилля та спільно з американськими організаціями ACE (Альянс креативності та розваг) і MPAA (Американська асоціація кінокомпаній) провела спецоперацію. 

Боротьба з піратством ведеться глобально, і ми йдемо слідами операторів цих служб та їх хостингової інфраструктури, а також інших посередників, які підтримують ці незаконні послуги, – заявив керівник BREIN Тім Куїк.

Підтвердженням цих слів стала хвиля технічних розладів на інших піратських сервісах з CDN — HDGO і Kodik, які спочатку втратили частину контенту, а 23 жовтня останній CDN з великої трійки перестав функціонувати. Проте все ще існують близько 10 подібних піратських мереж, які забезпечують відеоконтентом країни колишнього Радянського Союзу. 

За оцінками Group-IB, у 2019 році ринок російськомовного інтернет-піратства вперше за 5 років не просто припинив зростати, а впав на 27%. Серед факторів впливу називають закриття Moonwalk, а також HDGO і Kodik, які забезпечували контентом до 90% російськомовних піратських онлайн-кінотеатрів. 

Проте в Україні на це впливає кінцевий користувач. Дослідження, проведене компанію Gemius для антипіратської Ініціативи Чисте небо 2019 року, показало, що 31% українців готові платити за легальний контент, і це на 18% більше порівняно з минулим роком. 

Поступово великий пірат втрачає своїх користувачів

Відкритим залишається питання, куди перейдуть прихильники вище перерахованих піратських сайтів, де замість кіно тепер висять повідомленням про аварію в датацентрі. 

У перші дні після закриття moonwalk.cc та інших піратських серверів, ми спостерігали збільшення трафіку приблизно на 10%. Проте ця кількість не конвертувалася в нових підписників і збільшення попиту на пробну підписку також не було. Це зрозуміло, тому що глядач все ще шукає, де подивитися контент безкоштовно. Поступово великий пірат втрачає своїх користувачів, а вони будуть переходити на менші ресурси з незручним інтерфейсом,  гіршою якістю та величезною кількістю інформаційного сміття, – заявив директор з маркетингу та стратегії найпопулярнішого в Україні легального відео сервісу MEGOGO Іван Шестаков

Директор  платформи інтерактивного телебачення Divan.TV Аркадій Канюка вказав, що на їхньому сервісі не було суттєвого збільшення активності, однак вони помітили підвищену конверсію користувачів, які зареєструвалися для отримання пробного періоду підписки.

Важко судити, чи існує  між цими подіями взаємозв’язок, адже наші  абоненти традиційно більше орієнтуються на перегляд лінійного ТВ, а не VOD, – додав Канюка.

– Шанс, що користувачі піратських сайтів перейдуть на легальні платформи є, але це станеться з часом, не одразу. Лише після того, як піратські ресурси будуть закривати та погіршувати їм умови існування, – зазначає Іван Шестаков.

Завдяки антипіратським ініціативам, як українським, так і міжнародним, боротьба з піратами триває. Виконавчий віце-президент і керівник відділу глобального захисту контенту в MPAA Ян Ван Воорн підкреслив, що міжнародна співпраця має вирішальне значення у цьому процесі сьогодні.

– Для ефективної боротьби з піратством сьогодні потрібні міцні партнерські відносини на глобальному та місцевому рівні. Спецоперація, проведена BREIN, ACE та MPAА, — це важлива перемога та ще один крок до збереження здорової екосистеми, в якій творча спільнота може виробляти, поширювати та захищати свій контент, щоб аудиторія змогла ним насолоджуватися, – зазначив Ян Ван Воорн.

Піратські сайти продовжать закривати, умови ведення цього бізнесу погрішуватимуться, і тоді інтернет-глядач поступово переходитиме на комфортний легальний перегляд. Але поки що більшість споживачів краденого продовжать шукати “малини”. 

Раніше Факти ICTV писали, що з 1 листопада запрацював стрімінговий сервіс Apple TV+. Він доступний у 107 країнах світу, зокрема і в Україні.

Фото: Dreamstime

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка