PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Як отримати субсидії в Україні?

Субсидія – це допомога держави малозабезпеченим сім’ям на оплату житлово-комунальних послуг (далі – ЖКП), її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за ЖКП у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування ЖКП і обсягом визначеного Кабінетом міністрів України обов’язкового відсотка платежу.

Нарахування субсидій відбувається однаково по всім регіонам країни. Факти ICTV звернулися до директора Департаменту соцполітики КМДА – Юрія Крикунова, щоб знайти відповіді на головні питання.

Що таке субсидія?

Комунальні платежі встановленні державою, але є певний мінімум, який кожна родина в залежності від своїх квадратних метрів, послуг, рівня прибутку, має сплатити в будь-якому випадку.

Припустимо, що ця обов’язкова сума складає – 1000 грн. А нараховується вам – 1005 грн, тоді ви отримаєте від держави субсидію в обсязі – 5 грн.

Юрій Володимирович зізнається, що його постійно питають, який сенс у субсидії розміром в 3-5 грн, а декому нараховують і нульову субсидію. Пояснюємо, сьогодні вам нарахували 1005 грн, а після підвищення тарифів нарахують 1805 грн, наприклад. І тоді вона (субсидія) буде складати – 805 грн. Ось навіщо вона потрібна.

Тобто субсидія, це різниця між тим, що вам нарахували за комунальні послуги і тим, що ви маєте сплатити з точки зору держави.

Заборгованість за сплату комуналки

За нашою інформацією, заборгованість по квартплаті та комунальним платежам в Києві складає приблизно 200 млн грн. Для пересічного громадянина це шалена цифра, але для міста, по статистиці, це заборгованість, якої, так скажемо, не має. За минулі періоди у Києві всі борги громадян погашені, є тільки поточні. Це нормальна робоча ситуація, – розповідають в Департаменті соцполітики.

За прогнозами та з огляду на досвід минулих років, очікується короткочасне збільшення заборгованості. Це пов’язано з тим, що громадяни почнуть масово звертатися за субсидіями, а для їх опрацювання потрібен час.

Кому призначається субсидія?

Кожна родина має право на призначення субсидії. Субсидія оформлюється на одну людину, що зареєстрована у квартирі.

В окремих випадках, на підставі рішення комісії при районній держадміністрації та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але проживає у квартирі на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за ЖКП, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію

subsidy

Які документи потрібно надати?

Для призначення субсидії, при наявності паспорта, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі — за місцем проживання) треба надати:

 • заяву про призначення житлової субсидії за встановленою формою;
 • декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленою формою;
 • довідки про доходи (у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів)
 • договір найму (оренди) житла (за наявності).

Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі. У разі відсутності електронного цифрового підпису громадянина, субсидія розраховується лише після підписання документів у місячний строк. В іншому разі подаються нові заява і декларація.

Термін надання субсидії

Субсидія для відшкодування витрат на оплату ЖКП призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується:

 • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня
 • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Після закінчення строку отримання субсидії, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо).

subsidy_tab_1

Кияни з обмеженими фізичними можливостями, які за станом здоров’я або з інших поважних причин не можуть особисто звернутися до органів соціального захисту, можуть отримати допомогу в оформленні документів на призначення житлової субсидії за місцем проживання від соціальних працівників, зателефонувавши до Київського міського територіального центру соціального обслуговування та районних територіальних центрів.

subsidy_tab_2

За яких умов не призначається субсидія?

Якщо будь-хто із зареєстрованих у будинку осіб, яким нараховується плата за ЖКП, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю:

земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку.

Крім ЖКП у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування ЖКП та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 000 грн.

Які доходи треба декларувати?

Всі види доходів осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (або фактично проживаючих, зазначених у договорі оренди), за попередній календарний рік. Тобто при зверненні за призначенням житлової субсидії у 2016 році необхідно декларувати доходи за 2015 рік (з 01.01.2015 по 31.12.2015 року).

Для працездатних осіб середньомісячний дохід яких на визначений період, менший від прожиткового мінімуму, у розрахунок субсидії включається сума у розмірі двох прожиткових мінімумів.

Для осіб, які проживають у сім’ях, що опинились у складних життєвих обставинах, у розрахунок субсидії може включатися місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму.

Для громадян, які одержують стипендію, соціальні виплати, враховуються фактичні розміри стипендій та соціальних виплат.

Для студентів, які мають батьків і не одержують стипендію, та осіб, які перебувають на обліку в територіальних органах державної служби зайнятості як безробітні і не одержують допомогу по безробіттю, у розрахунок субсидії включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму.

Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму.

Звертаємо увагу, що у Декларації треба вказувати лише вид доходу та найменування організації, розмір прибутку не зазначається. Для фізичних осіб-підприємців – група платника єдиного податку.

subsidy_tab_3

Наслідки недостовірних даних

Українці несуть відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Кожен, кому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у складі зареєстрованих  у будинку осіб (орендарі — про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.

Надання раніше призначеної субсидії припиняється:

 • за поданням організацій, що надають ЖКП, якщо змінився власник особового рахунка або громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку ЖКП;
 • якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан;
 • у разі переїзду сім’ї в іншу;
 • у разі набуття права власності на житло іншою особою;
 • за заявою уповноваженого власника (співвласника) житла.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Розрахунок обов’язкового платежу

Розрахунок обов’язкового платежу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156 „Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії” і розраховується для кожного домогосподарства індивідуально за відповідною формулою:

Ро = Кд / Кг * Рг

де Ро – частка плати за послуги для домогосподарства (частка доходу), яка округлюється до двох знаків після коми;

Кд – коефіцієнт доходу домогосподарства – відношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (1176 грн. станом на 01.04.2015 р.), встановленого на дату, з якої призначається субсидія;

Кг – базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії – два прожиткових мінімуми на одну особу в розрахунку на місяць, (Кг = 2);

Рг – базова норма плати за житлово-комунальні послуги – 15% середньомісячного сукупного доходу домогосподарства (Рг = 15).

За період з 1 січня 2016 у Києві зафіксовано:

128 649 звернень за призначенням субсидій;

88 189 за цей період у 2015 році;

122 593 домогосподарствам призначено субсидії;

691,70 грн – середньомісячний розмір субсидії на оплату ЖКП.

Марина Лишак.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка