PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

День донора: Чого бояться українці?

Чому неохоче рятують життя інших?

День донора: Чого бояться українці?

У відділеннях заготівлі крові столичних лікарень традиційні черги охочих здати кров.

Процедура для багатьох знайома: спочатку обстеження, за 20 хвилин – взяття матеріалу. Олег в Охматдит ходить майже як на роботу, за 3 роки став почесним донором. Діток, яким його кров допомогла вижити, особисто не знає. Все, що отримує, це сухий пайок і державні 16 гривень, які колись дорахують до пенсії за почесне донорство. Але не цим керується в бажанні допомогти.

«Можна і отримати більше. Підійти до батьків, сказати: хочете мою кров? Платіть гроші. Але у мене теж дитина є, і якщо щось станеться… Безкоштовно тільки», – розповідає почесний донор України Олег.

А от інший Олег вперше прийшов здавати кров. Боїться, каже, одного – аби чого не підхопити під час процедури.

«Не знаю, як в нас наша медицина працює. Побачимо. Страшно перший раз, але там от відбув чергу, так дивно трохи, переживаю, але може комусь допоможу», – розповідає донор крові Олег.

Страх за добру справу самому підчепити недугу – одна з причин непопулярності донорства в Україні. Тих же, хто наважується, на етапі аналізів за станом здоровʼя відсівається 6 з 10 потенційних донорів. А потреба в крові лише зростає.

У відділенні заготівлі крові Охматдиту розповідають, в лабораторії працюють старим методом імунно-флюорисцентним, як за радянських часів. І так по всій країні. Скоро тут обіцяють відкрити генні лабораторії, коли вірус в крові людини ідентифікується за геном. Поки ж деякі батьки, які знайшли донора для своєї дитини, за окремі гроші дообстежують матеріал у приватних лабораторіях.

«Наприклад, вірусний гепатит G, який не обстежується в стандартному протоколі обстеження донора. Тобто це додаткове обстеження, і це поки що робиться в приватних лабораторіях», – розповідає завідувач відділенням заготівлі крові та її компонентів Охматдиту Дмитро Перетятко.

Аби популяризувати в українців благородний статус донора, громадські організації запустили сайт електронної бази донорів крові. Де кожен може або допомогти, або знайти допомогу

«Ви вводите область, в якій вам потрібно знайти донора, ви вводите групу крові, резус-фактор донора, якого вам потрібно знайти, і після цього вам вибиває, ваш запит надсилається до донорів, які підходять за параметрами», – розповідає координатор всеукраїнського проекту «Кровообіг» Марина Бай.

Ті, хто зіткнулися з проблемою нестачі крові, наголошують, державі потрібен спеціальний національний центр крові з сучасним обладнанням і надійними лабораторіями. А поки громадські активісти і медики закликають українців таки не боятися донорства, адже краплина крові здатна врятувати життя.

ICTV

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка