PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLmFkdGVsbGlnZW50LmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjExL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

Сергій Черенько: Далеко не кожен рак щитовидки потребує операції

Рак щитовидної залози – одна з найпоширеніших хвороб в країні, що пережила Чорнобильську трагедію. Тим часом провідні хірурги стверджують: далеко не кожен рак потребує термінової операції, після якої необхідна агресивна терапія за допомогою радіоактивного йоду-ізотопу.

Про те, чим відрізняється лікування щитовидки в Україні і за кордоном, що таке “чорнобильський рак” і чим загрожують неточні аналізи і недобросовісні лікарі, розповів заступник директора Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин, професор, ендокринний хірург Сергій Черенько.

Ендокринний хірург Сергій Черенько.

– Сергій Макарович, як йдуть справи в Україні з лікуванням органів ендокринної системи, в тому числі, щитовидної залози?

– Потрібно дивитися на проблему ширше, адже ендокринологія – це не тільки щитовидна залоза. Якщо брати до уваги аспект, пов’язаний з Чорнобилем, то навряд чи у когось в світі є такий же досвід, як у наших лікарів. І в наших кращих клініках можна це зробити не гірше, ніж в Ізраїлі, Америці або інших країнах.

Питання в іншій площині – цинічній спекуляції на проблемі. Таке захворювання, як папілярний рак щитовидної залози, настільки поширене, що у маси докторів виникає спокуса зробити операцію і оголосити себе рятівником.

Вилікувати людину, позбавити органу і підняти прапор боротьби за здоров’я. Звичайно, є важкі випадки, які вимагають однозначної операції та післяопераційної реабілітації з використанням радіоактивного йоду.

Але зараз весь світ трубить на сполох: скільки можна робити зайвих обстежень, операцій, ставити невірні діагнози і призначати непотрібне лікування.

Наш центр теж сповідує саме такий підхід. Ми вникаємо в усі сучасні медичні течії, переводимо і публікуємо рекомендації кращих профільних асоціацій, зокрема,
американських.

Читайте: 6 несподіваних продуктів, що викликають рак

Суть в тому, що пройшов 31 рік після Чорнобиля, а продовжує розкручуватися ідея лікування “чорнобильського раку”. Замість того, щоб всі ці роки тримати на контролі тих, кому на момент аварії було до 10-15 років. Адже ми щотижня оперуємо чорнобильських дітей. Буквально зараз у мене два запущених раки.

Чому він запущений? Та тому що ніхто всі ці роки не вів цих дітей, які не обстежував і нічого не робив, щоб не допустити розвитку хвороби. Керівники нашого центру домоглися того, щоб внести до Європейського протоколу пункт про колосальну шкоду радіації. І тепер європейці цього пункту слідують, а у нас тільки спекуляції.

– Чому спекулюють саме на цьому захворюванні?

– Справа в тому, що щитовидна залоза – це орган, який знаходиться дуже близько до шкіри. І будь-який “спец” за допомогою апарату УЗД може вивідати там якийсь вузлик (які можна знайти як мінімум у 50% людей).

Далі – безпідставно зробити пункцію, тобто, взяти пробу клітин, після чого зробити висновок: у вас майже рак або може бути рак. Далі йде операція. І добре, якщо вона якісно виконана. А якщо неякісно, ​​з ускладненнями?

Читайте: Створена вакцина від раку

– Це тільки у нас так?

– Та ні, за кордоном те ж саме. В Америці дуже багато некваліфікованих лікарів, хірургів. На останньому Конгресі ендокринних хірургів були озвучені цифри по Британії і Америці.

З’ясувалося, що 80% операцій на ендокринних органах там робляться людьми, які проводять менше п’яти операцій на рік. Це непрофесіонали, які не мають досвіду. І страхові фірми, громадськість, піднімають питання: стільки ускладнень, і вони множаться на величезну кількість непотрібних операцій.

– Як же зі стовідсотковою впевненістю виявити рак?

– Зараз світ йде по шляху генетичних досліджень: витрачаються десятки мільярдів доларів, щоб виявити генетичний код клітини і визначити – ракова вона чи ні, і раз і назавжди покінчити з маніпуляціями.

Читайте: Овоч, який вбиває рак

Але у нас-то в країні генетика в зародковому стані, використовуються старовинні технології, пункції робляться всім підряд, і потім йдуть спекуляції на онкофобії.

Благо, для цього є всі передумови: раку щитовидної залози так багато, що у кожного десятого на планеті його можна знайти. Але це безневинний крихітний рак, з якого, швидше за все, нічого загрозливого не виросте.

Не дарма в Японії в 2010 році було прийнято революційне рішення: не оперувати маленький папілярний рак щитовидки у літніх людей. І що вони отримали? Тривалість життя в Японії – далеко за 80 років! Спостереження за такими пацієнтами дуже суворе, і тільки 5% з декількох тисяч дійсно зажадали операції через зростання пухлини і розвитку метастаз.

Тобто, можна зробити висновок, що тільки 5% з усього існуючого раку щитовидної залози становить реальну небезпеку. А 95% можна було б спостерігати, при можливості довести його малу агресивність.

– Чому багато людей вважають за краще лікуватися за кордоном, в тому числі, лягати на операції і проводити післяопераційну реабілітацію?

Думаю, багато в чому грає роль недовіри до лікарів. І до цього є об’єктивні передумови. Я кожен день стикаюся з непрофесіоналізмом, наприклад, наших лабораторій. Тому люди їдуть туди, де стоять хоч якісь бар’єри – страхова компанія, суд.

При цьому у нас і обладнання прекрасне, і досвід у лікарів є. Питання в недовірі. Крім того, ми взяли тільки аспект щитовидки, де все більш чи менш благополучно.

Читайте: Учені вирахували кількість сексу для профілактики раку

А є ще наднирники, паращитовидної залози. Тут набагато гірше. Є одиниці, які в цьому щось розуміють, і тільки пару лабораторій, які роблять точні аналізи і яким можна довіряти.

Адже це критично важливо – правильний аналіз. Гормональні дослідження досить дорогі, і вони повинні бути зроблені ідеально точно, інакше ніякої зарплати не вистачить на нескінченні перевірки.

– Можливо, ви чули один з яскравих прикладів – відсторонений глава ДФС Роман Насіров просить слідство випустити його на післяопераційну реабілітацію за кордон. Його хірург стверджує, що в Україні немає йоду 123. Ви не могли б пояснити, що це означає?

– Будь-яке лікування може бути проведено на примітивному, середньому і дуже хорошому рівні. Будучи людиною публічною, небідною, він (Насіров. – Ред.) Має право розраховувати на те, що його пролікують в ідеальних умовах.

Так ось ідеальні умови, враховуючи, що, наскільки я знаю, у нього там рак з метастазами, вимагають застосування радіоактивного йоду. Але його можна робити по-різному: або давати стандартної дозою, яка не враховує особливостей організму, або точно розрахувати.

А що таке стандартна доза? Діапазон коливається від 30 милі-кюрі до 150. Скільки давати? Середнє значення? Але для когось воно буде надлишковим, для когось недостатнім. Американці сповідують інший підхід. Роблять тестові, пробні захвати клітинами щитовидної залози йоду 123.

Цей йод дорогий, у нас його немає, він не завозиться в силу дорожнечі і короткого терміну напіврозпаду. І він не лікує, а є діагностичним. За накопиченню цього йоду можна визначити, яку дозу більш агресивного йоду можна давати пацієнтові.

Тому все логічно: людина має право розраховувати на таке лікування, а не ризикувати здоров’ям, отримуючи надлишкову дозу. Може, він хоче ще мати дітей. Вона була одержана доза радіоактивного йоду негативно впливає на репродуктивну функцію, позбавляючи людину – або чоловіка, або жінку, – можливостей мати дітей. У жінок яйцеклітини можуть не відновитися після 2-3 доз, у чоловіка після 1-2 дози рекомендують здавати генетичний матеріал в кріобанк, оскільки ці мутації накопичуються в організмі.

Раніше у нас давали малу дозу 131 йоду, перед тим, як дати велику. Але навіть мала доза затримується в клітинах. І виходить так званий ефект оглушення клітин, в результаті якого вони втрачають здатність захопити вбивчу для клітини дозу йоду.

Виходить, ми даремно дали маленьку дозу 131, тому що більшу організм не сприйме, потрібно розраховувати чітко.

– Чому ж цього не робиться в усьому світі, в тому числі, у нас?

– У Європі найбільш популярна модель, коли всім дають стандартну дозу – 100 милі-кюрі. Але ефект ураження інших тканин присутній. Слинні залози його накопичують, інші внутрішні органи, стравохід, шлунок, кістковий мозок, сечовий міхур. По ходу шляху ізотопів можуть виникнути інші проблеми. З причин онкології остаточно відомий тільки радіаційний механізм.

Тому, використовуючи радіоактивний йод, ми даємо зайвий шанс клітці перетворитися на ракову десь в кістковому мозку або інших органах. І цей рак може бути набагато більш агресивним, ніж рак щитовидної залози.

Вікторія Проценко.

Теги:
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка