PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Вакцина від кору: яка якість, кому треба зробити і скільки коштує

Лікар-педіатр, координатор освітнього проекту Наукові пікніки Анастасія Бикова-Шелевицька розповіла Фактам ICTV кілька цікавих фактів про вакцину в Україні.

Експерт пояснює, що після того, як вакцинація була проведена двічі і за всіма правилами (техніка виконання ін’єкції, умови транспортування та зберігання), захворіти на кір майже неможливо. Адже ці заходи дають імунітет на все життя.

ЧитайтеНе хочу захворіти на кір. Що робити?

Далі – пряма мова. 

 

Хвилююся за якість вакцини. А чи варто?

– В Україні використовується комплексна вакцина проти кору, паротиту, краснухи (КПК) – як в приватних, так і в державних медичних закладах.

Виробник – Бельгія, іншої вакцини в країні немає.

Вакцина сертифікована і відповідає усім міжнародним стандартам.  Перевіряється кожна партія вакцини, тому на неякісну натрапити неможливо.

Інша справа, коли іноді трапляються випадки недотримання правил холодового ланцюга, але цей аспект контролюється.

Навіть, якщо умови транспортування чи зберігання могли бути порушені, це не викличе ніяких побічних ефектів, але така вакцина не надасть належний захист. Тобто імунітет до кору, на жаль, може не сформуватись.

В принципі, при проведенні щеплення можна запитати про наявність відповідних документів на вакцину у вашій поліклініці.

Вакцина без обов’язкових супровідних документів просто не могла б потрапити до лікарні. Тому хвилюватися немає сенсу.

 

Чому тоді в Україні у деяких недовіра до вакцини?

– Я пов’язую це з потужною антивакцинальною кампанією протягом багатьох років. На запити у Google щодо щеплень випадає безліч посилань на антивакцинальні форуми, сайти, статті.

Другий аспект – низька освіченість населення та відсутність потужної просвітницької роботи. Хоча останні роки ситуація змінюється на краще завдяки роботі небайдужих лікарів, які проводять зустрічі для батьків, пишуть про це в соціальних мережах, говорять в ЗМІ. Але робота антивакцинаторів, на жаль, теж посилюється.

Третій аспект – загальна недовіра до всіх державних інституцій.

І чи не найбільшою проблемою є некомпетентні лікарі та медичні працівники. Особливо ті, що називають себе нетрадиційними чи гомеопатами. Сучасна наука давно вже підтвердила недоцільність і недієвість такого лікування.  

Завдяки вакцинації суспільство почало забувати про небезпечність хвороб, фактично “вакцинація працює сама проти себе“. У XXI ст. ми досить рідко чуємо про масові епідемії, пандемії. Завдяки масовій імунізації вдалось суттєво знизити захворюваність на низку хвороб. А, наприклад, натуральну віспу і зовсім подолали.

Пересічні люди рідко замислюються над такими небезпеками, як дифтерія, кір, поліомієліт, бо, скоріше, не бачили цього поруч із собою і не до кінця розуміють ризики цих хвороб.

 

А чому тоді пліткують про те, що вакциновані теж хворіють?

– Звісно, можуть бути випадки хвороби, але це трапляється надзвичайно рідко за дотриманням усіх правил.

Так, зараз досить багато обговорень навколо того, що щеплені теж хворіють. Це пов’язано переважно з тенденцією в нашій країні з підробкою медичних довідок.

На папері дитина вакцинована, а по факту щеплень немає.

І це не поодинокі випадки, коли батьки зараз вже хочуть зробити справжнє щеплення і  самі зізнаються, що попередні записи недостовірні.

Також батьки можуть просто не пам’ятати яке щеплення “справжнє”, а яке “дописане”. Або навіть навмисно заперечувати можливість недостовірного запису.

Випадок конкретно з кором в умовах України ускладнюється ще тим, що саме ця вакцина є дуже чутливою до умов зберігання. А для вакцин, які робилися у Радянському союзі, часто цими умовами нехтували. Тому потрібного ефекту від таких щеплень немає.

 

Вакцина лише для дітей чи дорослим теж треба?

– Дорослі так само хворіють на кір, як і діти. Особливо небезпечним є кір для вагітних, а також для людей із хронічними захворюваннями.

Тому дорослим також необхідно мати імунітет від кору.

 

У законі написано, що місцева влада може купити вакцину лише для людей до 30 років… Тим, хто доросліше, треба вакцинація?

– Коли ухвалювали закон, то, ймовірно, розраховували на те, що люди, яким більше 30 років, до цього часу вже будуть вакциновані або перехворіють на кір, а отже – матимуть імунітет.

Вакцинувати можна і треба, зокрема старших людей, якщо вони не захищені від кору. Але це відбувається виключно за власний рахунок.

 

Окей, а скільки коштує вакцина проти кору? У Києві, наприклад

– Діти в Україні отримують щеплення безкоштовно. Дорослі можуть щепитись за власний рахунок.

Вартість вакцини – приблизно 300 грн. Додатково необхідно придбати контейнер і холодоагент (або мати свій з собою). Вартість – приблизно 200 грн.

Можна проконсультуватися із вашим сімейним лікарем щодо можливості зробити вакцинації у державному кабінеті щеплення власною вакциною. Підстав відмовляти в них немає, якщо є усі супровідні документи.

Можна робити щеплення у приватній клініці, тоді нічого купувати не треба, вартість складатиме приблизно 500-700 грн, враховуючи ціну за огляд лікаря.

 

Дітей без щеплень не пускають до деяких шкіл. Це допоможе?

– Збільшення охоплення щепленнями і формування колективного імунітету, який наразі відсутній, зможуть зменшити розповсюдження кору.

Більше 60 країн світу вже вільні від кору завдяки високому охопленню вакцинації.

Населення тих країн на кір не хворіє.

Так було з натуральною віспою: її подолали в планетарних масштабах завдяки вакцинації. Тому таке обмеження збільшить кількість щеплених дітей і зменшить ризик зараження нещеплених дітей.

 

Карантину немає. Він взагалі допоможе?

– Карантин – це тимчасовий захід, тобто рано чи пізно діти все одно вийдуть до школи. До того ж, де гарантія, що під час карантину вони не будуть спілкуватись між собою чи відвідувати людні місця. За час карантину кір нікуди не подінеться і продовжуватиме циркулювати.

Якщо населення не матиме профілактичних щеплень, ситуація ніяк не зміниться. Діти підуть в школу і все одно зможуть захворіти.

До слова, ви також можете переглянути першу частину розмови з лікарем-педіатром Анастасією Биковою-Шелевицькою про те, що робити, аби не захворіти на кір.

Богдан Амінов.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка