PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Туберкульоз в Україні: небезпека та лікування

Сьогодні в Україні день боротьби з туберкульозом. Факти ICTV зібрали найважливішу інформацію про захворювання і методи його лікування.

Туберкульоз в Україні: небезпека та лікування

Що таке туберкульоз?

Туберкульозом називають інфекційне захворювання, яке вражає легені, а іноді зачіпає й інші органи. Його спричиняють мікробактерії, які називають паличками Коха.

Осередок запалення захворювання, як правило, припадає на дихальні шляхи, але бувають й випадки, коли мікробактерії вражають лімфатичну, нервову і сечостатеву систему, опорно-руховий апарат, шкіру, або весь організм.

Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Тобто, якщо ви перебуваєте поруч з хворою на туберкульоз людиною, то ви можете підхопити захворювання під час того, як вона кашлятиме.

Класичними симптомами легеневого туберкульозу є:

 • тривалий кашель з мокротою, іноді з кровохарканням;
 • тривала субфебрильна температура;
 • лихоманка;
 • слабкість;
 • нічна пітливість;
 • знижений апетит;
 • значне схуднення.

Туберкульоз – смертельно небезпечне захворювання. І при перших симптомах потрібно негайно звернутися до лікаря. Тільки обстеження допоможе поставити точний діагноз і почати правильне лікування.

Хоча за останній час смертність від хвороби в світі знизилася, її середній показник становить близько 30%, тому туберкульоз досі дуже небезпечний.

Лікування туберкульозу

Перед початком лікування, аби підтвердити наявність хвороби, проводиться рентгенографія, яка дозволяє виявити туберкульоз у вигляді білих плям. Також для аналізів може братися на аналіз кров або слиз, який виділяється під час кашлю.

Туберкульоз реально вилікувати, однак цей процес буде досить тривалим і може затягнутися до 2 років.

Оскільки бактерія може мутувати просто під час хвороби, то лікують людину спочатку за допомогою хіміотерапії під пильним наглядом лікарів. Саме вони призначатимуть необхідні ліки, і стежитимуть за розвитком хвороби.

Читайте: Супрун хоче скасувати обов’язкову флюорографію

Також велика увага приділятиметься харчуванню і набору маси тіла, корекції різних побічних ефектів при лікуванні.

Оскільки туберкульоз любить селитися у місцях, куди важко потрапляє повітря, то іноді хворим рекомендують відправлятися в санаторії. При інтенсифікації дихання в розрідженому повітрі гірських курортів спостерігається поліпшена оксигенація легень, що призводить до гальмування росту і розмноження мікобактерій.

У дуже запущених методах може використовуватися хірургічне втручання. Для лікування туберкульозу використовують такі методики:

 • Штучний пневмоторакс – здавлювання і фіксація легені шляхом введення стерильного повітря в плевральну порожнину;
 • Спелеотомію або каверноектомію – видалення найбільших каверн, що не піддаються консервативному лікуванню;
 • Клапанну бронхоблокацію – установка мініатюрних клапанів в гирла бронхів для запобігання їх злипання та нормалізації дихання;
 • Резекцію легені – видалення необоротно ураженої частини легені;
 • Лобектомію легені – видалення однієї частки правої або лівої легені;
 • Білобектомія – видалення однієї частки правої та лівої легені;
 • Пневмонектомію, або пульмонектомію – видалення правої або лівої легені цілком.

Профілактика захворювання

Оскільки хвороба може не проявляти себе роками і швидко мутувати, то проводиться профілактика захворювання, яка дозволяє виявити його на ранніх стадіях.

Найпоширеніший метод профілактики – вакцина БЦЖ, яка захищає від туберкульозного менінгіту – найнебезпечнішої форми захворювання. Щеплення роблять дитині у перші 3-7 днів життя при відсутності протипоказань.

У 7 і 14 років також можуть проводити ревакцинацію при відсутності протипоказань, якщо реакція Манту була негативною.

При різкій зміні реакції Манту можуть провести профілактичну хіміотерапію кількома препаратами.

Крім того, дорослим рекомендується проходити флюорографічне обстеження у поліклініці хоча б раз на рік, аби була можливість діагностувати туберкульоз на ранній стадії і почати лікування.

Туберкульоз в Україні

В Україні – епідемія туберкульозу з показником захворюваності 8,6 на 100 тис. населення.

В Європі наша країна є лідером з поширення цієї хвороби, а також її мультирезистентних форм. Епідемію в Україні оголосили ще у 2005 році, але при цьому майже кожен рік спостерігається збільшення кількості хворих.

Також у нас найгірші показники успішності у лікуванні захворювання – всього виліковують 71% нових випадків туберкульозу (станом на 2017 рік).

Сьогодні в Україні ця проблема стоїть гостро і тому в країну постачають необхідні препарати для боротьби з туберкульозом і його діагностики. Сучасні методи діагностики дозволяють виявити мікробактерію-збудника у мокроті всього за 2 години, а більш детальні аналізи можуть вказати на наявність інфекції за 10 днів. Це значний прогрес, адже раніше результату можна було чекати кілька місяців і при цьому отримувати неефективне лікування.

Не тільки Україні, але й світу доведеться пройти довгий шлях для того, щоб остаточно перемогти захворювання, але зараз у нас є все, щоб успішно з ним боротися. Головне – вчасно звернутися до лікаря.

До слова, на початку року Польща попередила своїх громадян про підвищений ризик захворювання на туберкульоз на східному кордоні з Україною. Однак підстав для закриття кордону поки немає.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка