PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Які щеплення роблять дорослим – список обов’язкових вакцинацій

Щороку, за допомогою щеплень від кору, краснухи, дифтерії та правця, вдається зберегти до 3 мільйонів життів у всьому світі. Медики наголошують, для закріплення імунітету вакцинацію слід повторювати кожні 10 років.

Вакцина

Які щеплення повинні робити дорослі

Дорослі повинні робити все ті ж щеплення, що і діти.  Але, з інтервалом в декілька років.

Так, найголовніше щеплення, яке слід повторювати кожні 10 років – це від дифтерії та правця.  Якщо вакцинація в дитинстві не проводилася, то необхідно зробити 3 щеплення для формування імунного захисту: перші дві дози вакцини вводяться з інтервалом в один місяць, третя через один рік, після останньої. Потім ревакцинація проводиться також один раз в 10 років.

Потрібна ревакцинація і від кору, краснухи та паротиту. Щеплення необхідно повторювати у віці 22-29 років (в залежності від термінів останньої ревакцинації), а потім через кожні 10 років.

Дорослі люди, які не перехворіли цими інфекціями в дитинстві або раніше не були щеплені, для формування імунітету отримують дві дози вакцини з інтервалом між введеннями 1 місяць, потім ревакцинація проводиться також один раз в 10 років.

Щеплення від вітрянки дорослій людині може бути зроблене в будь-якому віці, але тільки якщо в дитинстві вона не перехворіла на вітряну віспу або не була щеплена, а значить, не має імунітету до цього захворювання.

Дослідження показали, що імунітет після щеплення від віспи зберігається довше 30 років. Тому програми ревакцинації не передбачені (тобто щеплення від вітрянки робиться один раз в житті).

Рекомендується вакцинуватися людям, які можуть контактувати з потенційними носіями вірусу (працівники дитячих дошкільних установ, шкіл, дитячих поліклінік і ін.).  Жінкам, які не хворіли на вітрянку і планують вагітність, теж слід зробити щеплення від цього захворювання, так як зараження під час вагітності (особливо на ранніх термінах) може привести до розвитку вад у плода і навіть викидня. Перед вакцинацією необхідно точно переконатися, що на даний момент вагітності немає, щеплення потрібно зробити не пізніше, ніж за 3 місяці до передбачуваного зачаття.

Щеплення від вітрянки можна зробити і для профілактики захворювання, якщо мав місце контакт з хворою людиною. ВООЗ вважає цей захід ефективним, якщо вакцинація проведена не пізніше 72 годин після контакту здорової людини з хворим.

За умови виконання вакцинації і ревакцинації проти гепатиту Б в дитячому віці, імунітет зберігається протягом 7-8 років.  Ревакцинація рекомендується дорослим у віці від 20 до 55 років.

Особливо слід стежити за регулярністю ревакцинації проти гепатиту Б людям, які входять до групи ризику: медичний персонал, донори, люди, що готуються до хірургічних операцій, переливань крові, а також особам, у яких існує ризик зараження статевим шляхом.

Читайте: Безкоштовні щеплення робитимуть у приватних клініках

Щеплення від пневмококової та менінгококової інфекцій роблять одноразово.  Ревакцинація рекомендується людям, що входять до групи підвищеного ризику зараження. Ті, які перенесли спленектомію, ВІЛ-інфікованим, які страждають на захворювання крові або на хронічну ниркову недостатність. А також при наявності хронічних захворювань органів дихання, печінки, цукрового діабету та інших хронічних захворювань.

Повторну ревакцинацію від туберкульозу роблять тільки за рекомендацією медиків, а також людям, які можуть контактувати з хворими на туберкульоз: медикам, робітникам соціальних служб, місць позбавлення волі абощо.

Повторне щеплення від поліомієліту слід робити перед подорожами до Афганістану, Пакистану, а також країн Азії та Латинської Америки.

Ви або Ваші діти проходитимуть вакцинацію?

Ціна питання

Для дітей вся вакцинація і ревакцинація за календарем безкоштовна: гепатит B, дифтерія, правець, кашлюк, кір, краснуха, паротит, БЦЖ.  Вакцина від сказу також безкоштовна.

Для дорослих кожні десять років – ревакцинація від дифтерії і правця безкоштовна.  Іноді за гроші місцевих бюджетів закуповуються вакцини проти грипу або інші вакцини, які не входять до календаря.  Але в основному всі інші щеплення робляться за рахунок бажаючих оновити свій імунітет.

Щоб зробити повторну вакцинацію, необхідно звернутися або до сімейного лікаря за місцем проживання або в будь-яку приватну клініку.

У разі якщо лікар дав позитивну рекомендацію до проведення щеплення і якщо необхідний препарат є в наявності, можна буде провести вакцинацію.

Коштує така послуга в середньому від 450 до 2500 тисяч гривень.  Деякі приватні клініки пропонують знижки, якщо буде проведено повний рекомендований медиками курс ревакцинації проти інфекційних захворювань.

До слова, в Україні стартує масштабна кампанія вакцинації дорослих проти дифтерії та правця.

Фото: Dreamstime

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка