PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Василь Саф'янюк
Автор: Василь Саф'янюк

Чорнобиль: що і від кого «укриваємо»? Тільки «ФАКТИ»

 

Об’єкт «Укриття», над сумнозвісним енергоблоком №4 на ЧАЕС,  звели у 1986-му як тимчасову споруду із бетону та заліза розраховану на 25 років. 

 

 

Об’єкт «Укриття», над сумнозвісним енергоблоком №4 на ЧАЕС,  звели у 1986-му як тимчасову споруду із бетону та заліза розраховану на 25 років.

У 2008-му на саркофазі провели ремонтні і зміцнювальні роботи, нині встановлюють автоматизовану систему контролю. І вже друге десятиліття на ЧАЕС намагаються створити Новий Безпечний Конфаймент (НБК), у вигляді арки, який має закрити 4-й енергоблок ще на 100 років.

На нього вже витратили 875 мільйонів доларів, а так звана поточна вартість 1 мільярд 540 мільйонів євро, про такі суми у інтерв’ю «ФАКТАМ» розповів голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Володимир Холоша. Цього року донори пообіцяли ще 740 мільйонів євро, і цього вже точно має вистачити, каже чиновник. Ось його слова:

 

Потрібно 740 мільйонів євро на два проекти: на завершення проекту Нового Безпечного Конфайменту – 600 мільйонів євро, і 140-150 мільйонів євро на добудову сховища відпрацьованого ядерного палива.

На поточний момент у нас задекларовано 740 мільйонів євро. Тобто, тих коштів, які задекларовано, достатньо для того, щоб завершити проект Нового Безпечного конфайменту і сховища відпрацьованого ядерного палива.

Вони повинні влітку 2015 року почати насування нової арки на діючий об’єкт укриття, а в жовтні завершити проект. Тобто – завершити герметизацію цієї нової споруди і завершити проект. Поки що, ті плани які є зі сторони групи управління проектом, і збоку підрядника прідтверджуються, що це поки що йде за графіком.

Та от науковці та керівник об’єкту «Укриття» у 1995-2002 роках Валентин Купний не вірять у ці слова та пояснюють: головна проблема у проекті, якого ще й досі немає. Розробники не можуть спроектувати вузли, якими бокові стіни примикатимуть до арки. А без цих деталей 30 тисяч тонн металу і обладнання – лише красива і дорога декорація. На її фоні, можна фотографуватися, а от іншої користі від неї не буде. Купний жартує: сьогодні на «Укритті» існують неорганізовані нещільності, якщо ж проект залишиться у нинішньому вигляді – то нещільності на новій арці вже будуть організовані. Ось фрагмент його інтерв’ю «ФАКТАМ»:

 

Должны быть узлы примыкания, и это написано везде, и с этим никто не спорит. Но узлов то, нет – спроектировать не могут. Проект сложный. Такого никогда не делали в атомной энергетике. Но это ж не значит, что можно делать «тяп-ляп». Нужно более взвешенно подходить к этому делу. Вот сей час говорят, в 2015 году эту арку они сдадут. Не сдадут, эту пленку сохраните себе. В 2015 году вам назовут 2020 год.

Вы, понимаете, нет проекта, что в 15 году можно стать, когда сегодня нет проекта.

Они сейчас передали регулирующим органам проект этой арки. Арка без узлов примыкания. Нонсенс!

Почему передали – объясняю это следующим образом – от страха. Потому что в правительстве уже не один раз говорили, а где проект? Еще в апреле этого года вице-премьер Клюев говорил: мы график составим, будем жестко требовать. Но графика конечно нет.  

Перший президент НАЕК «Енергоатом» Валерій Стародумов вважає, що об’єкт «Укриття» при належному нагляді ще спокійно простоїть 10-15 років. Але головну увагу потрібно приділити розробці технології для виймання з його нетрів ядерного палива. Ось фрагмент його інтерв’ю «ФАКТАМ»:

 

На мой взгляд, эта арка ничего не даст Украине. Лучше бы эти деньги направили именно на разработку технологии, на разработку робототехники и приступили к работам по извлечению топливных масс из саркофага.

За 30 лет можно было использовать новые технологии, которые появились, и начать выемку и разделку вот этих топливных масс, которые там были. И упаковку их в соответствующие контейнеры. Тем более что работы в Украине проводились все время. Но, к сожалению, то изменчивость политической ситуации, то потеря внимания к Чернобыльской зоне. Ну, не было постоянных забот о саркофаге. Если бы думали об этом, то я думаю, что в настоящее время эти работы бы велись.  

Відомий російський науковець Костянтин Чечеров не лише не вірить у створення нового «Укриття» до 2015-го – він взагалі не бачить у ньому ніякого сенсу. Старший науковий співробітник Інституту атомної енергії ім. Курчатова, Костянтин Чечеров, найбільш опромінена у світі людина, пропрацював на ЧАЕС понад 15 років: сотні разів побував і в реакторі, і під ним. Каже – ядерної небезпеки немає. А загроза радіаційного забруднення є, і буде доти, доки на ЧАЕС зберігатимуть майже 200 тонн ядерного палива. Всі намагання заховати саркофаг ще на 100 років Чечеров відверто називає зароблянням грошей на українському Чорнобилі. Ось фрагмент його інтерв’ю «ФАКТАМ»:

 

Интерес чисто меркантильный, и конечно он уже давно не украинский. Я не думаю, что там какие-то большие взятки получают начальники. Ну может кто-то что-то и получает, но львиная то доля собраных денег идет впустую. на финансирование работ без результатно.

По факту результат есть: деньги собирать удается. Куда они идут? Я не говорю о каком-то персональном обогащении, где видимые результаты миллиардных работ? Будут созданы проекты, будут созданы консорциумы, Те деньги, которые вложила Италия – будут отданы итальянским предприятиям и фирмам. Те, которые вложили американцы, будут отданы американским фирмам. Немецкие – немецким. Это же все очевидно.

Безрезультатно тянущееся время говорит о том, что никаких действительных серьезных проблем с объектом «Укрытие» нет. Потому, что если бы были настоящие проблемы, то тянуть было бы невозможно. А тут: 100 лет, 500 лет.

Набагато більшою за «Укриття» проблемою Купний і Чечеров вважають сховища для відпрацьованого ядерного палива. У діючого в 2016-му завершується термін експлуатації, а до новозбудованого у науковців вже є чимало технічних зауважень. Нині ж на ЧАЕС понад 20 тисяч відпрацьованих тепловидільних збірок, і з кожним роком їх кількість зростає.

 

 

 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка