PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Катерина Одарченко
Автор: Катерина Одарченко

200 га в одні руки: політичні дивіденди від продажу землі

Чому ми говоримо про земельне питання? Чому багато політичних сил почали працювати над земельним питанням? Чому питання зняття мораторію настільки емоційне?

Згідно з  соціологічними дослідженнями (як кількісними, так і якісними) більшість громадян України сприймають ідею про відкритий ринок землі негативно. Основні стереотипи, що існують довкола: «це вигідно тільки іноземцям та олігархам», «селян залишать без засобу для існування», «малому та середньому фермеру відкритий ринок не вигідний» тощо.

Чи знають громадяни про можливості земельної реформи, а саме про державний земельний банк, про 200 га в одні руки – звісно, ні. Але більшості не подобаються варіанти “зовнішнього управління” та дешевої ціни на землю. Чекаючи на чергову “прихватизацію” та продаж останнього активні громадяни підписують опитувальники та беруть участь у кампанії “проти”.

Технології збору підписів

Чи реально в Україні зібрати мільйони підписів? Цілком! Використовуючи польові технології є два варіанти.

Дорожчий – обхід помешкань та зустрічі з варіативними групами.

Дешевший – намети та “не мовчазні пікети”, які зможуть за 2 тижні зібрати близько 50 тис. підписів.

За більших видатків та маючи час, у великих за чисельністю областях можна зібрати до 100 тис. підписів.

Після вуличної кампанії підписи повинні відцифрувати, відкоригувати та здійснити зворотній зв’язок.

Чи можуть це зробити теперішні політичні сили? Так, 1 мільйон підписів через прихильників партії Батьківщина можливий, більші цифри, які озвучені Аграрною партією навряд чи.

Хто і як купуватиме землю

На сьогодні, кінцева модель земельної реформи мало кому зрозуміла. Експерти запевняють, що механізм “200 га в одні руки” після зняття мораторію не є найбільш ефективним та й банки навряд чи прийматимуть землю під заставу.

Існують важливі аспекти щодо вартості оренди та вартості купівлі. Уявіть, малий і середній фермер сьогодні спроможний заплатити за паї, але у разі збільшення вартості частина фермерів залишиться без нічого.

В сучасних обставинах “зайві” гроші в країні мають тільки ті ж самі фінансово-промислові групи, звідси і виникає стереотип “землю олігархам”. Українському суспільству однозначно потрібна фахова дискусія, щодо моделей реформи, до якої будуть залучені реальні гравці ринку – профільні асоціації.

Політичні дивіденди

Перша політична сила, котра отримує реальні дивіденди від земельної публічної кампанії буде Батьківщина. “Чому?”, – запитаєте ви, адже про мораторій говорять всі опозиційні сили.

Є поняття “інвестиція в тему”. Юлія Тимошенко перша розпочала кампанію щодо цієї проблематики, паралельно реалізує, як інформаційну стратегію так і “польову”. Тому решта гравців, по суті, обговорюючи земельне питання, інвестують в кампанію партії Батьківщини. І це пояснюється електоральними законами.

Якщо Аграрна партія проводить кампанію проти продажу землі, нейтралізуючи свій антиобраз «партії аграрних олігархів», а Олег Ляшко на цій темі продукує довіру, то всі подібні проекти, як часто говорять аналітики, мають на меті залучення симпатиків, а не захист української землі від розкрадання.

Не дивлячись на те, що вибори аж 2019 році, початок роботи з партійні проекти є вкрай актуальним вже зараз. Тому тема земельного питання, як перший передвиборчий старт є такою емоційною в інформаційному просторі.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка