PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

5 трендів ринку нерухомості 2020-2021

Володимир Зубик
Володимир Зубик

Пандемія, карантин та падіння зростання економіки 2020 року не зупинили ринок нерухомості. Навпаки, він отримав новий імпульс – інвестори бачать у нерухомості надійну гавань для заощаджень, захищену від цінової інфляції і девальвації валют. Споживачі починають по-новому цінувати комфорт простору для житла.

У підсумку ринок продовжує розвиток, обсяги будівництва у лідерів ринку тільки збільшуються. Я виділив п’ять основних трендів столичного ринку нерухомості, характерних для 2020 року. Вони ж, ймовірно, стануть багато в чому визначальними і для 2021 року.

Захід економ-класу

Економ-клас у межах столиці поступово сходить нанівець. У 2020 році в Києві вперше не стартував жоден новий проект економ-класу. Сегмент живе за інерцією – завершуються проекти, розпочаті в минулі роки: запущено п’ять нових черг у чотири ЖК економ-класу. Причини зрозумілі. Економ-проекти вже не вкладаються в бізнес-модель.

Собівартість будівництва в столиці зростає (ціна ділянки, генерального підряду, підключень мереж), будувати дешеве житло просто нерентабельно. З іншого боку, зросли і запити споживача – мало хто вже готовий віддавати перевагу утепленій панельній коробці.

Читайте: Податок на нерухомість: хто має платити і коли прийдуть квитанції

Комфорт-клас виходить у лідери

У 2020 році сегмент ЖК комфорт-класу зріс порівняно з 2019 роком на 28%. На комфорт-клас припадає 55% нових проектів проти 29% в 2019 році. По суті, комфорт повністю забрав сегмент економ-класу. Протягом багатьох років Інтергал-Буд робив ставку саме на комфорт-клас, а минулорічне бурхливе зростання сегмента дало нам змогу значно наростити обсяги будівництва.

5 трендів ринку нерухомості 2020-2021

Якщо в 2019 році ми побудували 743 тис. кв. м., в 2020 році – вже 926 тис. кв. м. Зростання майже на 25%. Тим часом, настільки ж високої динаміки в бізнес-класі ми не спостерігаємо. Думаю, причина в тому, що ринок вже перенасичений пропозиціями – попит за ними просто не встигає. У 2020 році пропозиція нових ЖК у цьому сегменті скоротилася більш ніж удвічі, якщо порівнювати з 2019 роком.

Лояльність бренду важливіша ціни і навіть локації

Покупець слідує не за конкретним об’єктом, а за брендом. Дедалі більше споживачів довіряють “своєму” девелоперу, в якості роботи і надійності якого впевнені. І саме цей чинник стає визначальним під час вибору об’єкта інвестування. Для девелопера це новий виклик – він змушений “тримати марку” і слідувати корпоративним стандартам якості на всіх своїх об’єктах.

Приділяти більше уваги благоустрою та якісним характеристикам будинків, інакше ризикує розчарувати найбільш віддану і лояльну йому аудиторію інвесторів.

Зростає інтерес до фінансових інструментів

Загалом у 2020-му вартість нерухомості в новобудовах зросла на 15%. Це пробудило підвищений інтерес до різних фінансових інструментів: навіть непрофесійному інвестору зрозуміло, що придбати нерухомість із залученням позикових коштів на сьогодні – набагато вигідніше, ніж відкладати купівлю на майбутнє.

Іпотека, зважаючи на високі відсоткові ставки і занадто жорсткі вимоги до позичальника, поки що не мала суттєвого впливу на ринок. Фактично її потенціал не розкритий. Її місце зайняла тривала розстрочка від забудовника. За нашими прогнозами, в 2021 частка тривалої розстрочки на три роки і більше в загальній структурі попиту зросте до 25%.

Міста-супутники у передмісті

Пандемія змусила багато компаній перевести персонал на віддалену форму роботи, але вже зрозуміло, що і після завершення епідемії частка “дистанційних” співробітників значно збільшиться. Багатьом активним людям вже не потрібно щодня виїжджати на роботу в центр міста. Вони працюють віддалено і націлені на просторе і більш комфортне житло в передмісті з умовою, що навколо  не просто буде створено різнобічну інфраструктуру, а й з’явиться повноцінне соціальне середовище.

5 трендів ринку нерухомості 2020-2021

Ми повертаємося до концепції повноцінних міст-супутників із різними типами забудови (багатоповерхові будинки з терасами, таунхауси, сітіхауси, котеджі тощо), об’єднаними в одну екосистему. У портфелі Інтергал-Буд найближчим часом з’явиться подібний проект.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору

Знайшли помилку в тексті?

Помилка