PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Юрій Шаповал

8 березня – Міжнародний жіночий день або День за права жінок

8 березня 1857 року текстильниці Нью-Йорка влаштували марш вулицями міста. Ті жінки привернули до себе увагу, але причина маршу була цілком земна та конкретна. Із святковим настроєм не пов’язана. Жінки протестували проти низьких заробітків і неналежних умов праці.

У 1908 році в Нью-Йорку жіночою соціал-демократичною організацією було влаштовано масовий мітинг на захист прав жінок. У наступному, 1909 році, соціалістична партія Америки проголосила останню неділю лютого Національним жіночим днем.

У 1910 році на другій міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені, активна політична діячка Клара Цеткін виступила з ініціативою відзначати щорічно Міжнародний жіночий день.

Вперше в Європі цей день відзначили 19 березня 1911 року – в день річниці перемоги народного повстання 1848 року в Берліні. Минуло два роки і свято перенесли на 8 березня.

Нині в Європі це свято практично не помічають. Мене часто запитували в різних країнах, чому цей атавізм набуває такого значення в Україні, Росії та інших пострадянських утвореннях.

До слова, в Росії Міжнародний жіночий день відзначався лівими організаціями з 1913 року в останню неділю лютого. В 1970-ті роки 8 березня було прийнято ООН як Міжнародний жіночий день.

Ось так офіційно з’явився День, що хвилює серця. У нього не таке вже й темне минуле.

Ясна річ, що ми не повинні мати, сказати б, примусових свят. Слава Богу, ніхто нині нам не вказує, що святкувати, а що ні. Та й саме поняття ми сьогодні я вживав би якомога менше, адже ми – це сукупність я. І кожен сам для себе вирішує, що йому святкувати, а що ігнорувати.

Нічого не маю проти зміни формату. Зауважу лише одну важливу деталь, що не слід надавати такого сакрального значення назві різних свят.

8 березня вже навіть нині перетворилось для багатьох людей де-факто на просто весняне свято та втратило будь-яке політичне забарвлення.

Для мене, наприклад, це ще одна можливість привітати всіх жінок моєї родини.

Автор: Юрій Шаповал, професор, доктор історичних наук.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка