PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Володимир Фесенко
Автор: Володимир Фесенко

Чесні вибори: провокацію від правопорушень можна відрізнити лише через розслідування

Система Вибори 2019, яку презентував Арсен Аваков – це інформаційна система і це потрібно мати на увазі. Не треба її сприймати, як інструмент боротьби з порушеннями на виборах.

Це важливий елемент прозорості цієї боротьби, щоб ми бачили, які правопорушення відбуваються під час виборчої кампанії і як цьому протидіє поліція.

Реальна боротьба відбувається через дії правоохоронних органів, але тут є серйозна проблема – між ними немає єдності. СБУ та Генпрокуратура, на превеликий жаль, виступають на боці одного з кандидатів.

МВС намагається тримати нейтралітет, але без підтримки прокуратури і Державного бюро розслідування МВС та Нацполіції буде складно забезпечити ефективну боротьбу з різними правопорушеннями на виборах.

Факт, що ця боротьба ведеться. З різних боків намагаються руйнувати так звані агітаційні сітки, які можуть використовуватися для підкупу. Я не кажу, що вже підкупають, а лише можуть використовувати для цього.

Хоча та система, яку продемонстрував Аваков, свідчить про те, що певні елементи та інструменти підкупу вже застосовуються та навіть достатньо легально.

Не берусь оцінювати юридично, наскільки легально це чи ні, та, які порушення закону відбуваються.

Але той факт, який навів Аваков, коли спочатку збирають персональні бази даних і наміри виборців, а потім дають офіційну соціальну допомогу лише тим, хто підтримує діючого президента, безумовно є аморальним, і, мабуть, є правопорушенням.

Держава має допомагати всім, хто потребує допомоги, а не лише тим, хто підтримує владу. Надавати соціальну допомогу лише прихильникам президента було б неправильно та несправедливо.

Є питання, наскільки ці факти є порушенням закону, яких саме норм закону і чи вдасться це довести в судах та покарати винних. Головне, що є протидія цим намірам, а це вже зменшує ризики масового підкупу виборців.

Провокацію від реальних правопорушень можна відрізнити лише через розслідування.

Аваков наводив приклад однієї зі справ, яка зараз розслідується (формально стосується Юлії Тимошенко), де йдеться про явну провокацію. Йдеться про те, що з кол-центру в Києві телефонували нібито від штабу Юлії Тимошенко та пропонували гроші за голосування.

Це явна провокація і тут звернулась сама Тимошенко, тому що це брудна технологія, її фактично підставляють та дискредитують і перед виборцями, і перед спостерігачами. Створюється ситуація, що ніби то саме її штаб намагається підкупити виборців.

Це приклад того, що шляхом розслідування потрібно виявляти сам факт провокації, підтвердити його та знайти замовника. На превеликий жаль, сам факт таких провокацій є свідченням того, що деякі кандидати ведуть кампанію брудними методами.

Застерегти людей від провокацій та голосування за гроші можна лише публічно, за допомогою інформаційних просвітницьких кампаній.

Раніше були соціальні ролики із відповідними застереженнями проти політичної корупції під час виборів. Ці ролики періодично демонструвалися на телебаченні.

Зараз таких роликів я поки що не бачив, але є потреба в тому, щоб вони з’явилися в різних ЗМІ, для того щоб застерегти виборців від участі в політичній корупції.

Вони мають постійно нагадувати про кримінальну відповідальність за купівлю-продаж голосів на виборах.

Автор: Володимир Фесенко, політолог, директор Центру політичних досліджень Пента.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка