PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Василь Фурман
Автор: Василь Фурман

На банківському ринку потрібні нові правила гри

Експерти та депутати ча од часу звинувачують НБУ в провалах екномічної політики.

В частині своїх функцій, НБУ справді формує низку необхідних умов для економічого зростання. Водночас слід враховувати той фактор, що успішне виконання Нацбанком своїх функцій формує далеко не всі, а лише деякі умови для економічного зростання. Тож дії виключно центробанку не можуть стати драйвером економічного зростання. Майбутнє економіки України залежить, з одного боку, від успішності реформ (податкова, бюджетна, судова тощо), з іншого – від стратегіі економічного розвитку держави, її економічних пріоритетів.

Від вибору стратегіі економічного розвитку, від запровадження нової грошово-кредитної політики, яка має бути складовою цієї стратегіі,  буде багато в чому залежати ефективність дій НБУ на економіку, на фінансовий ринок, на банки, на відновлення довіри до банківської системи.

Також важливо враховувати той факт, що після кризи останніх років ми живело в нових реаліях, які вимагають нових правил гри – тобто прийняття нових законів, які будуть стимулювати як розвиток банківської системи, так і інших галузей економіки. Цей фактор є ключовим і, на мою думку, його також можна поставити по пріоритетності на рівні зі стратегією розвитку держави.

На сьогодні, на розгляді Верховної Ради України перебувають близько  20 фінансових законопроектів, прийняття яких необхідне для активізаціі кредитування, інвестування та відновлення довіри до фінансової системи.

16 листопада цього року парламент прийняв законопроект №2456-д щодо захисту прав споживачів фінпослуг, який допоможе розбудувати сучасну систему захисту прав споживачів фінансових послуг та  законопроект № 2455 щодо споживчого кредитування, який створить комплексну систему регулювання споживчого кредитування.

Водночас Верховна Рада не могла прийняти Законопроект №4529 щодо відновлення кредитування, який зменшить ризики для банківських установ під час кредитування. Цей законопроект є стратегічно важливим для всієї банківської системи.  Інші поки не розглядалися.

Сьогодні дуже багато говориться про інвестиційний голод в нашій державі. Це правда. Але якщо подивитися на загальні показники ліквідності банківської системи, то можемо побачити – більше 40 млрд грн знаходиться на коррахунках банків в НБУ. Більше 40 млрд грн інвестовано банками в депозитні сертифікати НБУ. Загалом, більше 25% активів банківської системи – це кошти, які можна інвестуватувати в економіку прямо зараз, але банки цього не роблять. Чому?

Відповідь в інших показниках – заявлена банками частка проблемних кредитів на 01.09.2016 року становить 30,6% (банки з іноземним капіталом показали цей показник на рівні 38%). Банки не можуть повернути вкладені кошти. Цілком логічно, вони не вкладають інвестиціі у нові проекти,  тому що бояться нових проблем.

Тому вважаю, корінним чином змінити ситуацію в економіці, в банківській системі, відновленні кредитування та залученні інвестицій можна змінити шляхом прийняття нових правил гри – нових законів. Для цього повинна бути політична воля депутатів.  При цьому не потрібно приймати всі закони зразу, але потрібно приймати в першу чергу стратегічно важливі. Тоді буде результат.

Автор: доктор економічних наук, член Ради НБУ.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка