PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Юрій Михальчишин
Автор: Юрій Михальчишин

Надія Савченко – українська Жанна Д’Арк чи державний злочинець, якій загрожує 15 років в’язниці

Чи можливо влаштувати теракт у державних будівлях? Насправді, світова практика говорить, що парламент, не зважаючи на те, що це стратегічний об’єкт та перебуває під посиленою державною охороною, є надзвичайно вразливим до подібних акцій.

І не тільки до акцій диверсійних та терористичних груп, а й до організованих спроб проведення державного перевороту. До прикладу, події жовтня 1999 року у Вірменії. В Єревані до будівлі парламенту увірвалась група з 5 людей озброєних автоматами, які мали акредитацію журналістів державного телебачення, і розстріляли президію парламенту та уряду. Всі вони отримали довічне ув’язнення. Але, по суті, досягли своєї мети, змінивши політичний курс Вірменії на багато років.

Читайте: Переворот і вбивство перших осіб. 3 етапи плану Савченко

В Іспанії, в лютому 1981 року, група з 200 офіцерів озброєних автоматами захопили приміщення парламенту та тримали заручників цілу добу, поки через позицію глави держави короля Хуана Карлоса і позицію громадянського суспільства, які різко виступили проти військового перевороту, вони були вимушені здатись без бою наступного дня.

Як бачимо, парламент навіть у розвинених демократичних країнах не завжди є безпечним місцем. І тому виключати подібного сценарію в українському випадку, коли країна дестабілізована, серйозно поділена та страждає від поляризації суспільних настроїв, ніяк не можна.

Надія Савченко позиціонує себе в ролі певного символу, лідера, але аж ніяк не технічного виконавця. Тут є певне намагання наслідувати образ Жанни Д’Арк та інших історичних постатей із афективною поведінкою, відчуттям власної непересічності, особливої історичної місії. Це часто в історії призводило до непередбачених наслідків. Але в даному випадку, мова йде ніяк не про рядового технічного виконавця.

Читайте: Арешт і затримання Савченко – Рада дала згоду

Насправді, потрібно розуміти, що ст. 111 КК України “Про державну зраду” знаходиться в компетенції контррозвідувальних органів. З цього випливає, що оперативну розробку в силу комплексу подій, здійснює Департамент контррозвідки СБУ.

Це структура, яка довго накопичує різні матеріали, ретельно документує всі процеси, здійснює оперативні установки та оперативну розробку фігурантів, з’ясовує всі можливі зв’язки між подіями, наслідками та дійовими особами, розробляє об’єкти оперативного зацікавлення і, потім, формує матеріали, які можуть бути представлені в правоохоронні органи публічно та легалізовані через суд. Зрозуміло, що СБУ є менш публічною державною структурою, ніж ГПУ.

Наразі Надії Савченко загрожує від 10 до 15 років ув’язнення за тяжкий злочин проти основ національної безпеки. Але, фактично, все буде залежати від просування розслідування в рамках судового слідства і від тих фактів, що будуть випливати в його ході.

Читайте: Чому арешт Савченко несе репутаційні втрати для влади

Тому я підозрюю, що ми стали свідками озвучення лише кінцевих висновків, які становлять не більше 3% від усіх накопичених оперативних матеріалів. Тобто, насправді, це навіть не верхівка айсберга, а лише сніжинка на його вершині.

Відповідно до чинного кримінально процесуального законодавства, якщо мова йде про встановлення причетності іноземних спецслужб та громадян іноземних держав до розвідувально-підривної діяльності проти України, їм заочно оголошується підозра. Далі вони оголошують у міждержавний розшук, і, у підсумку, їм може бути винесено до судового розгляду заочний судовий вирок. Який, звичайно, буде дуже складно привести у виконання поки вони перебувають на території Російської Федерації.

В першу чергу, тут важливо працювати с партнерськими спецслужбами провідних західних держав, таких як: США та Великобританія. Аби встановивши причетних до розвідувально-підривної діяльності проти України посадовців чи спецслужб РФ, передати установчі дані та оперативні розробки спецслужбам, що мають більше оперативно-технічних можливостей. Це дозволить в подальшому полегшити локалізацію та притягнення їх до відповідальності.

Сьогодні Росія є загрозою для багатьох держав. І тут кожна піщинка інформації стосовно їх спецслужб дуже важлива для обміну між всіма зацікавленими країнами.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка