Погодження формули Штайнмаєра,це не зрада і не перемога, не капітуляція і не мир. Це процедурний крок в переговорному процесі, який дає можливість провести зустріч в нормандському форматі на рівні лідерів країн.
Цю формулу ще треба вписати в дорожню карту виконання Мінських угод, в якій треба взаємопов’язати питання безпеки і питання політичного врегулювання. Потенційні ризики пов’язані не з формулою Штайнмаєра, а з іншими можливими проблемами:
- можливість внутрішньополітичної кризи, якщо значна частина українських громадян і впливових політичних сил категорично не погодяться на домовленості з мирного врегулювання конфлікту на Донбасі і влаштують масові протести;
- погодження на неприйнятні для нас умови проведення місцевих виборів на Донбасі, зокрема цих виборів під дулами автоматів і під контролем так званих ДНР і ЛНР;
- якщо особливий статус буде отриманий так званими ДНР і ЛНР (оце тоді і буде капітуляція).
Поки що жодних червоних ліній не перейдено, але існують потенційні ризики і червоні лінії, про які президент Володимир Зеленський і керівництво країни мають пам’ятати.
Читайте: Формула Штайнмаєра – лист до Сайдіка, підписаний Кучмою (ДОКУМЕНТ)
Всі ключові проблемні питання (формула виборів, питання безпеки і припинення бойових дій, тлумачення особливого статусу, тощо) залишаються непогодженими, і всі потенційні ризики пов’язані саме з цими питаннями.
Автор: Володимир Фесенко, політолог.