PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Юрій Подорожній
Автор: Юрій Подорожній

Недотримання регламенту роботи Верховної Ради: чому це небезпечно

Верховна Рада України IX скликання розпочала роботу 29 серпня 2019 року.

За цей час парламент призначив прем’єр-міністра та затвердив склад Кабінету міністрів України. А 3 вересня Верховна Рада ухвалила законопроект про скасування депутатської недоторканності. Але регламент її засідань систематично порушувався.

Український парламентаризм переживає непрості часи. Ставлення до Верховної Ради – це наслідок багатьох політичних процесів. Довіра серед виборців до вищого законодавчого органу країни була завжди низькою. Вона завжди була обумовлена як внутрішніми, так і зовнішніми чинниками, – говорить полліттехнолог Юрій Подорожній.

Депутати у своїй діяльності повинні керуватись законом Про регламент, який встановлює порядок діяльності парламенту і має пріоритетне значення у функціонуванні нардепів.

Читайте: Засідання Верховної Ради IX скликання: чи ефективною була робота нового парламенту

Цей закон визначає порядок підготовки та проведення сесій, формування державних органів, визначає законодавчу процедуру тощо.

Початок роботи Верховної Ради ІХ скликання показав, що влада відноситиметься фривольно до закону та суті парламентської роботи.

За інших політичних обставин більшість рішень були б скасовані чи оскаржені у судах. Однак якщо їм важко досягнути правової легітимації, то суспільну вони мають. Отже, нині влада абсолютно впевнена у своїх діях.

Читайте: Кабмін звільнив Кличка з посади голови КМДА Легалізація медичного канабісу в Україні можлива - Скалецька Реформа Кабміну: чи виграє Україна від об'єднання міністерств

Те, що порушення регламенту будуть, стало зрозумілим з першого дня роботи Верховної Ради IX скликання. У сесійну залу були винесені рішення, які за законом мали обговорюватись у комітетах, однак більшість депутатів в очі не бачили проекти законів, за які вони голосували.

Ухвалений закон про скасування депутатської недоторканності має низку процедурних порушень, і гіпотетично, у разі звернення до суду, може бути оскаржений. Ймовірно, що це робиться не з причин революційної необхідності, а свідомо. Ляльководи з Офісу президента, які вимагають ухвалення блискавичних рішень, на відміну від нової більшості, добре усвідомлюють ризики.

Звичайно, у короткостроковій перспективі знецінення Верховної Ради та перетворення депутатів у кнопки для голосування дасть позитивні результати в електоральній підтримці, чого сьогодні і прагне нова влада.

Читайте: Зняття недоторканності: закон направили на підпис Зеленському

Але довгостроково – руйнування процедур роботи парламенту стане загрозою парламентаризму як запобіжника стримування бажання зосередити владу у країні в одному кабінеті. Цей шлях врешті призведе до авторитарних тенденцій.

Автор: Юрій Подорожній, політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка