PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Незворотні зміни клімату та активізація людини – чому виникають піщані бурі

Андрій Колпаков
Андрій Колпаков

Вся київська стрічка обурюється піщаною бурею, гаром та селянами-ідіотами, які палять траву.

Деякі говорять про диверсії і спроби приховати сліди масштабних незаконних вирубок. Все це так, але причина інша – незворотні зміни клімату та активізація людини.

Траву випалюють щороку. Це така національна традиція. Ідіотська, не сперечаюся. Але ніколи не було таких наслідків, як через приховування нелегальних вирубок.

Чому? Тому що у Північній Україні велика посуха. Цілу осінь не було нормальних дощів, потім всі раділи м’якій “європейській” зимі. Отримайте. Річка Тетерів пересихає, ставки висохли (повністю), малі поліські річки заболочені через брак вологи у минулих роках, а в цьому році, ймовірно, не переживуть літо. Змінюються екосистеми.

У цих умовах вогонь може з’явитись у сосновому лісі через сонячного зайчика у розбитій пляшці, а не те, що від недопалка. Не треба і диверсій. Хвоя та суха трава (а молодої фактично немає), як порох.

Чотири дні тому, у мене по сусідству, вогонь через необережність за 20 хвилин знищив три будинки. Колодязь, з якого намагалися гасити, поки 25 хвилин молилися на пожежну машину, спорожнів дуже швидко. Сухо.

Агросектор – це наш локомотив. У Поліссі розорали все. Навіть заплави річок, які не чіпали навіть за СРСР. Екологічні нормативи? Не чули! Те, що стояло як луги та молодий ліс, зараз це поля.

Ліс викорчуваний, луки знищені. Ґрунт, якщо не говорити про заплави – це загалом пісок.

Вчора я потрапив у піщану бурю на трасі між двома полями. Їх зорали минулої осені. До цього там був луг з молодими деревами. Здалеку було видно, як хвилями знімається ґрунт. Всередині бурі не було видно нічого, зокрема аварійку. Ще тиждень тому бачив біля Іванкова пилові смерчі на полях. Раніше я спостерігав таке тільки у зоні лісостепу. Це тільки початок.

Уже декілька років через брак вологи сохне ліс. Сосну, яка складає основу штучних лісів Полісся, доїдає короїд, який пожирає ослаблені дерева. Сухостійний ліс вирізається, новий саджають, але він занадто малий для того, щоб стримати вітер.

Читайте: Четверо загиблих і п’ятеро постраждалих: наслідки пилової бурі на Київщині Як захиститися від смогу та симптоми отруєння Смог у Києві: рейтинг найзабрудненіших районів (КАРТА)

Полісся – як тарілка, тут немає численних ярів. У результаті вітер не гасить ніщо. Він, як у трубах, розганяється просіками. І це теж тільки початок.

Скільки птахівницьких комплексів було побудовано за останні 10 років? Їх будують не просто так. Знаходять підземне озеро і вибудовують курники. Скажімо, біля Димера та Гаврилівки їхня площа у розмір міста.

Ви дивуєтеся, де вода? Запитайте у наших курячих царьків, які плювали на цю землю з висоти свого місця у Forbes. Їм тут не жити.

Україні ще вчора потрібна була якісна та дієва стратегія щодо змін клімату і найжорстокіше екологічне законодавство. Особливо з урахуванням запуску ринку землі. І я говорю зараз не про підвищенням штрафів за підпал трави. Це 0,5% від того, що потрібно зробити.

Автор: Андрій Колпаков – директор консалтингового агентства Analytic Group Da Vinci AG.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка