PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Падіння ціни на нафту: причини та наслідки для України

Леонід Косянчук
Леонід Косянчук

20 квітня ціна на нафту марки WTI опустилася нижче за 0 доларів.

Це історичний мінімум з моменту відкриття NYMEX ф’ючерсів на нафту 1983 року.

21 квітня вартість ф’ючерса на американську нафту марки WTI з постачанням в травні повернулася до позитивного значення –  $1,58.

У світі пандемія. Усі перейшли до карантинних заходів. Впало промислове виробництво, туризм, транспортні перевезення, авіасполучення, а тому різко знизився попит на нафтопродукти, – розповідає генеральний директор ТД SunOil Леонід Косянчук.

Видобуток та переробка нафти – це безперервні процеси. Водночас зупинити видобуток чи нафтопереробку  – надзвичайно дороговартісний та болючий процеси.

Вийшло так, що резервуарні парки сировини та готової продукції дійшли до своєї межі. Тобто утворився сильний надлишок нафти і нафтопродуктів. До того ж на цю ситуацію наклалась цінова війна між РФ, США та Саудівською Аравією.

Наразі транспортна складова перевищила вартість самої нафти.

Це доволі істерична подія, яка відбулася під кінець біржової сесії. На відкриття торгів котування травневих ф’ючерсів WTI були $17 за барель. А після 21.00 досягли майже мінус $40.

Ми повинні орієнтуватись не на травневі ф’ючерси, які закінчаться 21 травня, а на червневі. Там ціна буде $20 за барель і це, мабуть, та вартість з якої стартуватиме вихід світової економіки з рецесії.

Для України падіння ціни на нафту нічого не змінить. Тому що з квітневих ф’ючерсів нафтопродукти надійдуть до нас не раніше кінця серпня.

Ціноутворення на біржі нафти та нафтопродуктів – це процеси корельовані, але не синхронізовані у часі. Різниця між ними становить 45-60 діб після постачання нафти на завод.

Тобто якщо у травні сировина потрапить на нафтопереробні заводи, то нафтопродукти ми отримаємо на кінець липня.

Вартість в Україні залежить від двох чинників – ціни зовнішнього ринку нафтопродуктів та курсу гривні щодо євро, оскільки активний податок визначається у цій валюті на 1 тис. літрів.

Сьогодні виробник нафтопродуктів за тонну готового бензину отримає $200, Україна, нічого не переробляючи та не перевозячи, отримає $436.

Читайте: Нафта рекордно подешевшала: що від цього може виграти Україна $1,58 за барель: ціна на нафту WTI повернулася до позитивного значення Чому скорочення видобутку нафти країнами ОПЕК+ не матиме наслідків

У роздрібній ціні частка податків перевищує 70%. Це означає, що якби нам хтось подарував місячне споживання бензину, його вартість була б близько 12 грн/л. Це ті податки державі та витрати на його доставку до АЗС.

Далі варто стежити за зовнішнім ринком нафтопродуктів та за діями Національного банку. Адже якщо падатиме вартість гривні, ціна на бензин підніматиметься на АЗС на 57 коп./л. Щоб вона піднялась за вхідною вартістю імпортного ресурсу, він мусить здорожчати на $20 за тонну. Якщо гривня втратить 1 грн/долар, це призведе до здорожчання бензину на 0,57 грн/літр. Це тотожно зростанню ціни на зовнішньому ринку на $20 за тонну.

Автор: Леонід Косянчук – генеральний директор ТД SunOil.

Теги: ,
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка