PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Максим Карижський
Автор: Максим Карижський

Позачергові вибори в Іспанії: чому іспанці схожі на українців

Немає більш схожої на Україну європейської країни, ніж Іспанія. В обох є загальні проблеми та тенденції, а саме: сепаратистські настрої, підйом праворадикальних рухів, порівняно недавня диктатура, економічний розрив між регіонами. До того ж, тільки за офіційними даними, Іспанія є місцем роботи майже для 100 тис. українців.

Отже, за підсумками парламентських виборів Соціалістична партія отримала більшість – 28%, за нею йде Народна партія з результатом 16%, Громадяни набрали 15%, Unidos Podemos (Розом Можемо) – 14% і вперше представництво в парламенті отримала партія Vox (Голос) – 10%.

За останні три роки позачергові вибори в Іспанії проходили чотири рази. Останні були призначені після того, як прихильники незалежності Каталонії в Конгресі відмовилися підтримувати державний бюджет, який був запропонований урядом Педро Санчеса. У відповідь прем’єр-міністр призначив позачергові парламентські вибори.

Було багато побоювань, що іспанці залишаться вдома в день виборів, оскільки ці передвиборчі перегони охрестили найбільш розділяючими за весь термін молодої (44 роки) демократії в Іспанії. Проте явка на виборах склала 75%.

Позачергові вибори в Іспанії: чому іспанці схожі на українців

Замість явного переможця іспанці отримали роздроблений парламент. Жодна партія не змогла перейти бар’єр в 30%. Незважаючи на те, що більшість місць отримали соціалісти, в парламент також потрапили представники всього політичного спектру: від праворадикалів до ультралівих.

В останні роки центристська позиція в країнах Євросоюзу, м’яко кажучи, перебуває в занепаді. Соціалістична партія Іспанії в 2016 році отримала найменшу кількість голосів від дня смерті генерала Франсиско Франко – 22%. Але камбек соціалістів на цих парламентських виборах довів, що в центрі є за що боротися.

Соціалістична партія прем’єр-міністра Іспанії Педро Санчеса набрала 28%, що принесло їй 123 з 350 місць в парламенті. Це на 38 місць більше, ніж в попередньому складі іспанського Конгресу.

Поки їх політичні суперники намагалися знайти свого виборця, вдаючись до модних популістських відгалужень, соціалісти стояли на традиційних європейських цінностях. В умовах каталонської кризи і підйому сепаратистських рухів поміркована позиція виявилася найбільш близькою для іспанців.

Іспанці, як і українці, прагнуть забути тоталітарне минуле своїх країн. Тому чинний прем’єр-міністр і глава Соціалістичної партії Педро Санчес позиціонує себе як прихильник зречення від минулого країни. Свою позицію він висловив в обіцянці ексгумувати тіло диктатора Франсиско Франко, який керував Іспанією аж до своєї смерті в 1975 році.

Позачергові вибори в Іспанії: чому іспанці схожі на українців

Такий крок можна порівняти з руйнуванням пам’ятників Леніна по всій території України. Декомунізація – такий самий символічний крок українців з метою покінчити з радянським минулим, як і для іспанців ексгумація тіла Франко – зречення диктаторської спадщини.

Правоцентристська політична сила Народна партія є традиційним суперником Соціалістичної партії. На цих виборах з результатом 16% вона втратила 69 місць в парламенті.

Тепер партія буде представлена ​​66 депутатами. Її лідер Маріано Рахой, що очолював іспанський уряд, застосував силу у вирішенні каталонської кризи. Іспанці цього прийняти не хочуть.

Народна партія жорстко відстоює повну єдність Іспанії. Так, лідер партії виступає за те, щоб на час призупинити каталонську автономію для забезпечення стабільності в країні.

Позачергові вибори в Іспанії: чому іспанці схожі на українців

Другою причиною провалу Народної партії став перехід її виборців в більш радикальні партії, як Громадяни або Vox. Таким чином, в Іспанії на дострокових парламентських виборах ультраправі вперше зайняли більше одного місця з 1979 року.

Праворадикальна партія Vox отримала 10,3% голосів виборців (24 депутатів), а їхній лідер Сантьяго Абаскаль має найпопулярніший Інстаграм серед своїх політичних колег.

Схоже, що праворадикальні рухи набирають обертів. Але порівняний успіх їм забезпечив не сум за диктатурою Франко, а перспектива відділення Каталонії. Партія рішучіше всіх виступає проти незалежності регіону. Абаскаль розмірковує, що Каталонія – це не нація! Це щось більше. Це частина Іспанії, незважаючи на те, що сам є корінним баском.

Ультраправі також виступають за скасування статусу автономних регіонів Іспанії. Вони відкидають будь-які поступки каталонським і баскським сепаратистам, виступають проти одностатевих шлюбів, політики відкритих дверей для біженців та мігрантів.

Примітно, що Voх публічно звеличує Франко. А її лідер Сантьяго Абаскаль поклявся знову зробити Іспанію великою. Але в країні, в якій менш як півстоліття тому правили фашисти, така заява викликає досить змішані почуття.

Схожі емоції в Україні може викликати бабуся, яка, згадуючи свою молодість, постійно повторює, що в тоталітарній державі жилося краще.

Unidos Podemos – це платформа ультралівих сил та сепаратистських рухів, які об’єдналися для того, щоб скинути консерватора і лідера Народної партії Маріано Рахоя з посади прем’єр-міністра.

На цих виборах платформа набрала 14,3%, втративши 24 місця. Саме на них зможуть опиратися соціалісти, формуючи коаліцію в парламенті.

Вони виступають за підвищення мінімальної заробітної плати, введення нових податків на проведення фінансових операцій та багатих людей, 34-годинний робочий тиждень, закриття всіх атомних та вугільних електростанцій.

Podemos є найбільш проросійською партією в Іспанії. Саме депутати з цієї партії їздили в Крим після анексії.

Автор: Максим Карижський, політтехнолог.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка