PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Андрій Гетьман
Автор: Андрій Гетьман

Роз’єднані США: про американських противсіхів та зраду

– То як вам наші кандидати у президенти?,  – з певним викликом питає жінка-водій автобуса у Клівленді, коли бачить нас з камерою і штативом на кінцевій зупинці.

Я заходжу з оператором в салон і політкоректно кажу, мовляв, в обох антирейтинги високі. Що таке антирейтинги недипломатично одразу ж пояснює шоферка.

– От візьміть мене. Я постійно сплачую податки (натяк на несплату податків 18 років Трампом). Я здорова (натяк на звинувачення Хілларі у нездужанні). Я багато працюю. І голова на плечах, у нас в компанії і мексиканці, і афроамериканці, і поляки. Ні з ким не сварюся. З мене міг би вийти хороший президент.

І таких розмов у США було багато.

Кандидати обмінювалися словесними ударами і після кожного раунду втрачали свої рейтинги. Чи не щотижня команди кандидатів перевиконували план із знаходження компромату на суперника.

Показове падіння популярності Клінтон, яка за часів перебування на посаді держсекретаря була однією з найвпливовіших жінок Америки. Випалювати виборче коло політичним напалмом було початковою тактикою Трампа, адже він починав як аутсайдер, навіть серед конкурентів у Республіканській партії.  Тож мільярдер ображав всіх  – і мексиканців, і жінок, і ветеранів.

Стиль Трампа називали програшним і популітським. Але він виявився дієвим і приніс результат – Білий Дім.          Водночас мінус кампанії полягає в тому, що багато американців розчарувалися у політиці. “Всі політики однакові”. Таку фразу знайому українцям, тепер кажуть і в Америці. За вітчизняною політичною лексикою, їх можна назвати противсіхами.

До них доєдналися і демократи, прихильники номера два у партії на виборах – Берні Сандерса. Незважаючи на його заклики підтримати Хілларі, противсіхи просто не прийшли на дільниці і їхніх голосів забракло Клінтон для перемоги.
Статистично не так багато. Але на дільниці також не прийшло багато афроамериканців, як очікувалося. Це традиційні виборці демократів. За Обаму вони голосували активніше.

Але найбільша, і найнеочікуваніша  втрата традиційних голосів Клінтон – робітничий клас білих американців. Саме його голоси забрав собі Трамп. На них мільярдер зробив ставку. Він говорив їхніми словами і думками.

Причини прості – про робітників забули у Вашингтоні і не помічали їхніх проблем. Не звертали уваги на те, що великі корпорації переносять заводи за кордон, а робочі місця в Америці зникають. Однак люди не хотіли переїжджати з рідних місць. Це мешканці індустріальних штатах навколо Великих Озер, які колись називали “Залізним поясом”. Тепер цей регіон іронічно перейменували в “Іржавий пояс”.

Робітників вважали замалою електральною групою. І вони мовчали. В соцопитуваннях просто не визнавали, що голосуватимуть за Трампа. Вони розмірковали так: він теж багатій, і не з їхнього кола, але він не забув про них. І, немов на завод, робітники прийшли і принесли Трампу перемогу.

Свого часу Хілларі Клінтон, як перша леді, переймалася охороною здоров’я. Під час президенства Білла Клінтона, подружжя намагалося реформувати медицину в США.  В біографії вона писала, що на початку 1990-х медичне страхування було задорогим. Мільйони американців не могли собі його дозволити, значить, лікарі їх безкоштовно рятували лише при смерті. При цьому для найбідніших була субсидія. Однак мільйони людей були занадто багатими для субсидій, але занадто бідними для оплати послуг лікаря. Тоді Клінтони працювали саме для таких американців. Нині цих незаможних виборців демократи не помітили. І от саме їх голосів бракувало найбільше.

Тепер серед демократів настрій #зрада. Мовляв, Хілларі набрала фізично більше голосів, але Дональд отримав більшість виборників – він просто краще скористався виборчою американською схемою. Йому була важлива перемога, хай і багато етнічних та професійних груп вважають себе програвшими. Тому і виникають спорадичні політичні протести. В США вже давно не протестували проти особистості політика, зазвичай, на вулиці виходять за якусь ідею чи цінність.

Трамп розуміє проблему і говорить, що об’єднає країну і буде президентом для всіх американців. Однак на даний час момент факт полягає в тому, що Сполучені Штати стали роз’єднаними.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка