PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Шанс на омріяне майбутнє. Чому скасування ЗНО – це крок назад

Агія Загребельська
Агія Загребельська

Я зростала у шахтарській родині. Батько – ГРОВ (гірничий робітник очисного вибою), 25 років під землею. Мати – звичайний продавець.

У 1999-2000 роках шахтарям платили 10-20% заробітної плати, та я досі пам’ятаю, як тяжко батьки відкладали кошти: по 10-15 грн на мою випускну сукню за 210 грн.

Але я мріяла стати юристом. Ні мої викладачі, ні друзі, ні родичі – ніхто не вірив, що це здійсненно. Хоча батьки героїчно підтримували мої прагнення, дивлячись з жалем та морально готуючись до розчарування, що мене чекає.

Я не просто читала, а переписувала всю юридичну літературу, яку могла знайти у бібліотеці міста Селидове. Квартира була обклеєна папірцями з написаними термінами та юридичними конструкціями, які складно було запам’ятати.

Праця давала свої плоди, й у 9 класі я виграла спочатку міську, а потім обласну та республіканську олімпіади з правознавства. Виграла у дітей зі столиці, що навчались у спеціалізованих ліцеях та мали репетиторів.

Читайте: Мінфін пояснив, як повернути гроші за пробне ЗНО

У 10-11 класах правознавство не було передбачено шкільною програмою, але мій викладач, Шимкіна Ніна Микитівна (світла їй пам’ять та низький уклін), безкоштовно займалась зі мною раз на тиждень, бо вірила. І я не підвела, взяла призові місця ще на двох республіканських олімпіадах.

Тоді прем’єр-міністр Валерій Пустовойтенко запровадив програму Обдаровані діти, у яку вносились всі призери республіканських олімпіад, а комісія Міносвіти, якщо вони не вступали у профільні вищі навчальні заклади, ретельно вивчала, як так сталось.

Мене навіть разом з директором школи запрошували у Донецьк, де прем’єр-міністр вручав нагороду та подарунок, як обдарованій дитині. Мене показували на місцевому телебаченні та друкували мою історію у місцевих газетах. І здавалось, як я можу не вступити до вишу?!

Прийшов 2000 рік, і я подала документи в два заклади: Донецький національний університет та Донецький інститут внутрішніх справ. Враховуючи те, що закінчила я школу із золотою медаллю, іспит мене чекав лише з правознавства, а якщо я отримую п’ятірку, то інші предмети повинні рахуватись автоматично.

Перше розчарування чекало мене в університеті, коли на іспиті з правознавства мені поставили четвірку. Було зрозуміло, що я не проходжу. Батьки вмовляли подати документ на простішу спеціальність, бо їм було страшно, що я рік не навчатимусь.

Потім залік з фізкультури в інституті внутрішніх справ, де мені взагалі поставили трійку, хоча я займалась до цього півроку – два тренування на день. Дистанцію 100 м та 4 км пробігла швидше за тих, хто отримав відмінно.

Читайте: Є два сценарії: ЗНО 2020 скасовувати не планують Заходи безпеки на ЗНО та повернення коштів: в УЦОЯО дали пояснення ЗНО-2020: дати проведення тестування

Все залежало від іспиту з правознавства в інституті. Отримую п’ять – вступила. Менше – відмова від мрії. Бо я знала, що вступити через рік було б вже нереально.

Взяла білет, написала відповіді на всі запитання та пішла до екзаменаторки. Все розповіла, та досі пам’ятаю, як вона дивиться на мене і запитує сама себе вголос: Так вас же немає в списках?! Кілька хвилин мовчки думає – я досі пам’ятаю кожну секунду цих роздумів, та ставить п’ятірку зі словами: Нам розумні діти також потрібні, іди з Богом.

Я не витримую та починаю кричати від щастя. До нас підходить чоловік, який наглядав за іспитом із запитаннями, що трапилось. Екзаменатор при мені каже, що мене не було в списках, але вона поставила п’ять, бо університет зобов’язаний брати розумних також.

Він починає з нею сперечатись у моїй присутності. Вона віддає мені лист з оцінкою та каже: Іди звідси – ти вступила.

Сльози радості батьків та дивом здійснена мрія. Мені пощастило. З батьками, які вірили та давали можливість займатись тільки навчанням й мотивували йти вперед. З викладачем, яка безкоштовно витрачала на мене свій власний час та також вірила. З екзаменатором, що наважилась піти проти системи та відстояти свою позицію. Але це виняток, а не правило.

Завдяки ЗНО діти в Україні отримали шанс на омріяне майбутнє. Вони мають стимул навчатись та знають, що судитимуть їх за знаннями. Зовнішнє незалежне оцінювання дало шанс Україні мати професіоналів на своїх місцях, запустило рух ліфтів та врятувало сотні подібних мрій.

Відміна ЗНО – це шалений стрибок назад. Проти талановитих дітей, проти мрій та проти України.

Автор: Агія Загребельська – державний уповноважений АМКУ, член постійно чинної адміністративної Колегії з розгляду скарг у сфері публічних закупівель (2015-2019 рр.), засновниця проекту Ліга антитрасту.

Джерело: Цензор.нет

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка