PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Олександра Крімкова

Що впливає на сон і чому генії сплять менше. Вся правда про сновидіння

Сон – одне з найбільш неймовірних явищ в людському житті. Досі до кінця не відомі всі фактори, які спонукають мозок малювати нам дивні, іноді зовсім містичні картини.

Часом сни примушують нас відчувати справжні емоції, часом дуже сильні. Часто ми нічого не пам’ятаємо про те, що нам снилося. Виникає питання – це тому, що нам не снилося нічого або ж ми просто якимось чином все забули?

Чи всі бачать сни

Швидше за все, сни бачать всі, але не всім вдається їх запам’ятати. Це залежить від того, в якій фазі сну людина прокинулася. Сновидіння сняться нам не протягом усієї ночі, а лише в певні періоди – фази сну.

Вчені давно визначили, що сон ділиться на кілька фаз, які характеризуються різною активністю головного мозку. Протягом ночі ці фази змінюють одна одну кілька разів.

Основне, що потрібно знати – є фази повільного сну і швидкого. У фазі повільного сну людина відпочиває, відновлюється, глибоко дихає. Її тиск знижується, сповільнюється обмін речовин – в організмі відбуваються дуже важливі процеси: регенерації, лікування, відновлення, загоєння.

Сни ж сняться, коли ми знаходимося у фазі швидкого сну. Вона характеризується порушенням мозкової активності при повній нерухомості тіла.

Активність мозку в цей час подібна до станів неспання. Можна спостерігати, як очні яблука роблять швидкі рухи під зімкнутими повіками. Доведено однозначний зв’язок між рухами очних яблук і сновидіннями.

Можливо, саме швидкий сон відповідає за формування психологічного захисту, допомагає засвоїти інформацію, розкласти її по поличках, сприяє травленню складних емоцій. Одним словом, забезпечує зв’язок між свідомими і несвідомими процесами.

Прокинувшись в фазі швидкого сну, людина зазвичай відразу ж зможе згадати сновидіння, які ще не встигла забути. Тому що це сновидіння прийшло буквально щойно.

У разі, якщо швидка фаза сну вже змінилася повільною і це сталося кілька разів за ніч, то сон, швидше за все, вже канув у вічність, якщо не мав сильного емоційного забарвлення.

Тому що запам’ятовування снів пов’язано з їх емоційною насиченістю. Ми краще запам’ятовуємо те, що викликає у нас багато емоцій. Ймовірно, кожен має в своїй колекції спогадів якийсь кошмар або щасливий сон. Пам’ять про такі сни ми можемо зберігати все життя.

Кольорові та чорно-білі сни

Наука, яка займається дослідженням сну – сомнологія – ще досить молода і тому в її області більше гіпотез, ніж доведених фактів.

Так, припущення про те, що кольорові сни бачать геніальні люди або шизофреніки, вчені визнали вірним лише частково.

Те ж стосується гіпотези, що кольорові сни в основному бачать тільки високоінтелектуальні люди. Вона теж не зовсім підтвердилася.

Сон залежить від активності головного мозку і від того, скільки інформації йому доводиться перетравлювати під час фази швидкого сну. Відповідно, чим більше ми змушуємо свій мозок працювати, тим вища ймовірність яскравих снів.

Пізніше з’явилася теорія, що кольорові сни виникли з поширенням кольорового телебачення. Але довести, що раніше всі люди бачили тільки чорно-білі сни – так і не змогли. Як і оману, що колірна гамма сну залежить від того, наскільки яскраві продукти ми вживаємо в їжу: апельсини, мандарини, банани.

Насправді яскравість сну залежить від його насиченості емоційними переживаннями. Відповідно, якщо людина дуже чутлива, схильна до постійних переживань, нехай навіть і не демонструє це, то ймовірність яскравих снів зростає.

Якщо на даному етапі життя вам сняться дуже насичені, кольорові сни, то це може свідчити про те, що існує необхідність у додатковій переробці почуттів і емоцій, в розкладанні по поличках глибоких переживань. Або ж ви працюєте над вирішенням якогось важливого питання.

Скільки сплять генії

Існує припущення, що геніям потрібно спати менше. Чи так це? І чи є зв’язок між геніальністю і тривалістю сну?

Є докази, що деякі генії минулого: письменники, політики, художники, наприклад, Сальвадор Далі, Леонардо Да Вінчі, Вінстон Черчілль – приділяли сну дуже мало часу. Кожен з них розробляв свою систему сну, щоб і висипатися і бути максимально продуктивним.

Звичайно, на якомусь етапі організм підлаштовувався під їхні вимоги, але немає ніяких даних про те, наскільки це впливало на здоров’я геніїв і їх емоційний стан.

Адже не секрет, що відсутність сну або його недостатня тривалість призводить до зниження імунітету, погіршення здоров’я, надмірної дратівливості, занепаду сил та інших психологічних дисбалансів.

Геніальні люди, як правило, працювали в інтелектуальних і творчих сферах – їх тіло не втомлювалося фізично. А мозку, звичайно ж, потрібен був відпочинок.

Тому вони, щоб заощадити час, жертвували повільною, досить тривалою фазою сну – коли, власне, і відбувається оновлення організму. І робили акцент лише на швидкій його фазі – коли мозок переварює накопичену інформацію.

Можливо, саме в снах ці люди і знаходили ідеї для своїх неординарних рішень. Тут варто згадати таблицю Менделєєва, яка, до речі, йому наснилася.

Крім того, генії були прив’язані до стандартного укладу життя, тому могли формувати свій графік сну так, як їм було зручно. На них не впливали ні затори, ні робочий графік звичайної людини, ні інші причини, які змушені враховувати ми з вами.

Чи впливають запахи на сни

Порівняно нещодавно вченими був проведений експеримент. Одній групі добровольців дали перед сном понюхати приємний запах, наприклад, запах троянди, а іншій запропонували неприємний, припустимо – протухлого яйця. Виявилося, що запах безпосередньо вплинув на ті сни, які згодом побачили люди.

Запах троянди активізував у мозку приємні спогади, що вплинуло на сни – вони були позитивними. Тухлий запах – неприємні, пофарбовані негативними емоціями: снилися провали, незручні ситуації, кошмари.

Якщо ми хочемо побачити хороший сон, то правильно підібрані запахи можуть цілком нам у цьому допомогти і викликати відповідні асоціації.

Також доведено, що є запахи, здатні заспокоїти нервову систему і поліпшити сон, якщо з певних причин заснути не вдається, наприклад: жасмин, троянда, лаванда, розмарин.

Автор: Олександра Крімкова, психолог.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка