Тато на фронті: як дорослим відповідати на складні запитання дітей

дівчинка з заплющеними очима

Психологи зараз стикаються з безліччю ситуацій, коли доводиться давати відповіді на складні запитання або шукати їх разом із тими, хто приходить по допомогу. Особливо делікатно треба ставитися до запитань дітей, які стикаються з реаліями війни, що травмують.

Розкажу про три ситуації, в яких довелося давати пораду дорослим, здебільшого мамам, як пояснити дитині, чому тато так довго відсутній, чому він змушений воювати з чужинцями і чи не розлюбив він за такий довгий час сина чи доньку.

“Чому у мене тато воює, а в інших дітей — ні?”

Аліна, дружина військового, який перебуває на фронті, розказала про свого 5-річного сина, який ходить у садок. Він часто запитує: Чому у мене тато воює, а в інших діток — ні?

Подібне запитання може виникнути у дитини військовослужбовця у будь-якому віці. Як відповісти дитині і як підтримати її? Ось три кроки:

  1. Визнайте болісні і тяжкі почуття дитини: “Я можу тільки уявити, як ти сумуєш за татом!”, “Звісно, тобі непросто, коли ти бачиш інших дітей з татом”, “Це сумно, коли довго не бачиш тата”.
  2. Знайдіть прості слова, щоб пояснити непрості реалії: “Коли ворог напав на нашу країну, наш тато вирішив зробити все, щоб захистити нас. Ми пишаємося ним і його вибором. Поки він служить, ми чекаємо на нього вдома. Ми також несемо свою службу – навчатися, розвиватися, підтримувати і берегти одне одного”.
  3. Підтримайте надію і дайте опору: “Це дуже важко, коли тата немає поруч, але ти маєш пам’ятати, що він завжди думає про тебе, пишається тобою і з нетерпінням чекає зустрічі”.

“Чому інші тати приходять на свято у садочок/школу, а мій — ні?”

Безліч татусів не можуть взяти участь у важливих моментах життя дитини через військову службу. Це викликає багато переживань і болісних запитань у дітлахів.

Як підтримати дитину, коли вона почувається покинутою і самотньою у важливі миті свого дитинства – п’ять порад.

1.Допоможіть дитині відчути, що її почуття нормальні: “Я розумію, тобі дуже сумно, що тато не може бути з нами на святі”.

2. Поясніть, що тато дуже хотів би бути з нею/ним, але виконує дуже важливу роботу.

3. Якщо є можливість, нехай тато залишить на такі випадки символічні подарунки для дитини:

  • сердечко, брелок, фото, які дозволять відчути тата поруч;
  • іграшку, яка буде спостерігати за святом від імені тата і потім все йому доповість;
  • записку, в якій є слова підбадьорення, підтримки або любові.

4. Поговоріть про зв’язок між рідними людьми. Він може бути фізичним і емоційним.

Поговоріть про зв’язок між рідними людьми. Він може бути фізичним і емоційним.

Скажіть щось на кшталт “Буває так, що людина фізично близько, але її думки далеко. Буває так, що людина далеко, але подумки вона завжди поруч. Так, хочеться, щоб тато був поруч і тілом, і душею. Але поки він на службі, ти завжди у його думках і серці”.

5. Запропонуйте разом зробити щось особливе для тата, коли він повернеться, або разом підготувати йому сюрприз, який він зможе побачити, навіть перебуваючи далеко. Таким сюрпризом може стати запис відео для тата, як пройшло свято.

“Коли тато повернеться?”

Одне з найскладніших запитань дітей, які розбивають серця дорослим.

Як дати правдиву і водночас заспокійливу відповідь? Пропоную кілька варіантів.

1. Висловіть свою підтримку дитині: “Я можу тільки уявити, як ти скучив/ла за татом”, “Це так важко чекати і не знати, коли настане мить зустрічі”, “Мабуть, тобі дуже сумно і хочеться якнайскоріше побачитися з татом”.

2. Будьте максимально чесними.

Наприклад: “Тато зараз виконує важливу місію, щоб захистити нас. На жаль, ми не знаємо, скільки буде тривати війна і коли ми зможемо побачитися, але тато думає про тебе щодня і теж сумує.”

3. Якщо відомо про відпустку або час можливої зустрічі, можна використовувати наочний або зроблений власноруч календарик для відліку часу, щоб дитині було легше зрозуміти, як довго ще чекати.

4. Якщо зустріч може зірватися і ви не хочете давати дитині марну надію, спробуйте спрямувати увагу на те, як би дитина хотіла провести час з татом, що йому розказати і показати.

Наприклад: “На жаль, я не знаю, коли ми побачимося з татом, але ми сподіваємося, що це станеться в найближчі місяці. Але поки ми його чекаємо, давай подумаємо, як би ти хотів/ла провести час з татом? Складімо список, щоб нічого не забути”.

5. Щоб допомогти дитині відчути трошки більше контролю над ситуацією, запропонуйте вести щоденник, збирати фото і відео про події, якими він чи вона хоче поділитися з татом. Можна зробити коробочку для предметів, які б відображали головні успіхи, про які хочеться повідомити татові після його повернення.

Ольга Товпеко дитячий психолог, кандидат психологічних наук
Категорії: Суспільство