PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Сергій Максименко

Ветерани АТО ділять життя на “до” та “після” війни

Колишнім призовникам, добровольцям та ветеранам АТО складно будувати майбутнє, у них часто знижена здатність планування подальшого життя та діяльності в часі. Разом з докторантом Богданом Ткачем ми опитали 50 добровольців, котрі брали участь у збройному конфлікті на сході України аби з’ясувати, з якими саме складнощами вони стикалися у післявоєнному житті та виявили основні психологічні проблеми.

Застосовуючи розробки та дослідження наших науковців, можна ефективно допомагати воїнам АТО у подоланні негативних післявоєнних психологічних станів, лікувати депресії та запобігати суїцидальній поведінці.

Ветерани АТО, повертаючись на мирну землю, часто-густо не бачать майбутнього та ділять життя на “до” та “після”. Порушення часової перспективи характеризується відсутністю у мові слів “у майбутньому”, “у минулому”, а особиста біографія поділена на дві частини “до війни” та “після війни”. 

Від нічних жахів в середньому страждають 30% воїнів, що були у зоні збройного конфлікту, глибокі депресивні настрої спостерігаються у 26% захисників.

Поряд з цим, дослідження виявило, що майже для всіх ветеранів АТО, що брали участь у опитуванні, характерним є велика мотивація позбутися психологічних проблем, отриманих на війні, бажання повернутися до повноцінного життя та відчути втрачений стан щастя. Виявлено високу критичність мислення, просоціальну спрямованість та високу емпатійність.

Також з’ясувалося, що ветерани з добровольчих батальйонів більш стресостійкі та адаптовані до подальшого цивільного життя в родині та соціумі, ніж ветерани зі ЗСУ.

80 % добровольців після повернення додому орієнтовані на майбутнє – пошук роботи, створення сім’ї, розвиток своєї справи, турбота про рідних та дітей. У 48% добровольців, що воювали на сході України у 2014-2015 роках хороший рівень адаптації та пристосування до життя, у той час, коли у призовників та контрактників ЗСУ – цей показник становить лише 8%.

Психологи вважають, що для людей, котрі повернулися з війни чи з будь-якого збройного конфлікту, притаманні тимчасові психологічні складнощі – загострена пильність без причини, підвищена тривожність, безсоння, погіршення пам’яті та депресії. Це природні реакції організму та психіки. У цей час колишнім воїнам потрібна підтримка рідних та за потреби – допомога психологів, котру вони можуть отримати безкоштовно.

Автор: Сергій Максименко, директор Інституту психології імені Г. С. Костюка, професор, академік Національної академії педагогічних наук України. Засновник української наукової школи генетичної психології. Заслужений діяч науки і техніки України.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка