PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Ілія Куса
Автор: Ілія Куса

Відмова Трампа від ядерної угоди: що робитиме Іран та чи почнеться війна

Останнім часом з’являється дуже багато інформації про розірвання угоди між США та Іраном. Звучать постійні настороги про те, що відмова Дональда Трампа від ядерної програми спровокує початок третьої світової війни. Чи дійсно це так, та що може бути далі? В чому ж вигода в даній ситуації для президента США та його адміністрації?

В даному випадку потрібно говорити не про Сполучені Штати Америки загалом, а про групи інтересів, що існують всередині країни, для яких вихід з іранської ядерної програми може бути вигідним.

По-перше, це вигідно Дональду Трампу. Вихід з ядерної програми – передвиборча обіцянка. В 2017 році, Трамп, балотуючись на посаду президента США, обіцяв вийти з угоди.

Наразі, здійснивши цю обіцянку, він отримає певне підвищення свого рейтингу серед свого електорату. Адже, беручи до уваги скандали за його участю навколо можливої співпраці з РФ та перерахування коштів на рахунок порно-зірки Стормі Деніелс, зміцнення своєї позиції серед американців та переключення їхньої уваги на зовнішньополітичні справи – дуже потрібне для Трампа.

Саме іранський кейс виконує відволікаючу функцію та підвищують рейтинг напередодні виборів до Конгресу США у листопаді 2018 року.

Читайте:  США ввели нові санкції проти Ірану

Інший, хто виграє в цій ситуації – радник з питань національної безпеки США Джон Болтон, якого нещодавно призначили на посаду. Довгий час між Джоном Болтоном та міністром оборони Джеймсом Меттісом тривала внутрішньополітична боротьба, щодо доцільності виходу США з іранської ядерної угоди. Меттіс не підтримав даного рішення, в той же час Болтон активно виступав та просував цю ідею, говорячи про силове розв’язання проблеми Ірану та про обмежені військові удари по його ядерних об’єктах.

Відомо, що Джон Болтон також переконував Трампа здійснити більш широку та комплексну операцію проти Сирії. Але тоді переміг Меттіс, переконавши Трампа завдати лише обмежених ракетних ударів по Сирії, що і було зроблено.

Суттєво виграють від розірвання угоди з Іраном американські компанії, які виробляють зброю. Для них Близький Схід – це улюблений полігон.

А підвищення ризику нового конфлікту означає, що відбудеться переозброєння регіональних країн-гравців, поява нових контрактів, розробка зброї і, відповідно, шалені прибутки для США.

Наступні – американські нафтогазові компанії. Після того як частково скасували санкції Ірану в обмін на виконання ядерної угоди, він почав виходити на європейський ринок нафти і газу. Для Сполучених Штатів Америки – це конкурент. Потенційний конкурент як для США, так і для Росії та Саудівської Аравії.

Читайте: Розірвання угоди між США та Іраном: чому може постраждати Україна

Відповідно, якщо Іран загнати назад “під ковпак” міжнародних санкцій, як це було до 2015 року, Саудівська Аравія та США витіснять його з цього ринку та позбудуться головного конкурента.

Наразі американці не готові повноцінно вийти на європейський ринок, їм потрібен час. Тому США вирішили повернути санкції для того, щоб виграти для себе цей час і витіснити Іран з європейського ринку.

Чи розпочне Іран війну

В даному випадку Іран не буде одразу відновлювати ядерну програму. Їм зараз це непотрібно.

Іранська верхівка буде грати роль жертви для того, аби показати усьому світу, що попри вихід США з угоди, вони продовжують її дотримуватись. В очах міжнародної спільноти Іран постане як сумлінний гравець, що дозволить їм критикувати Америку за недотримання договору.

Для Ірану – це найкращий вихід із ситуації, що склалась, оскільки конфронтація Ірану нічого не дасть. Якщо він почне відновлювати ядерну програму – це відверне від Ірану європейців та китайців, тих хто досі їх підтримують.

Для Ірану важливо не провокувати і грати роль жертви, говорячи, що їх “кинули”, для того, щоб налаштовувати проти Америки ЄС і не потрапити в ту ізоляцію, в якій вони перебували до 2015 року. Іран хоче мати певний простір для маневру.

Щодо ризику конфронтації та ескалації конфлікту – це можливо. Після того, як США вийшли з угоди, буквально за годину після того, Ізраїль завдав повітряного удару по території Сирії, де імовірно розташовувались іранські або про-іранські воєнізовані формування.

Читайте: В Ірані парламентарі спалили прапор США

У відповідь сирійська армія обстріляла територію Голанських висот, окупованих Ізраїлем. Потім почався взаємний обмін артилерійським обстрілом. Все це свідчить про те, що ризик конфлікту підвищився. Тепер США, Ізраїль та Саудівська Аравія більше не зв’язані ядерною угодою і, відповідно, вони можуть нагнітати ситуацію навколо Ірану як їм заманеться.

Чи говорить вихід США з ядерної програми про зв’язок Трампа з Путіним

Вихід з ядерної програми немає ніякого відношення до зв’язків Трампа з Путіним. Для РФ вигідним є лише підвищення ціни на газ. Але це не буде критичне покращення економічної ситуації, оскільки вони перебувають під санкціями.

По-друге, Росії не вигідна війна на Близькому Сході. Зараз війська Російської Федерації перебувають на території Сирії, а нова війна за участі Ірану, Ізраїлю та США поставить її в доволі скрутне становище.

РФ не може собі дозволити втягнутись у подібний конфлікт, оскільки немає на це відповідних ресурсів. До того війна з країнами-партнерами Росії не потрібна.

Відносини Росії з Ізраїлем та Саудівською Аравією доволі непогані і погіршувати їх Москва не буде. Дії Кремля про це відверто говорять. Згадуючи обстріли на території Сирії між Ізраїлем та сирійсько-іранськими силами, РФ промовчала. Для них збереження стосунків з цими двома країнами є важливим, як збереження своєї присутності в Сирії.

Російська Федерація вибудувала у Сирії власну систему балансу сил й трикутнику Анкара-Москва-Тегеран, яку вони не можуть порушити. Якщо розпочнеться війна, Росія публічно не підтримає Іран, оскільки не захоче погіршувати відносини з Ізраїлем та Саудівською Аравією.

Відповідно РФ буде мовчати, що в свою чергу погіршить відносини з Іраном, які напружені через їхнє протистояння в Сирії. До того ж, може відбутись погіршення відносин з Башаром Асадом.

Між Сирією та РФ не все безхмарно. Існують певні розбіжності в питаннях майбутнього Сирії та ходу війни.

Асад не завжди погоджується з росіянами, а погіршення відносин з Іраном може спровокувати ще більший конфлікт з сирійським лідером та його генералами.

Потрібно розуміти, що ризик загострення конфліктної ситуації на регіональному рівні дуже високий. Проте, доведення світу до третьої світової війни звучить абсурдним. Адже, більшість країн просто хочуть отримати економічну вигоду.

Автор: експерт з міжнародної політики Українського Інституту Майбутнього 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка