PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Олександр Мусієнко

Вибухи складів боєприпасів: 3 кроки для неповторення

9 жовтня стався вибух складу з боєприпасами поблизу міста Ічня.

Щодо вибухів на військових складах. Як я і казав раніше, цьому є як об’єктивні причини, так і суб’єктивні.

До об’єктивних причин слід віднести величезну кількість боєприпасів, які дістались Україні з радянських часів, в тому числі і таких, які давно вже слід було списати і утилізувати, бо вони становлять небезпеку.

Читайте: Пожежа в Ічні розпочалася з чотирьох вибухів – Міноборони

Однак завод з утилізації, за зразком, наприклад, Швеції не збудовано і це питання фактично зависло.

Суб’єктивні – це відсутність достатнього фінансування на комплексні ремонти і удосконалення військових складів і арсеналів, а також службова недбалість посадових осіб Генерального штабу та Міністерства оборони.

Україні необхідна стратегічна комплексна програма удосконалення умов зберігання на складах та арсеналах, а також будівництво як заводів із виробництва сучасних боєприпасів, так і утилізації старих, списаних і надлишкових.

Потрібно розуміти, що на процеси розмінування і утилізації боєприпасів, внаслідок таких масштабних пожеж, які траплялися в Україні з часів Новобогданівки, потрібно від 3 до 5 років, а іноді і до 10 років.

Читайте: Вибухи в Ічні: транспорт з РФ і Білорусі ретельно оглядають

Незважаючи на постійну, професійну роботу, українським саперам не завжди вистачає людського, а також матеріального ресурсу, адже ще є території, прилеглі до районів ведення бойових дій на Донбасі, де потрібно проводити розмінування.

Які причини

Справа в тому, що після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала величезну кількість різних боєприпасів, що зберігалась на військових складах. Арсенали та склади часто не модернізувались через брак коштів, системи зберігання не удосконалювались.

Така ситуація склалась і через те, що значна частина боєприпасів підлягала утилізації як надлишкова, або така, що вичерпала свій ресурс, а склади, де зберігались раніше утилізовані боєприпаси, підлягали б закриттю і подальшій передачі їх землі та майна органам місцевої влади. А відтак, для чого виділяти кошти на те, що й так плануємо закривати?

Що потрібно зробити

Із залученням інвесторів на умовах державно-приватного партнерства збудувати сучасний, потужний завод із утилізації надлишкових боєприпасів, враховуючи міжнародний досвід, наприклад, такої країни як Швеція.

Читайте: Вибухи в Ічні: 60 людям стало зле через дим

Звернутись до міжнародних організацій, зокрема ООН, НАТО, ОБСЄ з проханням про надання допомоги в розмінуванні та утилізації надлишкового озброєння, в тому числі шляхом створення відповідних трастових фондів НАТО.

Здійснювати поступову модернізацію умов зберігання боєприпасів на військових складах шляхом збільшення фінансування на відповідні цілі.

Автор: Олександр Мусієнко, політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка