Виведуть ППО України на якісно новий рівень: як літаки Saab від Швеції допоможуть у війні

літак радіолокаційної розвідки та управління ASC 890

Фото: Swedish Armed Forces

Україна отримає озброєння “стратегічного значення” — два літаки дальнього радіолокаційного виявлення та управління Saab 340AEW&C (S 100D Argus) з радіолокаційним комплексом ASC 890.

Сьогодні про це офіційно повідомило Міністерство оборони Швеції. У рамках 16-го пакету допомоги на $1,25 млрд  (~48,75 млрд грн) ми отримаємо:

  • два літаки ДРЛОіУ;
  • “увесь парк” місцевих гусеничних БТРів Pbv 302 (Pansarbandvagn 302), включно з запчастинами, обладнання для технічного обслуговування та боєприпасами;
  • авіаційні ракети середньої дальності Rb 99, які фактично є американськими AIM-120 AMRAAM, і використовуються в ЗРК NASAMS та на винищувачах (наприклад, F-16);
  • 155-мм артилерійські боєприпаси;
  • танки або бронемашини на їх базі (без деталізації ні щодо кількостей, ні щодо типів);
  • засоби супутникового зв’язку та оплати їх тарифу, запасні частини, а також фінансова підтримка європейських фондів закупівлі озброєння (на жаль, поки не “Повернись живим”).

Це найбільший пакет допомоги, який Стокгольм передав нам. Загальний озвучений об’єм допомоги від Швеції з 2022 року склав $4,1 млрд (~160 млрд грн).

Читайте також
БТРи, літак та боєприпаси: Швеція оголосила про найбільший пакет військової допомоги

Літаки від Швеції

Найцікавіше у новому “пакеті” – це, звісно, два літаки Saab 340AEW&C з радіолокаційним комплексом ASC 890 (S 100D). Їх передача відбуватиметься з наявних у Повітряних силах Швеції бортів, яких там є якраз дві одиниці.

Коріння розробки тягнеться до початку 80-х років, коли Агенція перспективних оборонних технологій (FVM) ініціювала програму розробки авіаційного комплексу раннього виявлення повітряних та надводних цілей. У 90-ті роки шість літаків були поставлені ПС Швеції, та увійшли до складу 72-ї ескадрильї спеціальних літаків 7-ї Авіаційної флотилії (авіабаза Сотенес). Передусім, вони несли радіолокаційний комплекс Ericsson (Saab) FSR-890 (PS-390) Erieye та називалися як S 100B Argus.

У 2000-х два літаки пройшли двоетапну модернізацію: спершу — перед тим як піти в оренду до Греції, а потім — після повернення назад Швеції у 2010 році. Вона включала інтеграцію апаратури обміну даними Link-11 та Link-16, захищений радіозв’язок та оновлену систему державного розпізнавання.

У 2005-му році на чотирьох Аргусах додатково встановили систему радіотехнічної розвідки фірми Томсон-CSF (нині “Талес”), а у 2009-му модернізовано радар до стандарту ASC 890.

Як результат, радіолокаційний комплекс змінив назву на ASR 890, а сам літак на S 100D (був S 100В).

Решта чотири літаки були продані в Об’єднані Арабські Емірати (у 2009 році) та Таїланд (у 2008 та 2010 рр.). При цьому, вже у грудні 2020-го два Еміратські борти повернулися назад компанії Saab та, після продовження ресурсу та модернізації, тогоріч продані Польщі за відносно невеликі $58 млн (~2,262 млрд грн).

Два ДРЛОіУ, що перебувають на озброєнні Швеції, мають замінити нові літаки S 106, на базі Bombardier Global 6000 з радіолокаційним комплексом Erieye ER. Контракт на них було підписано у червні 2022 року з терміном реалізації у 2027-му році та опціоном на ще два літаки.

Оскільки Швеція передає два своїх ДРЛОіУ нам, вже підписаний контракт планують прискорити, а також докупити один літак (ймовірно, зі згаданого опціону).

Для Повітряних сил України отримання літаків далекого радіолокаційного виявлення та управління – це чудове посилення спроможностей майбутніх винищувачів F-16 як для протиповітряної оборони, так і для завдання ударів по наземних чи надводних цілях.

У цілому, наявність такої техніки переводить нашу протиповітряну оборону на якісно вищий рівень. Очікується, що ми зможемо значно ефективніше виявляти ударні та розвідувальні БПЛА, крилаті ракети, які летять на низьких висотах, використовують рельєф місцевості та прогалини у радіолокаційному полі від наземних РЛС.

Тепер з нетерпінням чекаємо їх в українському небі!

Тарас Чмут військовий аналітик, голова фонду Повернись живим
Категорії: Україна