PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Олена Трегубова

Як не впасти в зимову нудьгу та зберегти святковий настрій

З клінічної точки зору, те, що називають зимовою, осінньою нудьгою – це легка форма сезонної депресії. У неї є причини, як фізіологічні, так і психологічні.

Не секрет, що при депресивному стані знижується рівень певних хімічних речовин у головному мозку, від яких залежить наш настрій і ступінь активності. Провідну роль серед них відіграє серотонін. Саме його рівень визначає, чи будемо ми перебувати в депресії.

Серед фізіологічних причин зниження рівня серотоніну, я б виділила такі основні. По-перше, це недолік фізичної активності.

Є дослідження, які показують, що фізичні вправи мають практично таку ж ефективність при депресивних станах, як і антидепресанти. У деяких країнах Європи, іноді, навіть психотерапевти не беруться працювати з клієнтами, які не займаються фізичною активністю, хоча б півгодини на день.

Важливо знати міру та бати обережним, займатися під керівництвом кваліфікованого тренера. Неадекватні, надмірні фізичні навантаження також можуть бути причиною зниження рівня серотоніну, та, відповідно, розвитку депресивного стану.

По-друге, достатня кількість сну. Однак це дуже індивідуальне поняття. Загальноприйнята норма 7-8 годин сну на добу – те, що підходить далеко не всім. Є люди, яким потрібно спати 9-10 годин, і це їхня індивідуальна норма. Якщо спати менше, організм не буде встигати відновлюватися.

Восени і взимку сон особливо важливий, адже під час нього виробляються певні речовини (зокрема, мелатонін), які потрібні для синтезу серотоніну. Якщо їх не вистачає, то ми отримуємо сезонну депресію.

По-третє, щоб в організмі синтезувалася достатня кількість серотоніну, необхідне правильне харчування. Серотонін синтезується з амінокислоти триптофану. Відповідно, необхідно вживати продукти з великим його вмістом.

Наприклад: соєві боби, горіхи (мигдаль, кеш’ю, кедрові, арахіс), сир, м’ясо індички та кролика, червона ікра. Також триптофан міститься в шоколаді, однак у набагато менших кількостях.

Психологічні причини депресивних станів

Депресію ще називають патологією близькості. А серотонін – гормоном соціальних зв’язків.

Існують дослідження, які показують, що між депресією і самотністю існує дуже висока кореляція.

Сучасне соціальне життя має наступну тенденцію: збільшується кількість соціальних зв’язків (головним чином, завдяки розвитку соціальних мереж), але при цьому зменшується їх глибина і міцність.

Соціальні мережі – це не те спілкування, при якому виробляється серотонін (в значних кількостях). Цей гормон пов’язаний з глибокими емоційними прихильностями. При цьому важливо, щоб спілкування зі значимими для вас людьми було не віртуальним, а живим.


Побутові фізичні контакти – коли ми бачимо іншу людину, чуємо її голос, можемо доторкнутися до неї, обняти – це те, що необхідно нам для синтезу гормонів щастя. І якраз саме таких речей, при сучасному укладі життя, існує великий недолік.

Міцні соціальні зв’язки більше не потрібні нам для фізичного виживання. Зараз, при бажанні, можна існувати, маючи мінімальну кількість контактів з людьми, багато хто так і робить. Але, на жаль, наша біологія на це не розрахована.

Без інших людей ми можемо вижити, але не можемо повноцінно жити.

Крім того, серотонін також називають гормоном соціального статусу – тобто, він виробляється в достатній кількості тоді, коли ви є членом групи, в якій вас приймають і поважають. Знову ж таки, при сучасному устрої суспільства, яке передбачає всезростаючу відособленість людей один від одного, отримати це складно.

Рекомендації з профілактики депресії, з цієї точки зору, звучать дуже просто, інша справа, що їх складно виконати. Потрібно проводити більше часу з тими людьми, з якими у вас є глибокий емоційний зв’язок. І проводити цей час наживо.

Також для такого спілкування добре підходять групові, контактні види спорту (волейбол, баскетбол). Танці – сальса, бачата, аргентинське танго.

Ще одна причина розвитку депресивних станів – стрес. При стресі у нас в організмі виробляється гормон кортизол, який блокує вироблення серотоніну.

У створенні новорічного настрою дуже важливий баланс.

За святковий настрій у нас відповідають дуже глибокі зони мозку. Святкові емоції міцно пов’язані з смаковими, нюховими і візуальними стимулами. Те, що стимулювало ці зони в дитинстві під час свят, – і буде створювати у вас святковий настрій. У когось це запах мандаринів, ялинки або щось інше. Це зв’язок, який закріплюється на все життя.

Як не впасти в зимову нудьгу та зберегти святковий настрій / 3 фотографии

З одного боку, це правильно: прикрашати ялинку, пекти пироги, дотримуватися традицій і підключати стимули. З іншого, важливо не перестаратися. Якщо дуже багато сил і енергії вкласти в те, щоб це все організувати, то організм виснажується.

Якщо ми в божевільній передсвятковій гонці, то зі святковим настроєм, швидше за все, не складеться. Гормонів радості буде дуже мало, вони виснажаться через дії гормонів стресу. Дуже важливо дотриматись балансу.

Потрібно створити собі стимули, які важливі для відчуття свята, але головне не перегоріти в процесі їх створення.

Третя причина, чому святкового настрою може не бути або навіть навпаки, воно буде особливо поганим саме в святкові дні – це розчарування і обдурені очікування. Свята – насправді такий час, коли у психотерапевтів додається роботи.

Наш мозок схильний мислити символами. Виходить, що початок Нового року – для багатьох дуже сильний символ, який заряджений надмірними очікуваннями. Причому це може бути не усвідомлений процес.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка