PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Закладаємо бомбу під економіку України: що буде з ринком газу в 2021 році

Сергій Фурса
Сергій Фурса

Український уряд вирішив, що ринкові ціни на газ – це погано. І заповзявся підкоригувати реформу ринку газу. Підкоригувати ринкове ціноутворення. І, фактично, повернути фіксовану ціну на газ. Це пропозиція міністерства енергетики.

За дивовижним збігом, це сталося в той момент, коли віртуальна місія МВФ у місті.

За дивовижним збігом, перед цим раптом на новорічні свята, коли політична активність на нулі і всі доїдають олів’є, у місті Полтава пройшли протести проти зростання тарифів. У місті Полтава, де мер від За Майбутнє.

Що це означає? Це означає, олігарх знову завдає удар. І по економіці України, і по співпраці з Заходом.

Формування ринкової ціни на газ було ключовою реформою в рамках співпраці з МВФ. В результаті цієї реформи, Нафтогаз з чорної діри українського бюджету, яка пожирала кілька відсотків від ВВП щорічно, перетворився на найбільшого платника податків. І це дозволило почати формувати конкурентний ринок газу для населення. І це сильно вдарило по корупції. Загалом, типовий ефект зовнішнього управління. Водночас, в рамках співпраці з МВФ, був введений механізм субсидій, який захищав найбідніших. В результаті заможні платили. Бідні отримували субсидії. Улюблена соціальна справедливість.

Читайте: Якими будуть ціни на газ у січні та прогнози на зиму

Що буде, якщо Україна черговий раз кине МВФ? Знову негативний сигнал ринку. Знову проблема у співпраці, яка віддалить місію. Знову Україна в очах світу як держава популістів, ненадійний партнер. Знову привид дефолту почне бродити Печерськими пагорбами. Цього року Україні треба залучити боргового фінансування на $24 млрд. Причому тільки $4 млрд піде на виплату зовнішніх кредитів. Все інше – як наші внутрішні борги, зокрема перед українськими банками з ОВДП, так і фінансування дефіциту бюджету. Дуже високого дефіциту бюджету. І підвищувати ризики залучення ресурсів не дуже розумно. Хоча, хто говорить про розсудливість. 

Що отримає населення? Тимчасово платіжки стануть нижчими. Тимчасово. Тому що все це вже було. У 2010-2013 роках. А потім ми заплатимо за все це  боргом, який зросте. Кризою. Девальвацією та інфляцією. Податком на бідних. Знову бідні заплатять зависоку ціну. Просто за те, щоб жителі Конче Заспи менше платили за газ.

В результаті, ще один крок у бік руського миру.

Уже другий подарунок цього року, після відкритого Буковеля в розпал пандемії та локдауна. Черговий подарунок олігархові, за яким плаче тюрма, але якого від НАБУ захищають всі інші українські силовики.

Прекрасний початок року. Налякаємо інвесторів, закладемо бомбу уповільненої дії під економіку України. 2021 рік обіцяє бути цікавим.

Автор: Сергій Фурса – спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору

Знайшли помилку в тексті?

Помилка