PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Євген Нищук

Закон про мову – сприяння розвитку україномовного контенту

16 липня набуває чинності наша друга Конституція – закон України Про забезпечення функціонування української мови як державної.

Українська мова – чинник державної безпеки. Закон про мову ми чекали дуже довго. Багато років нас переконували в тому, що немає значення, якою мовою спілкуватися. Але ж чи так це?

За часи незалежної України зафіксовано численні випадки, коли за українську мову в Україні – Криму чи Донецьку – можна було піддатися фізичним нападам. Ось і результат політики безмовності. Як наслідок – війна, найстрашніше, що може статися на планеті.

Мова не має значення – переконували нас. А на державних каналах утверджувалась думка про меншовартість української мови, бо це – мова села або ж, що ще гірше, люмпенізованого суспільства, якому ніколи не стати модерним.

Ні, ми таки утвердились як модерна європейська нація, яка має своє обличчя.

Мова не має значення – ця думка утверджувалась навіть за часів незалежності, звучить вона й досі у поглядах проросійських реваншистів, які, відчуваючи суспільне розчарування, прагнуть переконати нас у безмовності, формуючи ґрунт для майбутніх протистоянь.

Державна мова об’єднує, а не ділить.

Насправді в цих реваншистських заявах маємо “відрижку” від пострадянської політики, коли викладання української мови не мало державної підтримки й коли було сформовано ідеологічну платформу для української денаціоналізації.

Не йдеться про примусове вивчення чи порушення прав та свобод національних меншин. На цьому питанні активно спекулюють проросійські сили та в Європі. Важливо сформувати культуру поваги до української мови як одного з державних символів.

Хочу нагадати усім, що Європа постала з утвердження цінності права.

За десятиліття незалежності у нас не було державної політики розвитку людського капіталу. Лише зараз, в останні роки, за час діяльності нашого уряду, у співпраці з іноземними колегами ми дійшли розуміння, що сьогодні важливо говорити про людський капітал як основу економічних та соціокультурних перетворень. І закон про державну мову покликаний сприяти розвитку українськомовного контенту, а отже, й людського капіталу.

Читайте: Штрафи та жорсткий контроль: що передбачає закон про мову

Мова держави – основа її буття. Закон про українську мову не обмежує. Навпаки, він дає гарантії, що українська мова – мова єднання у нашій країні.

Антиукраїнські реваншисти завжди використовують чинник мови або як муляж, щоб відвернути увагу від серйозних проблем, або як чинник розбрату, щоб звести нас лобами.

Закон України Про забезпечення функціонування української мови як державної об’єднав нас у прагненні європейських цінностей та поваги до себе як гарантії поваги до іншого.

Мова – явище, яке перебуває за межами фізичного відчуття дійсності. Ми не помічаємо, як мова насправді формує нас. Через мову свідомість взаємодіє з іншими. І якщо не усвідомимо, що європейський світ поважає тих, хто поважає себе, ми так і будемо сірою буферною зоною між Мордором та європейською цивілізацією.

Як міністр культури я за те, щоб українська мова мала гарантований захист у всіх регіонах країни як чинник державотворення. Проте без підтримки української мови обличчя України не сформувати. Мова визначає спосіб думання й цінності.

Якими б розгалуженими не були дороги минулого, сьогодні нам потрібно об’єднуватися, і сьогодні ми маємо ще один важіль, аби бути разом.

Автор: Євген Нищук, міністр культури України, народний артист України, український актор театру та кіно.  

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка