PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Сергій Вижва

Землетруси: чи є загроза для України?

Не так давно з’явилась інформація, що американські вчені спрогнозували збільшення кількості землетрусів в 2018 році. Земні поштовхи відбуваються щоденно на планеті,  їх можна налічувати сотнями. Якщо враховувати навіть достатньо слабкі, то мова йтиме про більше тисячі. Земні поштовхи стаються постійно.

Інформація про збільшення землетрусів, в першу чергу, свідчить про покращення системи реєстрації. З розвитком нових технологій ми можемо фіксувати поштовхи на великих відстанях, що раніше було неможливим.

Друга причина – зміна ротаційного режиму та швидкість обертання Землі. Ці фактори призводять до збільшення кількості сейсмічних подій. Проте, не потрібно забувати про причини іншого характеру. Існують сонячно-місячно-земні зв’язки. Тобто відстань між Місяцем і Землею та положення системи Земля-Сонце-Місяць впливає на кількість земних поштовхів.

В першому випадку, при збільшенні періоду обертання планети Земля, відбувається накопичення напруги в одному місці і одночасне розрядження в іншому. Ось це розрядження і є землетрус. Це закономірний процес при зміненні ротаційного режиму Землі. Зазвичай дані процеси не призводять до сильних поштовхів.

Вагомі землетруси відбуваються на земній поверхні в сейсмічних поясах – Тихоокеанський, так звана Вогняна земля, та Середземноморсько-Гімалайський. Останній з них проходить біля південного кордону Україну, що частково захоплює Чернівецьку, Одеську області та Крим, йдучи далі на Кавказ. За всю історію спостережень найпотужніший землетрус зафіксований біля України стався в румунських Карпатах магнітудою 7,4 балів за шкалою Ріхтера в 1977 році. На стику таких плит відбуваються значні землетруси, внаслідок натикання одна на другу.

Головною причиною землетрусів є рух тектонічних плит, але вони можуть також бути пов’язані з вулканічною діяльністю, ударами астероїдів, обвалами і зсувами значних мас грунту. Також землетруси можуть бути техногенного походження (випробування ядерної зброї, підриви в кар’єрах, напруги земної кори в районі розташування великих водосховищ).

Існують світова, національні і локальні мережі сейсмічних спостережень, які оперативно передають інформацію в єдиний світовий центр даних. Цю інформацію, крім професіоналів, може побачити кожна людина, завантаживши додаток LastQuake до свого мобільного телефону.

Прогнозувати землетруси щодо точного часу майбутнього поштовху важко, тим паче їх кількість, але максимальну енергію і місце землетрусу можна визначити на основі аналізу попередніх подій з великою ймовірністю.

Автор: доктор геологічний наук, професор.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка